Teadus

Tallinnasse tulevad kokku rahvusvahelised tipptegijaid nii filmi- kui teadusmaailmast

Virtuaalreaalsuse loovuurimusprojekt

Tallinna Ülikoolis toimub 23.–26. aprillil Balti Film, Meedia ja Kunstide Instituudi (BFM) korraldatud rahvusvahelise filmiülikoolide liidu tippkohtumine ning filmi ja neuroteadust ühendav innovatiivne teaduskonverents.

FilmEU_RIT tippkohtumine ja sellele eelnev NeuroCine konverents toovad Tallinnasse kokku üle 120 filmispetsialisti, -õppejõu ja -üliõpilase, et luua sildu filmikunsti ja neuroteaduse vahel ning tutvustada laiemalt FilmEU innovatsiooni ja teadmussiirde tegevuste raames algatatud pilootprojektide lõpptulemusi. Tallinna Ülikooli BFMi filmiteaduse lektori ja FilmEU+ Eesti juhi Teet Teinemaa sõnul on tippkohtumisel tutvustatavate pilootprojektide eesmärgiks koondada nii filmitegijaid ja -uurijaid, kui ka üliõpilasi FilmEU võrgustiku partnerülikoolidest ühiseks teadlas- ja ekspertkogukonnaks. “FilmEU saavutas selle eesmärgi ühiste loovuurimisprojektide kaudu, mille tulemused varieeruvad audiovisuaalsetest esseedest virtuaalreaalsuse keskkondadeni,” selgitas Teinemaa.

BFMi külalisteaduri ja FilmEU tippkohtumise peakorraldaja Sten Kauberi sõnul on sellise mastaabiga filmiteadusalane üritus Eestis erakordne, rõhutades, et sellisel kohtumisel kristalliseerub kaasaegse filmialase loovuurimuse mitmekesisus, innovatiivsus ja rahvusvahelisus. “Kohtumise ettekanded peegeldavad filmi- ja meediakunstide erinevaid rolle ühiskonnas ning loovuurimuse väärtust nende uurimisel, arendamisel ja mõtestamisel,” lisab ta.

Tippkohtumisele eelnev kahepäevane neurokinole keskenduv teaduskonverents pakub üritusele omakorda interdistsiplinaarse mõõtme, uurides uudsete meetoditega, kuidas inimaju tõlgendab narratiive. Konverentsi korraldajate, BFMis tegutseva Balti Neurokino uurimisgrupi juhtivteaduri Dr. Pia Tikka ja filmioperaatori ning BFMi filmikunsti dotsendi Dr. Elen Lotmani sõnul on FilmEU tippkohtumisele eelnev neuroteadustele pühendunud konverents ainulaadne just seetõttu, et ühendab endas kahe põneva valdkonna tippteadmised ja uusimad uurimistulemused. Konverentsil saab kuulata ettekandeid nii kognitiivse neuroteaduse kui ka filmiuuringute ekspertidelt. Peaesinejateks on auhinnatud filmitegija Karen Pearlman Austraalia Macquarie ülikoolist, filosoof ja Berliini School of Mind akadeemiline juht Michael Pauen, ja Turu PET Keskuse ja Turu Ülikooli psühholoogiaosakonna Human Emotion Systems laboratooriumi juhataja, neuropsühholoog Lauri Nummenmaa.

Konverentsi toetavad Eesti Teadusagentuuri poolt (2024-2028) rahastatav rühmagrant “Cinematic minds behind-the-scenes” (PRG2109), FilmEU_RIT, Cilect ja Tallinna linn. FilmEU_RIT projekti rahastab Euroopa Liit Horisont 2020 programmist.

Last updated 19.04.2024 kell 13.10