Vene filoloogia vilistlane: "Olen ühenduslüliks Eesti ja Ukraina tõekspidamiste ja haridussüsteemide vahel"
"Kaalusin õigusteaduse, meditsiini ja vene filoloogia vahel ja valituks osutus viimane. Tundsin, et muidu ei anna süda rahu, kui ma ei õpiks seda, mida ma tõeliselt tahan," muljetab enda õpingutest vene filoloogia vilistlane Eva Viidemann.

Kus ja kellena Te praegu töötate ning mis on Teie tööülesanded?
Töötan Jüri Koolis 6.-9. klasside õppejuhina. Hetkel annan vene keele tunde, vene keele õpiabi ja natuke ka matemaatika tunde. Õppejuhina töötan eelkõige õpetajatega – infovahetus, probleemkohad tundide läbiviimisel, suhtlusolukordade lahendamine, õpilaste ja õpetajate toetamine nii töös andekatega kui nendega, kellel on õpi- või käitumisraskused. Minu vastutusel on luua õpetajatele neid motiveeriv ja toetav keskkond, sest säravad silmad õpetajal võrdub säravate silmadega õpilastega.
Miks otsustasite minna õppima just vene filoloogiat?
Vene keel paelus mind juba 7. klassist. Kuigi kodust venekeelset tausta mul ei ole, siis leidsin oma väljakutse selles keerulises keeles. Otsustasin päris varakult saada vene keele õpetajaks. Kaalusin õigusteaduse, meditsiini ja vene filoloogia vahel ja valituks osutus viimane. Tundsin, et muidu ei anna süda rahu, kui ma ei õpiks seda, mida ma tõeliselt tahan. Nüüd soovitan oma õpilastele ja nende vanematele – kui inimene teeb seda, mis talle meeldib, siis teeb ta seda hästi ja jõuab kaugele. Isegi kui see eriala esialgu väga praktiline ei tundu.
Millised olid lemmikteemad või -õppeained bakalaureuseõpingute ajal?
Enim nautisin keelelisi teemasid – morfoloogia, süntaks, lingvistika, mis on keele kujunemise lugu, millised seosed on erinevate keelte ja sõnade vahel. See huvitab mind siiani väga palju. Reisides süvenen alati kohalikku keelde ja leian seoseid õpingute ajal õpitud keeltega (vene, poola, hispaania, hiina) ja otsin internetist lisa. Väga huvitav oli vabaainete raames läbida trampoliini aine. See endiselt on kõige suurem üllatus inimestele, kellele oma ülikooliõpingutest räägin.
Mida andis vene filoloogia eriala ja mida õppisite antud erialalt enim?
Kõige suurem edasiminek oli Erasmusel veedetud semestri ajal. Õppisin esmalt kuu aega ainult poola keelt ja edasi poola keelt ja vene filoloogia erialaained. Sealt sain julguse ise vene keeles rääkima hakata ja edasisi õpinguid TLÜ-s nautima hakata. Lisaks teadmistele sain kontakte õppejõudude näol, kellega endiselt suhtleme muudel teemadel kollegiaalselt edasi.
Tänase Ukraina konflikti taustal olen koolis väga hinnatud, sest räägin vene keelt ja mõistan erinevate slaavi rahvaste kultuure ja tausta. Olen ühenduslüliks Eesti ja Ukraina tõekspidamiste ja haridussüsteemide vahel.
Mis on olnud suurim õppetund ja saavutus, mille olete endaga õpingutest kaasa võtnud?
Kahtlemata oli tegemist minu elu kõige pingutust nõudvama õpingutega. Esimesed paar kuud või isegi õppeaasta ei saanud ma sisuliselt mitte midagi aru, nautisin keelt ja pingutasin kodus tõlkida. Võtsin kaasa selle, et kui sain hakkama sellega, et alustasin vene keele õppimist tähestikust ja suutsin jõuda lõpetada vene filoloogia eriala, siis on absoluutselt kõik teemad elus õpitavad. Ja ma usun, et saan kõigega hakkama, sest selle väljakutsega tulin hästi toime.
Kellele soovitaksite vene filoloogia õppeprogrammi?
Kindlasti keelehuvilistele, kes näevad vene ja slaavi keeli üldiselt oma eluteel kasulikuna. Bakalaureuseõpe annab põhja, et siduda saadud teadmisi väga-väga erinevates valdkondades üheks unikaalseks tervikuks, mis sobib just sinu ellu. Keelevaldkond on niivõrd lai, et saadud oskused kuluvad pea kõigis valdkondades ära.
Kolm soovitust tänastele vene filoloogia tudengitele?
Õpioskused, enese motiveerimine, laia pildi nägemine. Õpingud on üks osa elust, mis on küll väga oluline, kuid mis ei määra sinu väärtust. Pühendu, aga lepi ka sellega, et kõik eesmärgid ei täitu, ükskõik, kas mõne ülesande, eksami näol või suhted õppejõudude või kursusekaaslastega. Koolist ja mujalt saadud õpioskused tasub nüüd tööle panna, et õppides veedetud aeg oleks kasulikult veedetud. Motiveerida tuleb ennast tegema kõiki ülesandeid, aga enim läheb motivatsiooni vaja nende jaoks, mis ei ole ehk kõige põnevam osa õpingutest. Kõige olulisem on näidata, et sa oskad mõelda ja analüüsida – faktid on kõik guugeldatavad.
Kolm soovitust neile, kes soovivad tulla õppima vene filoloogiat?
Soovitan olla avatud pakkumistele, haarata võimalustest, nt Erasmus või konverentsid. Head suhted ja avatud, soe suhtlus viivad kaugele. Kindlasti aitab venekeelne taust sind ehk kiiremini edasi, kuid õppida on siiski palju.