Ühiskonnateaduste blogi

Harjumaa V Omavalitsuspäeva korralduskomitee Siseministeeriumis

29.04.2025 toimus Siseministeeriumis Harjumaa V Omavalitsuspäeva “Kogukonna, kohaliku omavalitsuse ja riigi koostööst kriisivalmidusel ning elanikkonna kaitsel” (HOP 2025) korralduskomitee koosolek. Koosolekul osalesid Siseministeeriumi, Tallinna Ülikooli, Harjumaa Omavalitsuste Liidu, Anija valla, Tallinna linna, Põhja Päästekeskuse, Sisekaitseakadeemia, Eesti Külaliikumine Kodukant ja MTÜ Eesti Naabrivalve esindajad.

KOV

Kohtumisel osalejad tõdesid, et kriisi temaatika on väga oluline Siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits tõdes, et Eestil oleks kriisivalmiduse valdkonnas hea õppida Ukraina praktilistest kogemustest. Ukraina näitel saab kujundada täpsema arusaama kohaliku omavalitsuse juhtkonna rollist enne sõda, sõjaolukorras ning okupatsiooni järgselt. Samuti on oluline Eesti kodanike valmiduse suurendamine läbi koolituste, mis Vabariigi Valitsuse tegevusplaanis kajastuvad. Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas tõi välja, et kriisideks valmisolek ei ole pelgalt tehniline või valdkonnapõhine küsimus, vaid laiemalt seotud meie ühiskonna vastupidavuse, sidususe ja identiteediga. Meie võime kriisides toime tulla sõltub otseselt
koostööst. Just teaduspõhine lähenemine ja avatud koostöö erinevate tasandite vahel aitavad meil paremini valmistuda ootamatuteks kriisideks.

MTÜ Polis president, Tallinna Ülikooli õppejõud Sulev Lääne oli seisukohal, et HOP 2025 ettevalmistamisel on sisu osas väga olulised nii ettekannete kui ka kavandatavate töötubade ettevalmistamine ja nende sidusus. Esile toodi Anija valla ning Harjumaa Omavalitsuste Liidu poolset aktiivset senist tegevust mõlema töötoa teemade lahtimõtestamisel ning kohtumisel saadakse ühiselt täiendav tagasiside nii riigi ja partnerit kui ka kogukonna ja kohaliku omavalitsuse töötubade paremaks sisustamiseks. Anija vallavanema Riivo Noore sõnul on kriisivalmiduse eelduseks kommunikatsioon. Kommunikatsioon kohaliku omavalitsuse kriisikomisjoni, juhtkonna ning külavanema vahel peab toimima ka isolatsiooni olukorras. Siinkohal on tähtis ühisosa leidmine linna- ning maapiirkondade vahel, kuivõrd kriisivalmiduseni saab jõuda vaid koostöös.

Harjumaa Omavalitsuste liidu tegevdirektor Andre Sepp on seisukohal, et HOP 2025 pakub võimalust analüüsida kriisi temaatikat mitmetahuliselt ning lahendustele orienteeritult. Harjumaa Omavalitsuste Liit saab sellesse panustada, jagades oma kogemusi kriisihalduse koordineerimisel Harjumaa omavalitsustes.

Siseministeeriumi asekantsler Tuuli Räim tõdes, et riigi tasandil on kriisivalmiduse tõstmiseks koostatud avaliku sektori töötajatele ja elutähtsate teenuste osutajatele vastav kohustuslik koolitus. Eesmärgiks on veebi teel pakutavate tasuta koolituste toel jõuda ka seni kriisi temaatikast eemale jäänud inimesteni, tekitades nendes huvi võimalike jätkukoolituste vastu. Inimesteni jõudmine on kõigi avaliku sektori institutsioonide ühine väljakutse.

KOV

Sisekaitseakadeemia elanikkonnakaitse teadus- ja arenduskeskuse juhataja Tauno Suurkivi on seisukohal, et Sisekaitseakadeemia on Eesti keskne elanikkonna kaitse koolitaja. Sellest tulenevalt on Sisekaitseakadeemia eesmärgiks kaardistada kriisivaldkonna sihtgrupi soovid ning vajadused ja anda HOP 2025 tegevuste kaudu oma teaduslik panus elanikkonnakaitsesse kohalike omavalitsuste vaates.

KOV

Tallinna Ülikooli Haridusteaduste instituudi esindaja Mari-Liis Lind pidas oluliseks riigikaitseõpetuse sisu pidevat arendamist ja märkis, et kriisi temaatika käsitlemisel on koolides tähtsal kohal noorteorganisatsioonid. Teadlikkuse tõstmine noorte seas on aluseks kriisideks ettevalmistatud ühiskonnale.

Päästeameti esindaja Agu Tammearu sõnul võiks Päästeameti rolliks HOP 2025 raames olla ülevaate andmine kohalike omavalitsuste kriisivalmiduse tasemest Harjumaal, milliseid õppuseid kogukonnale ning omavalitsustele pakutakse ja mis on hetkel põhilised kitsaskohad. Kriisivalmidus Harjumaal sõltub suuresti kohalike omavalitsuste ja kogukonna koostööst.

Eesti Külaliikumine Kodukant esindaja Tanel Talve, Henrik Põder MTÜ-st Eesti Naabrivalve, Tallinna esindaja Teet Tiko ja Viola Murd Eesti Varude Keskusest rõhutasid kriisiolukorras kogukondade, korteriühistute samuti naabrivalve tähtsust ning ressursside varumise olulisust. Väga oluline on seejuures linna ja maapiirkonna koostöö kriisivalmiduse tagamisel nii kohaliku omavalitsuse kui ka elanike tasandil.

Korralduskomitee koosolekul toimus HOP 2025 kava projekti ning töötubadega seonduva põhjalik arutelu. Kohtumisel osalejad tõdesid, et kriisi temaatika tuumaks HOP 2025 raames võiks olla kogukond. Päevakorras oli samuti deklaratsiooni projekti ettevalmistamine ning vastava sisulise ning korraldusliku tegevuse jätkamine. Eelnevat arvestades kaasatakse HOP 2025 ettekannetesse kohalike omavalitsuste esindajate praktiline kogemus seoses kriisivalmidusega.

Vastavalt väljakujunenud tavale toimuvad järgmised HOP 2025 korralduskomitee kohtumised 16.06.2025 Anija vallas ning septembris Harjumaa Omavalitsuste Liidus.