ELU projekt „Vastutustundlike demokraatlike kodanike arendamine ja koostöö“ Tabasalu koolis ja Harku vallas
Selleks, et välja selgitada, mida noored arvavad demokraatiast ning mida tähendab nende jaoks kodanikuks olemine, külastasid Tallinna Ülikooli tudengid kolmapäeval, 30. oktoobril, Tabasalu kooli ja Harku vallavalitsust.
Kõik see toimus ELU projekti „Vastutustundlike demokraatlike kodanike arendamine ja koostöö“ raames. Antud ELU projekt on osa suuremast DEMOCRAT projektist, mille eesmärgiks on noorte innustamine olema aktiivsemad, teadlikumad ja aitama neil paremini mõtestada demokraatiat ning selle olulisust läbi kaasava koolihariduse arendamise.
Päev algas kohtumisega kooli direktori, õpetajate ja kohaliku omavalitsuse esindajatega. Direktor Olga Saikovskaja oli väga positiivne, et Tallinna Ülikool pakkus Tabasalu koolile koostööd ning toetas initsiatiivi ka edasise koostöö suhtes. Kuna projekti peamiseks sihtrühmaks on noored, oli päeva kõige olulisemaks osaks kohtumine noortega. Alustuseks ütlesid tervitussõnad koolidirektor, Ühiskonnateaduste instituudi direktor Indrek Grauberg ja ELU projekti juhendaja Sulev Lääne.
Järgnevalt toimus lühike tutvustus Harku vallavanema Erik Sandla poolt, kes rääkis noortele kohalikust omavalitsusest.
Lühitutvustuse tegi ka Leif Kalev, ELU projekti kaasjuhendaja, kes oma esinemises tutvustas kooliõpilastele ELU projekti olemust ja sisu, selle eesmärki ja seost suurema DEMOCRAT projektiga. Seejärel tegid projektis osalevad tudengid ka omapoolse lühitutvustuse.
Päeva kulminatsioonipunktiks olid koolikülastuse käigus toimunud aruteluringid, kus 9. B klassi õpilased said võimaluse jagada üliõpilastega oma arvamust demokraatiast, valimistest, poliitilisest elust ja ühiskonnaelus osalemisest. Jutuks olid ka kohalik omavalitsus, selle tegevus ja mõju kohaliku elu kvaliteedile, samuti teised ühiskonna jaoks olulised teemad: keskkond, sooline võrdõiguslikkus, meedia ja kriitiline mõtlemine. Jagades oma kogemusi, mainisid üliõpilased, et kuigi alguses tundusid õpilased pigem tagasihoidlikud ja kinnised, siis pärast mõnede teemade arutamist olid nad juba avatumad ning valmis kaasa mõtlema. Nad jagasid huvipakkuvat informatsiooni enda koolist ja koolikeskkonnast.
Päeva teises pooles toimus Harku vallamaja külastus, kus noored said ülevaate sellest, milline on Harku vald numbrites, mis on selle peamised arengusuunad ja lähiajal teostatavad projektid. Põhjalikult ja detailselt tutvustati noortele erinevaid valla elus osalemise võimalusi, nagu näiteks kaasav eelarve, malevad, kohaliku noorsootöö sihtasutuse projektid ja noortevolikogu. Räägiti ka vaba aja sisustamise võimalustest, milleks on noortekeskused, pikapäevarühmad, laagrid ja erinevad huvitegevused. Koolinoored kuulasid aktiivselt ja esitasid ka küsimusi.
Päev oli sisukas ja täis huvitavaid arutelusid, kohtumisi, tutvusi ning loodetavasti on selle projekti osalemine innustanud noori rohkem pöörama tähelepanu enda kogukonna probleemidele ja arengutele, julgustades neid tulevikus aktiivsemalt kaasa rääkima nende jaoks olulistel teemadel. ELU projekti tudengid siiralt tänavad Tabasalu kooli juhtkonda, kes olid nõus üliõpilasi vastu võtma ja projektis osalema, tutvustades tudengitele enda koolimaja ning võimaldades huvitavaid arutelusid õpilastega. Suured tänud ka Harku vallavalitsusele, mille esindajad olid
valmis projektis kaasa lööma, võtsid noored väga sõbralikult vastu ning hea meelega vastasid kõikidele küsimustele. Tudengid tänavad ka 9. B klassi õpilasi, kes selle väljakutset vastu võtsid, osalesid nii aruteludes kui ka vallamaja külastuses ning olid avatud erinevaid teemasid arutama, oma arvamust ja kogemust jagama. Päev oli väga sisukas ning selle jooksul saadud info on kindlasti abiks nii ELU projekti raames, kuid ka laiemalt ühiskonnas, kuna projekti tulemusena valmiv raport annab parema ülevaate sellest, milline seis on kodanikuharidusega noorte seas ja mis arengusuunas tuleb liikuda.
Vastutustundlike demokraatlike kodanike arendamine ja koostöö - Sulev Lääne ettekanne
Vastutustundlik demokraatlik kodakondsus: Democrat ja ELU projekt - Leif Kalevi ettekanne