Ühiskonnateaduste blogi

ELU projekti raames uuriti valeuudiseid

Sotsioloogia doktorant-nooremteadur Erle Neeme ja infoteaduse lektor Merle Lauritsa juhendatud ELU projekti "Analüüsi, tõlgenda, võimesta - kuidas mõista ühiskonda ja muuta maailma!“ tudengid Aleksandr Kirs (haldus- ja ärikorraldus), Kadi Kuus (keeleteadus ja keeletoimetamine), Hosanna Sofia Mäekallas (sotsioloogia), Kaari Kargu (Aasia uuringud), Jaanika Kaup (keskkonnakorraldus) ja Rasmus Lahtvee (liiklusohutus) viisid läbi mini-uurimuse valeuudiste olemusest, levikust ja mõjust.

Kõik pole tõsi

Valeuudised ehk valeinfo on kaasaeges ühiskonnas kasvav probleem, mis mõjutab usaldust institutsioonide vastu ja kujundab
avalikku arvamust. Näited selle mõjust ilmnevad Eestis toimunud desinformatsiooni kampaaniates, sealhulgas pandeemia ajal levitatud eksitavas teabes, mis õõnestas usaldust tervishoiusüsteemi vastu (Postimees, 2021), ja Nursipalu harjutusväljakuga seotud konfliktides (Rahvaalgatus, 2023). Akadeemilised uuringud rõhutavad, et meedia mängib keskset rolli avalike hoiakute kujundamises, mõjutades inimeste arusaama olulistest teemadest agenda-seadmise ja raamistamise kaudu (McCombs & Shaw, 1972; Entman, 1993). Kallutatud, pooltõene või valeinfo on raskesti äratuntav, kui seda esitab peavoolumeedia. Projekti lõpptulemuseks valmis lühike videoklipp, mis õpetab kriitilise mõtlemise oskusi ja aitab mõista valeuudiste mõju.“