Humanitaarblogi

Tallinna Ülikooli doktor Sedat Yildirim: usun, et igaüks saab anda oma panuse maailma paremaks muutmiseks

Tallinna Ülikoolis on viimase aasta jooksul doktoritööd kaitsnud hulk tarku ja andekaid inimesi, keda sügisel pidulikult ülikoolis promoveeritakse. Tänavune uute doktorite promoveerimine toimub 20. novembril. Tegime värskete doktoritega juttu. Küsisime nende praeguste tegemiste kohta ning seda, kuidas nad end väitekirja kirjutamise ajal motiveerisid ning distsiplineerisid. Uurisime muidugi ka seda, kuidas nad oma teadustööga maailma parandavad.

Sedat
Sedat Yildirim kaitses Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudis oma väitekirja, milles uuris Hollywoodi muusikafilmi žanri põhiprobleeme ja selgitas välja uue alamžanri.

  • Kuidas jõudsid õpingute jooksul oma uurimisteema juurde ehk kuidas tekkis selle valdkonna vastu huvi?

Sedat Yildirim: Uurisin oma magistritöös muusikafilmi ja leidsin, et oleks huvitav leida uus lähenemine filmimuusika žanri mõistmisele.

  • Kus sa hetkel töötad ja kuidas rakendad seal doktorantuuris saadud teadmisi?

Hetkel elan ma Rootsis ja töötan rahvusvahelises koolis. Ehkki ma ei rakenda otseselt doktorantuuris saadud teadmisi, saan keskkooliõpilasi õpetades suurt kasu varasemast akadeemilisest kogemusest.

  • Doktoritöö kirjutamine on üsna suur töö ja vajab kindlasti pidevat enese motiveerimist. Millised olid selle teekonna jooksul nii-öelda nipid, kuidas järjepidevalt oma tööga tegeleda, et edukalt lõpptulemuseni jõuda?

Käisin doktorantuuriga paralleelselt ka tööl. Doktoritöö kirjutamise juures kõige efektiivsem periood oli, kui tulin töölt ära – alles siis sain end täielikult pühendada uurimistöö kirjutamisele.

  • Mis Sa arvad, kuidas oma uurimistööga maailma parandasid? Kui hästi ja kuidas see maailma parandamine Su arvates õnnestus?

Analüüsisin üht vanimat muusikafilmi žanri. Kultuuriliste varjundite avaldamisega näitasin, kuidas tänapäeva publik on varasemast erinev ja taiplikum ning kuidas meelelahutus on tänapäeval muutunud erinevate filmimuusikalide kaudu. Erinevate kultuuriliste vaatenurkade analüüsimine ja nende mõistmine aitab meil reaalsust paremini tajuda ja see viib teadlikuks olemisel ka sammuvõrra edasi. Pean oma tööd oluliseks ja arvan, et see mängib olulist rolli filmimuusika žanri mõistmise parandamisel. Mis puutub minu isiklikku panusesse maailma parandamise osas, siis keskendun peamiselt keskkonnasõbralike toodete kasutamisele, väldin plastikut ja toidu raiskamist. 

  • Kes on läbi aegade olnud teadlane, suurmees või mõtleja, kelle kõrval tahaksid tegutseda? Miks?

Minu unistus oli kohtuda Umberto Ecoga. Kahjuks aga lahkus meie aja suurim intellektuaal juba 4 aastat tagasi. Täna oleks mul hea meel kohtuda Slavoj Zizeki ja Noam Chomskyga. Mõlemad on huvitavad mõtlejad ja on panustanud ühiskonda oma märkimisväärsete töödega.

  • Kuidas ja kui palju on Sinu elu mõjutanud ülemaailmne koroonakriis? Mis arvad, milliseks kujuneb meie elu järgmisel või ülejärgmisel aastal?

Pandeemia esimestel kuudel oli kodus olemisest tõesti kasu, kriis andis mulle palju aega doktoritöö kirjutamiseks. Ma püüan rohkem keskenduda pandeemia positiivsetele külgedel. Kahjuks ei saa me kaotatud elude osas muud midagi teha, kui vaid nende eest palvetada.
Et püsida nendel pingelistel aegadel nii vaimselt kui ka füüsiliselt tervena, üritan keskenduda pigem positiivsetele aspektidele. Veedan rohkem aega perega ja puhkan rohkem.

  • Millised on Sinu elus kõige olulisemad väärtused ja tõekspidamised, mille järgi elada ning mis aitavad edu saavutada?

Kõige olulisem aspekt minu elus on teadus, samuti inimeste areng rahumeelsuse ja uuendusmeelsuse suunas. Selle saavutamisest oleme me hetkel veel kaugel, aga usun, et igaüks saab anda oma panuse maailma paremaks muutmiseks. Minu jaoks on oluline olla abiks jätkusuutliku keskkonna loomisel.
 

  • Viimane raamat, mida lugesid? Miks seda ka teistele soovitada?

"Homo Deus" ja "Sapiens". Need kaks Yuval Harrari raamatut on fantastilised. Raamatud tutvustavad lühidalt inimajalugu ja demonstreerivad inimeste tohutut mõju planeedile. Kuigi raamatutes kirjutatu ei ole uus informatsioon, annavad nad sellegipoolest põhjaliku ülevaate inimsuhete mõistmisele.

Sedat