Haridusblogi

Stella Polikarpus: tark eluviis on see, kui inimene teeb ohutuid ja turvalisi otsuseid

30. oktoobril 2024 kaitses Stella Polikarpus doktoritööd „Koolitajate roll visiõppe disainimisel ja rakendamisel pääste organisatsioonides“, kus uuris, millised tegurid aitavad koolitajaid visiõppe rakendamisel. Visiõpe ehk virtuaalsimulatsiooni põhine õpe on tulemuslik meetod, kuidas koolitada päästemeeskonna juhte ajakriitilisi otsuseid vastu võtma. Kuid edukaks koolitamiseks on vaja häid koolitajaid ja õppematerjale – virtuaalsimulatsioone. Uurisime, mis ajendas Stellat doktoriõppesse astuma ning mida peab oma teadustöö kontekstis targaks eluviisiks.

Stella Polikarpus

Mis ahvatles Sind doktorantuuri astuma?

Soov omandada oskus teha teadustööd, sest rakenduskõrgkooli lektorina oli mul teadustöö kohustus. Teadsin samuti, et doktoriõpe võimaldab mul võrgustuda ja taotleda erinevaid stipendiume teistes riikides uurimistööks või teaduskonverentsidel käimiseks.

Miks oli oluline uurida lähemalt just neid küsimusi, mida oma doktoritöös käsitled?

Minu doktoritöö on väga praktiline ja seotud minu igapäevatööga rakenduskõrgkoolis. Olukorrateadlikkuse kui eraldi nähtuse kirjeldaja ja selle esmane uurija Endsley on väga selgelt öelnud, et virtuaalsimulatsioone saab kasutada olukorrateadlikkuse hindamiseks, kuid enne minu doktoritööd ei olnud käsitletud seda küsimust, kuidas neid virtuaalsimulatsioone luua just päästemeeskonna juhtide jaoks.

Töö käigus selgus, et lisaks sellele, et puudus teadmine, kuidas neid simulatsioone luua olukorrateadlikkuse hindamiseks, puudus ka teadmine, kuidas organisatsioonis virtuaalsimulatsiooni põhist õpet ehk visiõpet rakendada laiemalt.

Millised olid sinu salanipid, kuidas järjepidevalt oma doktoritööga tegeleda, et edukalt lõpuni jõuda?

Püstitasin endale eesmärgi teatud teaduskonverentsidel osaleda ja kirjutasin kõik artiklid koos kellegi teisega. Analüütilist ülevaadet kirjutama sundisin ennast eesmärgiga tähistada suurelt oma doktoriõppe lõppemist.

Milline oli mõni meeldejääv või naljakas seik, mis teadustöö kirjutamise jooksul juhtus?

Doktoriõpingute vältel sai nalja eelkõige doktorikoolides ja kirjutamislaagrites koos teiste doktorantide ning juhendajatega. Meelde on jäänud pigem need hetked nn andmekogumisest, kus päästemeeskonna juht on olnud virtuaalsimulatsiooni sel määral kaasatud, et tekkis tunne, et ta lahendab päris õnnetust. Hindajatega on ka omavahel nalja saanud, kui keegi on mõnda virtuaalsimulatsiooni püüdliku täpsusega mõnda nähtust matkinud.

Lähtudes oma uurimisvaldkonnast, mis on sinu jaoks tark eluviis?

Tark eluviis on see, kui inimene teeb ohutuid ja turvalisi otsuseid isegi ajakriitilises ja kõrge riskiga olukordades, kuhu satub esmakordselt, sest tal on hea olukorrateadlikkus.

Mida hindad oma juhendajate juures kõige rohkem?

Et nad andsid mulle võimaluse omas tempos areneda.

Loe Stella doktoritööst lähemalt