Humanitaarblogi

"Mind on alati paelunud inimeseks olemise kogemus"

Antropoloogia eriala tudeng Magnus Altküla räägib Tallinna Ülikooli sisseastumisest, oma õpingutest ja sellest, mis teda antropoloogia juures paelub.

inimesed

Otsustasin Tallinna Ülikooli antropoloogia eriala kasuks, kuna mind on alati paelunud erinevad inimkultuurid, subkultuurid ja inimeseks olemise

kogemus tervikuna. Antropoloogia õppekaval õppimine on andnud mulle võimaluse avardada oma silmaringi, tegeleda juba olemas olnud huvivaldkondade süvitsi uurimisega (erinevad muusikaga seotud subkultuurid) ning viia end kurssi erinevate ideede ning koolkondadega, mille abil üritatakse inimeste funktsioneerimist erinevates olukordades, ühiskondades ja ringkondades seletada. Antropoloogia eriala soovitaksingi eelkõige nendele inimestele, kes tahavad enda silmaringi laiendada ja oma kohta päikese all jooksvalt leida, sest erinevalt erialadest nagu näiteks juura või õpetajaharidus, ei aseta antropoloogia tudengeid ühele kindlale rajale, vaid pakub mõtteainet, mille abil tudeng loodetavasti leiab teema, millega end tulevikus siduda.

Eriala suureks plussiks on õppejõudude avatus ja motiveeritus. Kuna antropoloogia on Eestis üsnagi vähetuntud valdkond, on ka kohti sellele Tallinna Ülikooli õppekavale vähe, mis aga jällegi on aidanud kaasa olukorrale, kus on võimalik saada palju individuaalset tagasisidet ning vastuseid kõigile oma jooksvalt tekkivaile küsimustele. 

Kandideerimisprotsess minu jaoks midagi hullu polnud, esitasin oma eesti keele lõpukirjandi tulemused ja vestlusel küsiti, mida ma antropoloogiast tean ning kas olen ise sellega juba mingil moel kokku puutunud. Väga ei olnud, aga ega see takistuseks saanud, kuna ülikooli tullaksegi ju õppima. Minu sisseastumise aastal oli väidetavalt vaja läbi lugeda ka üks raamat ja üks artikkel. Kuna Tallinna Ülikooli antropoloogia eriala polnud minu esimene kokkupuude ülikooliga ning motivatsioon kindlasti ülikooliga uuesti alustada oli kõrge, siis lugesin suures hirmus läbi 500 leheküljelise Claude Levi-Straussi raamatu „Nukker Troopika“, mis on üks kuulsamaid antropoloogia alaseid raamatuid ja mille läbilugemisest on mulle hiljem ainult kasu olnud.

Vestlusel oldi aga lausa üllatunud, et ma olin vaevaks võtnud kohe terve raamatu läbi töötada ning sealt need maksimumpunktid ka tulid. Ühesõnaga, midagi hirmsat ei olnud ja eeldust, et sa pead meeletult detailselt antropoloogia ajaloost teadma polnud samuti, olulisem oli toores huvi ja motiveeritus end selle valdkonnaga siduda. Mis muidugi tasub mainimist antropoloogia eriala kaaluvale tudengile on, et lugemist esineb antropoloogia erialal palju – minu kogemuse järgi mitte küll terveid raamatuid, aga paar pikemat artiklit (~20-40 lehte) iga näda. Peab valmis olema esseede kirjutamiseks, kus nõutakse samuti iseseisvalt mitmetele akadeemilistele allikatele toetumist (sellest kuuleb juba lähemalt, kui alustad õpinguid). Et antropoloogia erialast maksimum välja võtta, on üsnagi kohustuslik huvi mingi osa oma nädalast pühendada süvenenud lugemise jaoks. Ka inglise keele valdamine või selle valdamise huvi on oluline, kuna paljud, või isegi enamus tekstid on just selles keeles. 

Veel on vahva, et antropoloogia tudengitele edastatakse suhteliselt tihti kutseid erinevatele konverentsidele/sümpoosiumitele/festivalidele, millest mõned on ka täiesti tasuta. See aasta sain näiteks osaleda nädal aega kestnud humanitaaria konverentsil Tartus, kus kõik kulud olid kaetud. Taolisi kutseid erinevatele konverentsidele või suve-/talve-/kevadekoolidesse laekub meilile üsnagi tihedalt, ehk et erialale astumine avab ka uksi juba õppimise kõrvalt käia ja avastada, mis on antropoloogia potentsiaal akadeemiast väljaspool. Võin omalt poolt lisada, et tegelikkuses ma suur tugitooli arvamusliider pole – võimaluse korral eelistan igati füüsilist tegutsemist, tiimitööd ja üritustest osavõtmist üksinda artiklite lugemisele ja öisele kirjutamisele – ent antropoloogia eriala sobib kindlasti ka neile, kel on soov tulevikus ettevõtlusega alustada ning akadeemia artiklite lugemine ülikoolipõlve jätta. Inimeseks olemise kohta teadmiste omandamine ja empaatia kultiveerimine, millega antropoloogia aktiivselt tegeleb, ei jookse kindlasti mööda külgi maha, ükskõik millega tulevikus tegelema hakata.

Tallinna Ülikooli antropoloogia eriala annab sulle võimaluse õppida maailma ja enda kohta ning tutvuda paljude uute ja huvitavate inimestega nii kooliväliselt kui ka koolisiseselt. 

Loe lisa antropoloogia eriala kohta.