Arko Olesk: õnnestunud teaduskommunikatsiooni juures on oluline teadlase panus
18. septembril kaitses oma doktoritööd teadlaste meediastumise protsessist Arko Olesk.
Mis ahvatles Sind doktorantuuri astuma?
Olles teadusajakirjanik, kes tihedalt teadlastega suhtles, tundus teadlase töö ahvatlev just tänu võimalusele süveneda ühte küsimusse. Ajakirjanikuna tuli ju liuelda teemalt teemale. Lisaks olin ajakirjanikuna märganud erisusi teadlaste vahel selles osas, kuidas nad meediasse suhtusid ning seal hakkama said. Soovisin lähemalt süüvida, mis on selle taga ja kuidas see kõik teaduskommunikatsiooni mõjutab.
Miks oli oluline uurida lähemalt just neid küsimusi, mida oma doktoritöös käsitled?
Nägin ajakirjanikuna, kui oluline on õnnestunud teaduskommunikatsiooni juures teadlase roll ja panus. Põhjalikumalt küsimustesse kaevudes sai ka selgeks, et ka viisidel, kuidas teadlane meediaga suhtleb, on positiivsete mõjude kõrval ka riske, millest peaksime olema teadlikud. Sellest kõigest olen lähemalt kirjutanud Levila loos: https://www.levila.ee/
Millised olid sinu salanipid, kuidas järjepidevalt oma doktoritööga tegeleda, et edukalt lõpuni jõuda?
Arvestades, kui kaua doktoritöö valmimine aega võttis, on selge, et salanippe ei olnud. Küll sai selgeks, et millegipärast sujub kohvikutes kirjutamine paremini kui kodu- või kontorilaua taga.
Milline oli mõni meeldejääv või naljakas seik, mis teadustöö kirjutamise jooksul juhtus?
Mul õnnestus ükskord sisse astuda valele konverentsile. Soovisin oma doktoritöö tulemusi esitleda Ljubljanas ühel teaduskommunikatsiooni konverentsil. Jõudsin linnaplatsile, mida ümbritsesid ülikooli hooned ning astusin sisse sellesse, mis tundus olevat see õige. Värvilised sildid juhatasid teisele korrusele, seal oli registreerimislaud. Ligi astudes vaadati mulle aga imestusega otsa ja öeldi, et üritus algab alles tunni aja pärast. Kirusin end, istusin selle tunni lähedalasuvas kohvikus ja kirjutasin katusartiklit edasi. Naastes asusid neiud hoolikalt mu nimesilti otsima, aga kui nad sellega hätta jäid, taipasin lõpuks sildilt ürituse nime vaadata. Olin tulnud valesse majja ja valele üritusele. Tuli minna üle platsi. Nii jäin keynote'ist ilma. Oma ettekanne õnnestus siiski viperusteta ära pidada.
Loe lähemalt Oleski doktoritöö kohta.