Humanitaarblogi

Kodust kaugel. Praktikalugu

Vastavad Hispaania filoloogia kolmanda kursuse tudengid Zoja Štšukina ja Anna Gubskaja. Küsitles hispaania kultuuri lektor Merilin Kotta.

Costa del sol

Olete TÜHI hispanistika üliõpilaste seas ühed esimesed, kes on „Erialase praktika“ läbinud välismaal. Kus te käisite ja kuidas leidsite selle võimaluse?
 
Zoja: Ma läbisin „Erialane praktika“ Mehhikos. Juba aasta aega olin tahtnud välismaale vabatahtlikuks minna. Kui hakkasin programmi otsima, siis otsustasin, et oleks tore rakendada oma hispaania keele teadmisi. Leidsin sobiva programmi AESEC’i kaudu. Alguses ma isegi ei mõelnud, et see võiks olla minu „Erialane praktika“.

Anna: Mul oli algusest peale plaan läbida praktika Hispaanias. Praktikakoha otsimist alustasin meie ülikooli Erasmus+ välispraktika veebilehelt, kust leidsin ülikoolile saadetud praktikapakkumiste nimekirja. Saatsin oma CV mitmesse kohta ning kahe nädala pärast võttis minuga ühendust organisatsioon Spain Internship, mis pakkus võimalust minna kaheks kuuks Costa del Soli turismilinna nimega Torremolinos ning töötada animaatorina hotellis.
 
Millised ülesanded teile anti? Kuidas saite praktikakohale kasulikud olla?
 
Zoja: Meie ülesandeks projektiga liitudes oli inglise keele õpetamine 5- kuni 8-aastastele mehhiko lastele, kellest osad alles õppisid kirjutama ja kellel sellist õppimisvõimalust ei oleks olnud. Meile anti mõned juhised, aga programmi üks eesmärke on toetada ettevõtlikkust ja juhtimisoskusi, mistõttu olid meil üsna vabad käed. Valmistasin koos kolleegidega õppematerjale ning viisin läbi tunde väikestele lastele.

Anna: Praktika alguses oli minu peamiseks ülesandeks lasteürituste läbiviimine ning kahe esimese nädala jooksul aitas mind alati keegi animaatorite rühmast. Praktikaperioodi teisel poolel ei olnud mul enam vaja kolleegide järelvalvet ning me jagasime kõik tööülesanded nelja inimese vahel võrdselt. Laste meelelahutuse kõrval oli üks olulisemaid ülesandeid täiskasvanute mängu- ja spordiürituste korraldamine. Nende seas kõige populaarsem ja terve hotelli poolt armastatum oli vee-zumba, mille jaoks tuli mul kahe nädala jooksul õppida selgeks kümme eri tantsu.

Kuidas praktika välismaal teid muutis? Mis oli kõige väärtuslikum kogemus? 

Zoja: Kuu aega pärast praktikat pidin minema Erasmus programmiga Hispaaniasse. Mehhikos sain elu esimese kultuurišoki ning Hispaaniasse sõites olin juba üllatusteks valmis.

Kõige väärtuslikum kogemus oli töö eri kultuuridest inimestega. Hakkamasaamine koostööga sellistes tingimustes teeb kõik hilisemad tiimitööd palju lihtsamaks.

Anna: Mulle tundub, et kõige rohkem mõjutas praktika minu iseloomu. See oli suur väljakutse, mis kiskus mind mugavustsoonist välja ning viis kodust kaugele täiesti uude keskkonda.

Arvan, et kõige väärtuslikum kogemus ongi uues keskkonnas toimetulek, hispaania kommete ja argielu detailidega tutvumine ning hispaania keeles suhtlemine tööl ja kodus. Tänu Hispaaniale ja selle sõbralikele elanikele sain ma palju julgemaks ja avatumaks. Nüüd on mul palju lihtsam inimestega kontakti luua ja ühiseid vestlusteemasid leida.

Mehhiko
Mehhiko õpilased esitlemas oma kultuuri
Foto autor: Zoja Štšukina
 

 
Mida soovitate neile, keda praktikale minek alles ees ootab?

Zoja: Soovitaksin mitte piirduda ainult Eestiga. Isegi ütleksin, et võimalusel minge kindlasti välismaale. Kõik siin õpitu leiab uue tähenduse, muutub palju huvitavamaks ja kasulikumaks, kui olete võõras kultuuris.

Anna: Võõrkeele ja -kultuuri erialade tudengitele soovitan väga läbida „Erialane praktika“ välismaal. See on suurepärane võimalus uude kultuuri süvenemiseks ja keele praktiseerimiseks selle loomulikus keskkonnas. Keelt õppides pole midagi paremat kui igapäevane suhtlus. Usun, et praktika välismaal on huvitav ja unustamatu seiklus. Saadud kogemused annavad juurde uusi oskusi ja teadmisi ning aitavad õppida tundma iseennast.