Loodusblogi

Kuidas möödus TLÜ mesilaste suvi?

Vastus on, et suvi möödus usinalt! Tallinna Ülikooli katusel asuvate tarude tootlikkus on tõusnud. Kui eelmisel aastal saime katusetarudest pisut üle 40 kg mett, siis sel aastal üle 60 kg.

mesilased

Tallinna ülikooli ökoloogia keskuse katusealal on juba mitmendat hooaega kaks mesitaru, mille eest kannavad hoolt linnamesinik Erki Naumanis ja ökoloogia keskuse teadur Liisa Puusepp.

Linnas elavate mesilaste mesi on kvaliteetne

Kuigi jätkuvalt arvatakse, et linnast kogutud mesi ei ole hea kvaliteediga, et selles leidub saasteaineid, siis uuringud, mida on läbi viidud ka Tallinna Ülikoolis, viitavad vastupidisele - ühelt poolt rikkalikule botaanilisele päritolule ja teisalt saasteainete (sh raskemetallide) puudusele.

_TAN2117.jpg

Suurem saak

Kui eelmisel aastal saime katusetarudest pisut üle 40 kg mett, siis sel aastal üle 60 kg. Mikroskoobi alla tänavune mesi veel jõudnud ei ole. Eelmise aasta mesi oli rikkalik, sisaldades erinevaid roos- ja ristõielisi, palju, pärna, kastani ning sarikõieliste (see on arvatavasti naat) ja erinevate liblikõieliste õietolmuteri. Ülikooli ümbrus koos Kadrioru pargiga sellist rikkust pakub. Küllap on ka selleaastane mesi sama külluslik.

Tänavune suvi pakkus sel aastal palju päikesepaistet ja kuumust. Muidugi nõudis see kuumus tihti katuse külastamist, et mesilaste jooginõusid täiendada, sest muidu võib juhtuda, et pahaaimamatult mõni putukas vastasmaja rõdule vett noolima läheb. Lisaks jooginõude täitmisele on lihtsalt põnev nende putukate toimetamisi jälgida.

Nüüdseks on mesilased oma tarus talveks ette valmistatud - on toidetud ja ravitud, et kevadel koos kõrgemalt käiva päikesega töökalt alustada.

Mesi teaduseks ja kingiks

Väike osa selleaastasest meest läheb laborisse uuringuteks ning hea kogus mesilaste eest hoolitsenud Liisa Puusepa ja Erki Naumanise ning ökoloogia keskuse eksklusiivseks kingituseks.