Uudishimulikkusest digitaalse kodaniku ja utoopiani
Kolmandat korda tähistatakse novembrikuus president Alar Karise üleskutsel toimuvat uudishimu päeva, mis on mõeldud uute teadmiste saamiseks, küsimiseks ja uurimiseks. Sel puhul toimub 15. novembril Tallinnas ja Narvas silmaringi avardav lühiloengute päev.

Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks hindab uudishimu kõrgelt: “Ülikool on “uudishimu” kodu. Siin töötavad ja õpivad inimesed, kellel on keskmisest kõrgem himu midagi uut teada saada ja seeläbi ka elu edasi viia. Tahame uudishimu päeval sellest aimu anda nii gümnaasiumi noortele kui ka laiemalt kõigile, kes uusi teadmisi soovivad saada.
25-minutilisi uudishimu tekitavaid loenguid annavad tunnustatud Tallinna Ülikooli teadlased ja õppejõud, tutvustades uusi teadustulemusi ja -käsitlusi ning muud uudishimu kõditavaid teemasid.
Tallinnas räägib uudishimulikkusest hariduspsühholoogia keskuse külalisteadur ning hariduspsühholoogia ainete õppejõud Kati Aus, kultuurilise mitmekesisuse professor Airi-Alina Allaste keskendub digitaalse maailma kodanikele, semiootika ja tõlkeuuringute professor Daniele Monticelli loeng avab utoopia ja düstoopia mõisted ja käsitleb neid kui meie unistuste ja hirmude peegleid, rahvatantsuansambli Soveldaja rühma juhendaja David Truusa küsib, miks pakub tants rõõmu, matemaatika dotsent Mart Abel räägib, miks kaartidel lennukite sõidutrajektoore üsna kõveratena näeme, ja lingvistika ja tõlketeaduse dotsent Mari Uusküla viib värvide, maitsete ja lõhnade kirevasse maailma.
Narva päeva fookuses on kultuuride mõistmine ja suhtlemine, millest räägib kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor Anastassia Zabrodskaja, kuidas jälgida suurandmete abil muutusi sotsiaal- ja uudismeedias, millest räägib kultuuride uuringute doktorant Mark Mets, oma tantsulist kogemust jagab tantsukunsti dotsent Oksana Tralla, õpi- ja eksamiärevusest räägib Tallinna Ülikooli Üliõpilaste nõustamiskeskuses psühholoog Janno Pajupuu, ingliskeelse ettekande ristmeediast teeb ristmeedia filmis ja televisioonis õppekava kuraator Alessandro Nani ja AI teemasid avab nooremteadur Jörgen Ivar Sikk.
Uudishimu päev toimub kohapeal Tallinna Ülikooli Maximumi auditooriumis (Narva mnt 29) ja Narva Eesti Gümnaasiumis eelregistreerunud koolidele. Tallinna Ülikoolis toimuvaid loenguid kantakse üle ka veebi vahendusel TLÜ Youtube kanalil ning teadusportaalis Novaator. Kuulama on oodatud kõik uudishimulikud.