Ühiskonnateaduste blogi

Avaliku teenistuse köögipool ehk TLÜ üliõpilaste päev oma ala ekspertidega

Riigiteaduste ja avaliku halduse üliõpilased saavad oma õpingute jooksul väga hea teoreetilise ülevaate, kuidas toimib riik, kuidas tehakse otsuseid ning millised ametid riigitöös esindatud on. Peale lõpetamist võib aga jääda õhku küsimus, “mis edasi?”.

pilt

Riigiteaduste ja avaliku halduse üliõpilased saavad oma õpingute jooksul väga hea teoreetilise ülevaate, kuidas toimib riik, kuidas tehakse otsuseid ning millised ametid riigitöös esindatud on. Peale lõpetamist võib aga jääda õhku küsimus, “mis edasi?”. Selleks, et üliõpilased saaksid aimu, milline on ametnikkonna ja poliitikute igapäevane töö, suurimad väljakutsed ja parimad õnnestumised, oli lektori ja oma ala eksperdi Sulev Lääne juhtimisel võimalik päeva jooksul just nendele, ja paljudele teistele küsimustele vastused saada. 

logo

Päev algas Toompea Valges saalis, kus meid võttis vastu Riigikogu esimees Jüri Ratas, kes tutvustas esmalt hoone ajalugu ja seejärel oma tööülesandeid Riigikogu istungite saalis. 

logo

Kes tohib siseneda Riigikogu saali peauksest?

Üheks omaduseks, tõdeb ta, on see, et riigikogu liikme mõte peab olema terav ning seda tähistavadki Riigikogu saalis mitmel poole esindatud kolmnurgast lähtuvad dekoorid. Kui jutuks tulevad sotsiaalsed teema, on esimehel jagada isiklik kogemus kaasava ühiskonna ja ligipääsetavuse kohta. Üldjoontes leiab ta, et suund, kuhu Eesti liigub, on õige – parandatakse inimeste liikumisvõimalusi, kasvatatakse elul kvaliteeti. Peamiseks seejuures on eesmärk, et inimesed töötaksid ohutus ja elaksid (digi)ligipääsetavas keskkonnas, seda nimelt eluea tõusu ning tervena elatud aastate vähenemise tõttu.

Keskkonnateemad vajavad tema sõnul aga suuremat lahtimõtestamist ja kohati isegi ebapopulaarsete või ka kallite poliitiliste otsuste tegemist. Poliitikast rääkides toob ta esile selle, et poliitika on suures osas just kompromisside tegemine eri osapoolte vahel; arusaamade ja erisuste  paljusust on ta oma karjääri jooksul juba palju näinud. 

logo

Fun fact, Pika Hermanni torni pääseb vaid käskkirjaga, tänu millele ootaski meid ees 215 astet kõrgemal asuv Pika Hermanni torn. Kas teadsid, et kõik n-ö maha kantud lipud nummerdatakse, märgitakse lehvimise ajaga ning seejärel kingitakse edasi teiste hulgas ka näiteks tähtsamatele väliskülalistele ja olümpiavõitjatele. 

logo

Tallinna üks parimaid vaateid nähtud, tutvustas Aivar Rahno Vabariigi Valitsuse pressiruumi, kus peeti meeleolukat vestlust ja oli võimalus teha ka pilte. Valitsuse istungite saalis saime põhjaliku ülevaate sellest, mille eest vastutab Riigikantselei. Rahno sõnul omab Riigikantselei enim teenindavat- ja tugipersonali rolli, mis hõlmab endas näiteks nõupidamiste ning kabinetikoosolekute ettevalmistamist, dokumenteerimist ning vajadusel ministeeriumite esindajatega suhtlemist. Riigikantselei, kes kannab peamiselt tugifunktsiooni, jälgib tema sõnul hoolikalt tegevusprogrammi täitmist. 

logo

Soome suursaadiku Timo Kantola ja tema pressinõuniku Sanna Immaneniga kohtumiselt jääb kõlama mõte, et Eesti pidev areng ja selle jätkusuutlikkus on ka Soome huvides. Tallinnas resideeruvatel suursaadikutel on minevikus olnud suures osas julgeoleku taust, mis haakub ka lähituleviku prioriteetidega. Soome on alati olnud meie väga lähedane partner ning suursaadik tõi välja, et tema jaoks oli väljakutse, kui teda nö kutsuti vaibale arutamaks viiruse levikuga seotud Eesti-Soome vahelist reisimist, mis kokkuvõttes põhjustas mõlemale poolele frustratsiooni. 

pilt

pilt

Superministeeriumiks kutsutavas ehk siis mitmest ministeeriumist koosnevas ühishoones kohtume Jaak Aabiga. Jaak Aab peab oma töö juures parimaks tundeks ja teadmiseks seda, kui reaalselt on suudetud kellegi elu paremaks teha. Võib öelda, et ta on üks „maailmaparandaja“. Kahjuks peab ta tõdema, et “viimase miili internet” ei pruugi tõesti kunagi igasse kodusse jõuda, kui lahendusena näeb ta 5G interneti levikut. 

pilt

Viimasel ajal olulise teemana esile kerkinud avaliku teenistuja koolituse küsimust, kohanemisvõimet ja muutuste juhtimisega tegelevaid koolitusi peab ta olulisteks ettevõtmisteks. Rääkides sellest, mis on juba tehtud, on tal palju näiteid tuua. Kredexi käendused ja väiksem omaosalus, Suure-Väina eriplaneeringu on käima lükkamine, arengupiirkonda ressursside suunamist. Lisaks toob ta välja järgnevatel aastatel kohalike omavalitsuste tulubaasi tõstmise ning tulevikus võimaliku maakonna suuruste omavalitsuste liitumise soodustamise. 

