Teadus

TLÜ doktorant sai “Teadus 3 minutiga” ingliskeelsel konkursil eripreemia

BFM-i doktorant Larissa Barbosa Curi pälvis konkursil Novaatori eripreemia oma artikli eest. Konkursil osales Tallinna Ülikoolist ka DTI doktorant Peadar Callaghan.

Larissa Barbosa Curi ja Peadar Callaghan

Eesti teaduste akadeemias toimus 18. oktoobril Eesti ülikoolides õppivatele välisdoktorantidele mõeldud ingliskeelse konkursi „Teadus 3 minutiga“ finaal-gala. Konkursil valiti 5 laureaati ning 3 teadusportaali Novaator lemmikut. 

Larissa Barbosa Curi jagas oma kogemust: "See oli huvitav kogemus mitmel moel. Hindasin väga Eesti Teaduste Akadeemia korraldust ja tuge ning mul oli tore kohtuda teadlastega teistest valdkondadest. Populaarteadusliku artikli kirjutamise protsess on meil akadeemikutel tavaliselt väga erinev, kuid selleks saime rohkelt juhiseid ja väärtuslikku tagasisidet Jaan-Juhan Oidermaalt. Nii 3-minutiline esitlus kui ka artikkel andsid võimaluse mõelda uurimistöö põhituumale ja sellele, kuidas see panustab teadusvaldkonda ja ühiskonda laiemalt. Mul on hea meel, et sain oma ideid jagada inimestega väljaspool TLÜ-d ning et sain kaasuurijatelt positiivset ja julgustavat tagasisidet."

Konkursi laureaadid on:
Francis Gracy Arockiaraj loenguga „Seeing through Fog, Mist and Skin Tissues“ (Tartu ülikool, päritolumaa India), Baiba Brumele loenguga „TRMT112 – the mysterious link between different diseases“ (Tartu ülikool, päritolumaa Läti), Mehruba Shabaab Haque loenguga „Redefining Beauty for Young Girls in the Age of Social Media“ (Estonian Business School, päritolumaa Bangladesh), Sharib Khan loenguga „If not plastics, then what?“ (Eesti maaülikool, päritolumaa India), Lucía Mariel Arana Peña loenguga „Caring through quality: Enhancing Mammography from afar“ (Tallinna tehnikaülikool, päritolumaa Guatemala).

Novaatori poolt tõsteti esile:
Larissa Barbosa Curi artikkel „Horror film viewers might actually want to listen to stories“ (Tallinna ülikool, BFM, päritolumaa Brasiilia), Vittoria Ecclesia artikkel „A 13-Keyed Clarinet May Transform Classical Music Practice“ (Eesti muusika- ja teatriakadeemia, päritolumaa Itaalia), Sajeesh Vadakkedath Gopi artikkel „Estonia’s Cutting-Edge Solar Cells Aim to Tackle Growing Forest Fire Threats“ (Tallinna tehnikaülikool, päritolumaa India).

Konkursi finaali jõudis 19 välisdoktoranti, kes esindavad seitset Eesti ülikooli. Finalistid pidid kolme minutiga kokku võtma oma aastaid kestnud teadustöö moel, mis on huvitav ja arusaav kõigile kuulajatele, olenemata taustast ja eelteadmistest.

Žüriisse kuulusid Tarmo Soomere, USA suursaadik Eestis George P. Kent, mittetulundusühingu Inclusive Financial Technology Foundation (InFTF) juhatuse liige Kristjan Järve, UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni peasekretär Kerli Gutman-Normak, ettevõtja ja Vabariigi President Alar Karise diginõukogu liige Kaidi Ruusalepp, konsultant ja koolitaja, tulundusühistu Tuleva juhatuse esimees Annika Uudelepp ning Eesti rahvusringhäälingu ajakirjanik Joosep Värk.

Finaalile eelnesid ülikoolide sisekonkursid ja Eesti teaduste akadeemia korraldatud koolitused esinemis- ja kirjutamisoskuse lihvimiseks. Iga finalist kirjutas oma uurimustööst populaarteadusliku artikli, mis kas on juba ilmunud või peagi ilmub Research in Estonia veebilehel.

Kõigi finalistidega saab tutvuda siin.
Galaõhtu otseülekanne on järelvaadatav akadeemia Youtube'i-kanalis.
Finaali fotod (pildistas Reti Kokk) leiab siit.