Edulugu

Tallinna Ülikoolis asutakse uurima LGBTI+ noorte heaolu ning keskkonnateadmisi, mis toetavad elu maapiirkondades

Rahvusvahelises ERA-NET CHANCE rahastusvoorus pälvisid rahastuse eri riikide teadlasi koondavad uurimisgrupid, kuhu kuuluvad ka Tallinna Ülikooli teadlased.

Airi-Alina Aliaste ja Kadri Tüür

2023. aasta sügisel välja kuulutatud ERA-NET CHANCE uurimisprojektide konkursil olid teiste seas edukad humanitaarteaduste instituudi teaduri Kadri Tüüri osalusega projekt “RURALEX. Knowledge in Crisis: The Dynamics of Environmental Expertise amidst Rural Change”, milles asutakse uurima muutuseid, mis leiavad aset kohalikku looduskeskkonda puudutavas teadmuses maapiirkondade elanike seas üle Euroopa. Ühiskonnateaduste instituudi kultuurilise mitmekesisuse ja sotsiaalse kaasamise professor Airi-Alina Allaste osaleb projektis “LGBTI_FUTURES. LGBTI+ youth wellbeing across Europe: imagined futures in turbulent times”, mille keskmes on LGBTI+ noorte heaolu parandamine nende endi visiooni ja kogemuste põhjal.
 
RURALEX projekti tutvustades nendib Kadri Tüür, et projekti ajendiks said viimase aasta trendid Euroopa maapiirkondades, kus leiavad aset suured demograafilised ja ökoloogilised muutused. Need on näiteks rahvastiku liikumine linnalistesse piirkondadesse ja traditsioonilise põllumajanduse hääbumine. “Muutuste tulemusena on kiiresti kadumas keskkonnast aru saamise oskused - millised on kohalike maastike ja koosluste omadused, kuidas rakendada nende hoidmisel ja majandamisel kohalikke pärandoskusi,” selgitab Tüür ja lisab, et kuigi nende teadmiste hääbumist on raske märgata või mõõta, mõjutab see inimesi ja keskkonda kogu Euroopas. Projekti eesmärk on seega teadmiste hääbumisest tingitud protsesse mõõta ja uurida uudsete meetodite abil. “Näiteks süvakaardistamine (deep mapping) võimaldab koguda ja nähtavaks teha teadmisi kohalike looduskoosluste ja nende teadmiste vahel, mis inimestel oma keskkonnast parasjagu on,” toob Tüür välja. Tähtis on ka osutus humanitaarteadustele, teiste seas ajaloo ja antropoloogia kaasamise olulisusele Euroopat ees ootavate kriiside lahendamisel. “Pöörates tähelepanu pärandoskuste vaimsele ja ka ainelisele küljele, soovime uurida, kuidas nii ammused kui uuenduslikud keskkonnateadmised saavad toetada elu maapiirkondades, mis peavad vastu pidama üha uutes ühiskondlikes ja keskkonnakriisides. Uurimistulemusi soovime jagada poliitikakujundajate ja seadusandjatega, et kõigil osapooltel tekiks parem arusaam järjepideva igapäevateadmise tähtsusest ja väärtusest,” võtab Tüür plaanid kokku. 
 
Airi-Alina Allaste sõnul on LGBTI+ noorte heaolu madalam võrreldes teiste noortega. “Nad seisavad sageli silmitsi diskrimineerimise, vähese kaasatuse ja vaimse tervise probleemidega”, selgitab Allaste lähemalt ja lisab, et LGBTI+ noorte madalat heaolu on teiste seas süvendanud populistlikud liikumised, COVID-19 pandeemia ning majanduskriis. “Seetõttu satuvad LGBTI+ noored sageli stressirohketesse olukordadesse,” sõnab Allaste. LGBTI_FUTURES rõhutab kaasamise ja osaluse olulisust, projekti eesmärk on parandada noorte tulevikuväljavaateid. Selle raames uuritakse, kuidas 18–24-aastased noored tajuvad nii oma kogemusi kui ka tulevikku. Uurimuse läbiviimiseks kasutatakse teiste seas ka kaasavaid ja loomingulisi meetodeid, näiteks luuakse ühiselt kollaaže ja kaarte ning osaletakse loomingulistes tegevustes, nagu digitaalsete lugude loomine. Sellised meetodid annavad noortele võimalus oma häält kuuldavaks teha ja ideid esile tõsta. “Nõnda jääb noortele aktiivne roll oma tulevikunägemuste mõtestamisel ja lahenduste pakkumisel,” põhjendab Allaste. Projekti jooksul uuritakse ka, millised on need kohad, kus poliitikakujundajad saavad noorte nägemustest õppida ja kujundada poliitikaid, mis vastavad noorte vajadustele. Allaste usub, et projekti tulemusena suureneb nii teadlikkus LGBTI+ noorte heaolust ja vajadustest, kui ka kaasavate ja loominguliste meetodite kasutamine akadeemilistes heaolu-uuringutes.
 
LGBTI_FUTURES interdistsiplinaarsesse tiimi kuulub kümme teadlast, kes uurivad projekti jooksul 18-24 aastaste noorte kogemusi oma koduriikides: Eestis, Poolas, Rootsis, Šveitsis ja Suurbritannias. Olulisel kohal on ka koostöö LGBTI+ organisatsioonide ja poliitikakujundajatega.
 
RURALEX tiimi kuulub kokku 17 uurijat kuuest riigist, kes võtavad vaatluse alla Euroopa eri maapiirkondi: Püreneed, Alpid, Doonau delta, samuti alasid Lääne-Eestist, Ida-Saksamaalt, Põhja-Soomest ja Suurbritanniast
 
ERA-NET CHANCE koostöös HERA (The Humanities in the European Research Area) ja NORFACE (The New Opportunities for Research Funding Agency Cooperation in Europe) võrgustikega välja kuulutatud kahel rahvusvahelise uurimisprojektide konkursil sai rahastuse kokku 20 projekti: 10 teemavaldkonnas “Crisis – Perspectives from the Humanities” ja 10 “Enhancing well-being for the future”.