Ülle Harak, ministeeriumi riigihalduse ja avaliku teenistuse osakonna nõunik osakonnajuhataja ülesannetes, võtab meid vastu samas ruumis. Küsimusele riigi sihtasutuste ühise juhtimise alla koondumiste kohta toob ta välja toimingu positiivse aspekti, kus palju eriarvamusi koondub ühe juhtimise alla ning sellest on võimalik luua arvamus, mis ühelt poolt hõlmaks eri vaateid ning teisalt jälle sobiks ka paljudele. Ka näiteks kogu riigi raamatupidamise konsolideerimine aitab tulevikus kokku hoida sellele minevaid kulutusi. Peamiseks lähiaastate väljakutseks peab ta asutusesisest töötajate-ametike koolitust, mis on üldse viimasel ajal palju päevakorda tulnud.

Olgugi et päev oli üpris intensiivne, andis see suurepärase ülevaate erinevatest riigi struktuuri osadest, sealt töötavatest inimestest ja nende arusaamadest. Kõrvalseisjana on alati lihtne öelda, et miks ei tehta ühte või teist muudatust, kuid peab tunnistama, et terve päev pani tegelikult asjad veidi teise perspektiivi küll. Ametnikkondade taga on inimesed nagu me kõik, kes tahavad teha head tööd ja toetada Eesti riigi arengut. Ametnikud peavad kohanema paljude muudatustega ja väga kiiresti ning eraldi toodi ka välja, et osad projektid võivad jääda mõneks ajaks riiulile just muudatuste pärast, kuid seda ei tohiks kunagi isiklikult võtta, mis võib olla üpris keeruline. 

pilt

- Kätlyn, avaliku halduse bakalaureus

Ülikooli ja riigiaparaadi koostöö sellisel interaktiivsel kujul on äärmiselt tähtis. Ühelt poolt saavad riigiteenistujad otsese kontakti just praegu avalikku haldust õppivate üliõpilastega ning teistelt poolt saab üliõpilane ülevaate, kuidas tulevikus oma karjääri edasi arendada. 

- Mari, riigiteaduste magistrant

Veetes mingi osa õppetööst praktiliselt seminar-praktikumil või ka näiteks riigiasutuses praktikal aitab mõista riigiaparaadi mitmekülgset struktuuri ning talletada teadmiseid-fakte hoopis teisest perspektiivist, kui lihtsalt nende kohta materjali lugedes.

- Heiki, haldus- ja ärikorraldus, bakalaureus

Oli suur au osaleda lugupeetud Sulev Lääne poolt korraldatud seminar-praktikumist. Sisutihe päev andis võimaluse mõttevahetusteks ning piiluda poliitikute ja ametnike igapäevatöö telgitagustesse. Pean antud kujul õppeformaadi jätkamist äärmiselt vajalikuks ja tõhusaks.

 

KAVA: Tallinna Ülikooli üliõpilaste  seminar-praktikum* 

AEG:          15.10.2021

KOHT:                  

Riigikogu, Toompea loss, Lossi plats 1a

Vabariigi Valitsus, Stenbocki maja, Rahukohtu 3

Soome Suursaatkond, Kohtu 4

Rahandusministeerium, Suur-Ameerika 1

 

AJAKAVA:

9.00             kogunemine Riigikogu juures

9.30             kohtumine Riigikogu esimehe Jüri Ratasega

Riigikogu õiguslikust staatusest, pädevusest ning tegevusest

Riigikogu töö korraldamisest sealhulgas õigusloome valdkonnas

Riigikogu suhetest teiste põhiseaduslike institutsioonidega

Mõttevahetus

10.30           kohtumise lõpetamine, tutvumine Riigikoguga

11.20           kogunemine Stenbocki maja juures

11.45           kohtumine Aivar Rahno, Riigikantselei istungite osakonna juhatajaga

Vabariigi Valitsuse staatusest ning peaministri tegevusest

Riigikantselei ülesannetest ja kohast täidesaatva võimu mehhanismis

VIIS ja elektroonne asjaajamine ning haldusmenetlus

Poliitiline ja mittepoliitiline ametnik

Küsimused ja vastused

12:45           kohtumise lõpetamine, tutvumine Riigikantseleiga

13.30           kogunemine Soome Suursaatkonna juures

13.45           kohtumine Soome suursaadiku Timo Kantola ning saatkonna töötajatega 

Suursaatkonna staatusest ning tegevusest

Soome ja Eesti suhetest ning nende arengust

Soome arengu väljakutsetest ning võimalikest lahendusteedest 

Mõttevahetus

14:45           kohtumise lõpetamine, tutvumine suursaatkonnaga

15.30           kogunemine Rahandusministeeriumi juures

15.45           kohtumine riigihalduse ministri Jaak Aabiga, osaleb Ülle Harak, ministeeriumi riigihalduse ja avaliku teenistuse osakonna nõunik osakonnajuhataja ülesannetes

Rahandusministeeriumi ja riigihalduse ministri staatusest ning kohast riigi valitsemissüsteemis ja halduspoliitika kujundamises;

Valitsemise poliitiline, õiguslik, halduslik ja finantsiline mõõde;

Olulisematest probleemidest ning nende võimalikest lahendusteedest, sh riigihalduse ja avaliku teenistuse valdkonnas

Mõttevahetus

16:45  kohtumise lõpetamine, tutvumine Rahandusministeeriumiga