Ühiskonnateaduste blogi

ÜTI värske majanduse lektor Rünno Lumiste - Euroopa ülikoolide veteran, kes ei pelga ka maratone

Ühiskonnateaduste instituudiga on värskelt liitunud uus majanduse lektor Rünno Lumiste. Ülikooli peal jäi kõrvu, et ta osales värskelt ka Tartu Maratonil. Uurisime, kuidas tal seal läks ja millega Rünno üldiselt tegeleb.

Rünno

Räägi pisut endast, oled meil uus Tallinna Ülikoolis. Kuidas sinu tee Tallinna Ülikooli jõudis ning millega siin tegeled?

Peale TTÜ lõpetamist 1991 töötasin esimese kümnendi avalikus sektoris Tehnilise Järelevalve Ametis ja Majandusministeeriumis. Aastatuhande vahetuse järel liikusin edasi akadeemilisse kõrghariduse valdkonda. Nagu mul endal on tavaks öelda, siis ma olen Euroopa ülikoolide veteran. 17 aastat Tallinna Tehnikaülikoolis aga paralleelselt ka kevadeti 1,5 nädalat Lyoni 1. Ülikoolis ja nädal Riia Tehnikaülikoolis. Lähemalt tunnen ka Barcelona Autonoomset Ülikooli, Carl Linne Ülikooli (Växjö), Wismari Tehnikakõrgkooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli. Nagu ka teistes kohtades varem, loen Tallinna Ülikoolis majanduse ja ettevõtluse kursust.

Millega sulle vabal ajal tegeleda meeldib? 

Kui vaim on värske, püüan malega tegeleda. Ülesanded ja püüan videode abil õppida. Lisaks õpin ka keeli. Olen mõelnud, et võiks lähitulevikus võtta ette ka mõne Aasia keele.

Mis sind elus inspireerib ja sütitab? 

Huvitavad inimesed.

Kuidas läks Tartu Maraton? Kas sõit oli ootuspärane, raskem või hoopis kergem ja miks? 

See oli mul 7. kord osaleda Tartu Maratonil. Ma tegin siiski pool st. 31km.  Mõnevõrra oli raskem, kuid see on mu enda viga. Uskusin sõpra, kes ütles, et ära palju pidamismääret pane. Hirmsalt andsid suusad tagasi. Kääriga kõndisin kuidagimoodi siiski tõusudest üles. Lõpusirgel sain siiski ka vahelduvsammu tööle.

Milline peab olema ettevalmistus, et maratoni ette võtta?

Mina teen 2 korda nädalas trenni. Ühel korral nädala keskel õhtul ja pühapäeval natuke pikemalt. 

Pirita ja Nõmme kunstlumerajad on enamasti täitsa head.

Kas vahepeal oli ka poolelijätmise tunne? 

Ei. Kuhu seal raja peal ikka minna on? Metsa või?

On sul ka järsku mõni tervise- või spordialane soovitus kolleegidele? 

Küsimus on filosoofias. Mul on mõned põhimõtted.

1) Olen tervisesportlane. Iga aeg ja koht on hea. 2,5 tundi (poolel maal) on sama hea kui 3,5 tundi. 

2) Iga kord õpib midagi. Alati on detaile. Peab suusatehnikat parandama.