Teade

Tartu vallas alustas tööd Eesti esimene NOVA komisjon

Tallinna Ülikooli ettepanekul katsetab Tartu vald esimesena Eestis vallavalitsuse juures sellise nõuandva komisjoni tööd, kuhu kuuluvad gümnaasiumiealised ja pensioniealised.

pilt

Tallinna Ülikooli ettepanekul katsetab Tartu vald esimesena Eestis vallavalitsuse juures sellise nõuandva komisjoni tööd, kuhu kuuluvad gümnaasiumiealised ja pensioniealised. Tegevust jälgivad Tallinna Ülikooli teadlased Tiina Tambaum (seenioritöö ekspert) ja Lianne Teder (noorsootöö ekspert). Kui asi õnnestub, on teistel valdadel võimalik edaspidi Tartu valla NOVA komisjoni mudel üle võtta. NOVA mudeli arendusuuring on osa MTÜ Kuldse Liiga ja Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse tegevustest, milles Tallinna Ülikool osaleb partnerina.

NOVA töö katseperiood on augustist 2022 kuni juunini 2023. Sellel suvel tegeles komisjoni sekretär Katrin Sisask liikmete värbaisega, septembri alguses said kümme NOVA liiget, viis noort ja viis vanemas eas, vallavalitsuse saalis esimest korda kokku. Pärast esimest kohtumist kirjutas Katrin: “Täna me ei tea kas NOVA koosseis jääb selliseks, nagu oli esimesel kohtumisel, sest tegevus on uus ja liikmed hüppasid vette tundmatus kohas.” Esimesel kohtumisel arutati muuhulgas ka seda, kuidas NOVA liige saaks esindada oma piirkonna eakaaslasi, kuidas luua oma „tagala“, ehk kodukoha eakaaslaste võrgustik, kellega komisjoni küsimusi ja teemasid läbi arutada.

NOVA (noorte-vanade) komisjonil on kaks tegevussuunda. NOVA komisjon annab oma soovitused vallavalitsuse ja volikogu plaanidele ja eelnõudele, mis puudutavad noori ja vanemaealisi, ning ta käivitab uusi arendusi, millest tunnevad puudust nii noored kui vanad. Näiteks võib see olla parkide sisustamise planeerimine või kaasava eelarve osaluse atraktiivsemaks muutmine. Liikmed on valla erinevatest piirkondadest, et info NOVA tegemistest jõuaks võimalikult paljude vallaelanikeni

Komisjoni töös osalemine (ja selle kajastamine vallarahvale) võiks lähendada neid põlvkondi, kes üksteisega muidu vähe kokku puutuvad, kuid kes on teatud mõttes väga sarnased. Just noored ja vanad veedavad kogukonnas kõige suurema osa oma ajast, kuid on otsustamisse kõige vähem kaasatud.

Projekti alguses Tiina ja Lianne püsitanud viis uurimisküsimust:

Mis saab olla (uut tüüpi) komisjoni eesmärk ning kuidas luuakse kasu erinevatele osapooltele?

Millised on (uut tüüpi) komisjoni põhikirjalised tunnused (liikmete arv, juhtimine, tegevuspõhimõtted jne), mis tagavad kogukonna esindatuse ja samal ajal tõhusa töö komisjonis?

Kuidas leida (uut tüüpi) komisjoni motiveeritud liikmed, et tagada kogukonna esindatus ja vastastikune infovahetus?

Kuivõrd komisjoni töös osalemine parandab eri vanuses komisjoniliikmete vastastikust mõistmist?

Kuidas korraldada läbi komisjoni töö vastastikuse mõistmise paranemist vallas laiemalt?

 

 

Foto: aasta õppejõu finalist Tiina Tambaum, Aasta Õpetaja gala 2022