Naised ja tüdrukud teaduses: teadus on kõigile avatud
Täna, 11. veebruaril tähistatakse Eestis ja kogu maailmas "Naised ja tüdrukud teaduses" päeva, mille eesmärk on juhtida tähelepanu naiste rollile teaduses ning julgustada noori tüdrukuid teadlaskarjääri suunas.

Selle päeva puhul jagasid kuus Tallinna Ülikooli teadlast oma mõtteid teadusest, selle olulisusest ja naiste rollist teadusmaailmas.
Teadus kui missioon ja võimalus muuta maailma
Tallinna Ülikooli täiskasvanuhariduse ja mitteformaalõppe professor Kai Pata sõnul võimaldab teadus tal teha tööd, milles ta tunneb missiooni aidata ühiskonda. "Teadus aitab koguda tõendusi, mille abil saab seletada maailma ja teha otsuseid ning seada suundi, kuhu liikuda." Tema juhitud SustainERA projekt edendab kestliku tuleviku uuringute teadusrühma, et arendada selle valdkonna teadustööd Eestis ja laiemalt.
Teadus kui pidev avastamine ja õppimine
Haridustehnoloogia professor Kairit Tammets leiab, et teadustöö võimaldab süveneda olulistesse küsimustesse, nagu õppimine ja tehnoloogia roll hariduses. "Teadus pole lihtsalt faktide kogumine – olulisem on mõtestamine ja lahenduste otsimine." Tema osalusel viiakse ellu EffecTive projekt (EffecTive - Efficiency and Effectiveness of Training for Teachers’ Pedagogical Digital Competence), mille eesmärk on leida kulutõhusad viisid õpetajate toetamiseks tehnoloogia mõtestatud kasutamisel.
Teadus kui ühiskonna tuleviku kujundaja
Õpperobootika vanemteadur Janika Leoste sõnul aitab teadus ühiskonnal tulevikku näha ja paremini toimida. "Teadlane olla tähendab seda, et saad tööd teha ja samal ajal pidevalt juurde õppida." Tema osalusel toimuv EdTech Talents projekt loob silla akadeemia ja haridustehnoloogia sektori vahel, et arendada teaduspõhiseid hariduslahendusi.
Teadus kui piiride ja maailmapildi avardaja
TLÜ vanemteadur Karin Dean uurib piire ja piiritlemist ning leiab, et teadus avardab arusaamu maailmast ja poliitilistest protsessidest. "Loen ja vaatan igapäevaseid uudiseid hoopis teise pilguga – näen laiemalt kontekste ja olen kriitilisem." Tema juhtimisel toimuv Advancing Trans-Regional Border Studies projekt aitab mõista piiriuuringute olulisust kaasaegses maailmas.
Teadus kui pidev väljakutse ja eneseareng
Avaliku poliitika dotsent Triin Lauri sõnul sunnib teadustöö pidevalt end proovile panema ja uute väljakutsetega kohanema. "Teadus on hea moodus end rohkem kahtlema saada ja ses plaanis ka alandlikumaks muutuda." Ta panustab Heaolupoliitikate uurimisrühma töösse, mis keskendub heaolupoliitikate arendamisele Eestis.
Teadus kui tõe ja teadmiste kujundaja
Võrdleva kirjandusteaduse professor Eneken Laanes toob esile teaduse rolli parema teadmise loomisel. "Teaduse tõde sünnib teadusliku dispuudi käigus, katsetes ja eksimustes." Tema juhitud projekt uurib vägivaldse ajaloo pikaajalist keskkonnamõju rahvusteüleses kirjanduses.
Miks on oluline, et teaduses oleksid ka naised?
Kõik teadlased rõhutavad, et teaduses peavad olema esindatud mitmekesised hääled ja kogemused. "Naiste, ehk poole inimkonna, võimalus olla avastajad ja uurijad on sama oluline kui meeste oma," ütleb Kai Pata. Kairit Tammets lisab: "Oluline on, et noored tüdrukud näeksid teaduses eeskujusid, kes kinnitavad, et teadus on kõigile avatud."
Tallinna Ülikooli teadlaste mõtted ja projektid näitavad, et teadus pole pelgalt faktide kogumine, vaid ka maailmavaate avardamine, lahenduste leidmine ja ühiskonna kujundamine. Naised teaduses ei ole lihtsalt oluline teema – nad on teaduse lahutamatu osa.
“Naised ja tüdrukud teaduses” päeva puhul oodatakse teadlasi lühidalt kirjalikult kirjeldama enda uurimisteemasid ja selgitama, kuidas nad seeläbi maailma muudavad. Kasutada võiks selleks kuni 200 tähemärki, juurde lisada ka muhe foto ja/või link teadustööle. Postituse „Naised teaduses“ päevaga sidumiseks tuleks kindlasti lisada teemaviited: #NaisedTeaduses, #WomenInScience, #minauurin