Ühiskonnateaduste blogi

Kohtumine Riigikogu I aseesimehe Helir-Valdor Seederiga

HVS

10. detsembril 2020 toimus Tallinna Ülikoolis kohtumine Riigikogu I aseesimehe Helir-Valdor Seederiga. Rektori kohusetäitja Priit Reiska andis ülevaate arengutest kõrghariduses ning konkreetsemalt Tallinna Ülikoolis ja valdkonna väljakutsetest laiemalt.

Mõttevahetuse käigus peatuti nii kõrghariduse rahastamisel, tasuta õppe erinevatel aspektidel, riigi ja ülikoolide koostööl ning välistudengitega seonduval. Eraldi käsitleti õppe-, teadus- ning arendustegevuse korraldust, arutelu toimus ka viirusega seotud probleemidest. Teadusprorektor Katrin Niglas peatus põhjalikumalt Eesti kooli ja õpetaja,  õpetaja akadeemia ning eesti teaduskeele keskusega seonduvatel teemadel. Vajalikuks peeti ülikoolide koostööd nii Eestis, sh eestikeelse hariduse ning teaduse arendamisel, kuid sellega arusaadavalt koos jätkuvat rahvusvahelistumist. Ühe keeruka teemana toodi välja ka ülikoolide kolledžitega seonduv.

Helir-Valdor Seeder pidas ülikoolide rolli riigi arengus ning ühiskonna sidusas toimimises väga oluliseks. Konkreetsete teemade osas on dialoog Riigikogu I aseesimehe arvates tähtis, seda enam, et tulemas on arutelud seonduvalt uute halduslepingute ettevalmistamisega. Selles osas tuleb jätkuvalt otsida ühiselt lahendusi, kaasa arvatud näiteks kõrghariduse ning regionaalse arengu kontekstis. Keerukamaks teeb aga tema seisukohalt pikemate arengueesmärkide seadmise ning saavutamise nii teadmatus viiruse leviku osas kui ka eelnevaga kaasnev majanduskeskonna ja koos sellega rahastamisega üha keerukamaks muutuv olukord.

Sisukas arutelu jätkus kohtumisel ka võimalike konkreetsete koostöö võimaluste teemadel. Ülevaate tehtust ning uutest ideedest tegid Sulev Lääne, Indrek Grauberg ja Leif Kalev. Täpsemalt räägiti näiteks Omavalitsuspäevast ja asjakohase deklaratsiooni realiseerimisest, ettevalmistatavast valdkonna kogumikust, võimalikust kohtumiste sarjast „riigitegelane ülikoolis“ ning seminar-praktikumidest, OSKA raportist ja mitmest muust projektist. Esile toodi ka ÜTI head kogemust riigi ning kohaliku omavalitsuse korralduse ja laiemalt ühiskonna toimimise probleemide teaduslikul analüüsil ning õppe- ja arendustegevuse alal. Väga oluliseks peeti valdkonna koostöövõrgustiku tegevust ning selle arendamist. Eraldi käsitleti ka Riigikogu menetluses oleva riigireformi otsuse eelnõuga seonduvat ning poliitikakujundamisvõime tugevdamist laiemalt.

Kohtumisel leiti, et ülikoolide ja riigi institutsioonide koostöö muutub üha olulisemaks, kuna keerukamaks muutuvad ka ühiskonna ees seisvad probleemid. Toetamist leidis seisukoht, et teaduspõhisus kui väga oluline märksõna peaks järjest enam muutuma ka poliitilise tegevuse ning õigusloome ja samuti riigivalitsemise praktiliseks osaks. Helir-Valdor Seeder tõi esile ülikoolide, sh Tallinna Ülikooli, erilist rolli selles protsessis.

 

Indrek Grauberg

Sulev Lääne