Ühiskonnateaduste blogi

Sotsiaalse ettevõtluse MA programm on partneriks Kinesis Erasmus+ projektil, mis alustab 2021.a jaanuarist

erasmus

KiNESISe peamine eesmärk on luua teadmiste ühendus akadeemiliste ringkondade, valitsusväliste organisatsioonide, kogukondade, kohalike ametiasutuste ja ettevõtete vahel. Loodava ühenduse sihiks on töötada välja hõreneva asustusega piirkondade multidistsiplinaarne tegevuse programm eesmärgiga edendada kohalikke ideid, projekte, tööjõudu ja piirkondlikku atraktiivsust. Hõreasustusega maa- või mägipiirkondade perifeerseid alasid mõjutavad probleemid on võrreldes suurema rahvaarvuga keskuste ja pealinnadega seotud keeruliste, kuid selgete nähtustega: uute põlvkondade väljaränne, eakate inimeste hülgamine; töökohtade kadumine, hoonete ja maade kvaliteedi halvenemine, koolide ja nendega seotud teenuste sulgemine, traditsioonide ja tavade kadumine, kohalike omavalitsuste kokku tõmbumine, mis heade lahenduste puudumisel võivad ainult süvendada probleeme. See omakorda võib meid viia ajalooliselt, kultuuriliselt ja traditsiooniliselt rikaste piirkondade hülgamiseni.

On äärmiselt oluline, et neid kogukondasi – mille sarnaseid leidub üle Euroopa – ei hüljataks, kuna nad on oma kultuuritraditsioonide poolest äärmiselt rikkad ning toetavad uusi arenguid ja „intelligentsi“ taassündi. KiNESISe eesmärk on suurendada huvi erinevates sihtrühmades, tuletades meelde mitmesuguseid oskusi mahajäetud külade ümber, millega suurendada "nutikust" ja "atraktiivsust".

Pidades silmas teadmiste, teadusuuringute, kõrghariduse ja ettevõtluse koostöö ja innovatsiooni kolmnurkseid eesmärke, on projekti eesmärk:

  1. taaselustada inimtühjad piirkonnad, stimuleerides ettevõtlust ja ettevõtlusoskusi;
  2. Euroopa tasandil jagatud kohalike elulaborite loomine, kus teadmiste, parimate tavade, kogemuste vahetamine aitab edendada sotsiaalset kaasatust ja ettevõtluse arengut;
  3. katsetada uusi, uudseid ja multidistsiplinaarseid lähenemisviise õpetamisel ja õppimisel;
  4. teadmiste vahetamise, levitamise ja koosloome hõlbustamine kohalikul ja ülemaailmsel tasandil.

TLU SEMA meeskond aitab kahanevatel kogukondadel ja üliõpilastel kavandada lahendusi vastavalt kogukondade vajadustele, mis toovad kõige rohkem kasu, samuti toovad teenuse kasutajad protsessi keskmesse. TLU meeskonnaliikmed aitavad probleemi lahendamisele kaasa ning pakuvad sellele ka vajaliku ärimudeli. TLU SEMA meeskond aitab projekti õnnestumisele kaasa pakkudes mentorlust üliõpilastele nende sotsiaalse äriprojektide väljatöötamisel; ürituste (töötuba, konverentsid) korraldamine hõrenevates piirkondades, et aidata neil kogukondadel edendada sotsiaalseid uuendusi maapiirkondades; kogemuste ja teadmiste jagamine Living Labsi ja sotsiaalsete häkatonide korraldamise kohta teiste projektipartneritega.