Pressiteade

Uued hindamisvahendid võimaldavad varakult avastada sekkumist vajavaid olukordi

Tallinna Ülikooli teadlaste ning Haridus- ja Noorteameti koostöös on välja töötatud elektroonsed hindamisvahendid, mis aitavad hinnata 1. ja 2. klassi õpilaste keele- ja matemaatikapädevusi ning õppimise seisukohalt olulisemaid kognitiivseid võimeid, mis on ühtlasi aluseks õpilase edasiseks edukaks toimetulekuks koolis. Nii saavad õpetajad ja eripedagoogid tuvastada ka lapse mahajäämust, mis võimaldab varakult sekkuda ja last parimal viisil toetada.

1. klassi lapsed õppimas

Hindamisvahendite ülesannete autorid on Tallinna Ülikoolist kaasava hariduse ja eripedagoogika professor Piret Soodla, koolipsühholoogia teenekas professor Eve Kikas, Tartu Ülikooli pikaaegne matemaatika didaktik Anu Palu ja Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku kliiniline psühholoog Mairi Männamaa.

Tegu on arvutipõhiste testidega, mille abil hinnatakse õpilaste keele-, matemaatika- ja  õpipädevust  ning  kognitiivseid  võimeid, mille tähtsust lapse edasises  arengus  ning  õppimises on kinnitanud ka empiirilised uurimused. Kui siiani ei ole koolides olnud kättesaadavaid teste kognitiivsete võimete hindamiseks, siis uued valminud hindamisvahendid annavad muu hulgas teavet õppimise seisukohalt oluliste töömälu, tähelepanu ja järeldamisoskuse kohta. 

Hindamisvahendid on mõeldud kasutamiseks koolides töötavatele õpetajatele ja on olulised tööriistad eelkõige just eripedagoogidele õpilastele sobiva õppe planeerimisel. Esimeses klassis viiakse testimine läbi õpilasega individuaalselt tahvelarvutis ning õpetaja saab vajadusel last juhendada. Individuaalne testimine võimaldab lisaks lapse käitumist testi sooritamise ajal ka vaadelda, mis annab lisainfot lapse õppimisraskuste võimalike põhjuste kohta. Teises klassis sooritavad õpilased teste grupis.

Valminud hindamisvahenditega saab tutvuda kodulehel ning nende juurde kuulub ka juhendmaterjal, milles antakse põhjalik ülevaade sellest, kuidas teste läbi viia, tulemusi tõlgendada ning millele õppeprotsessis veel täiendavalt tähelepanu pöörata.

Tutvu hindamisvahenditega siin