Avalik loeng

Treeni teadlikult loengusari: COVID-19 läbipõdenuna taas sportimas

Harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud on alustanud juba üheksandat hooaaega. Sel aastal käsitleme teemadena toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

30.11.2021 kell 18.00 - 19.30

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

 

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Harrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama. Teemat „COVID-19 läbipõdenuna taas sportimas“ käsitleb spordiarst Pii Metsavas 30. novembri õhtul kl 18.00.

Loengust lähemalt:

Pandeemiaajastu paneb meid proovile mitmetel tasanditel, sealjuures meie liikumisaktiivsuse ja füüsilise vormi. Spordiarst Pii Metsavase sõnul sõltub treeningute juurde naasmine sellest, kas viirust ollakse põetud rakse- või kergekujuliselt.

Praeguseks on teada COVID-19 mitmekülgne mõju meie organismile, mistõttu on üha enam küsimusi viiruse põdemise järel treeningutega alustamise või tavapärase koormuse juurde naasmise kohta. SARS-CoV-2 pikaajalise mõjude kohta on palju teadusuuringuid, kuid on kirjeldatud nii südamelihase-, kopsukahjustust kui ka pikaajalist kurnatussündroomi viiruse põdemise järel. Ükskõik kui kergelt või raskelt ollakse viirusinfektsiooni põdenud, oleks vaja kindlasti enne treeningutega taasalustamist organismile aega taastumiseks. Doktor Metsavas soovitab, et sportimisega alustamisele peab kindlasti eelnema umbes seitsmepäevane periood ilma igasuguste sümptomiteta ning inimene peab hakkama saama enda igapäeva toimingutega ja suutma läbida kergema jalutuskäigu ilma hingeldamise ning väsimusmärkideta. Raskekujuliselt viirusinfektsiooni põdenud patsiendid, kes on vajanud hospitaliseerimist või ka väga suurte treeningumahtudega/võistlevad sportlased vajavad kindlasti täiendavat põhjalikku tervisekontrolli ja individuaalset lähenemist.

Loengus osalejana saad vastused küsimustele:

  • Kuidas siiski mõjutab COVID-19 ühe sportliku inimese keha?
  • Millised võivad olla kahjud sportliku inimese terviseseisundile?
  • Mis on pikk-COVID?
  • Kuidas mõistlikult naasta sportimise juurde?
  • Millega peaks seal juures arvestama, milliseid tervisenäitajaid peaks jälgima või millise tervisekontrolli läbima peale põdemist?

Kuulaja saab ülevaate, kuidas turvaliselt naasta sportimise juurde peale nakkushaiguse põdemist ning millega tuleks seal juures kindlasti arvestada. Doktor Metsavas räägib, milliseid tervisenäitajaid peaks harrastaja enda juures jälgima ja millise tervisekontrolle soovituslikult läbima peale põdemist. Vastuse saab ka küsimusele: mis on pikk-COVID? Spordiarst jagab praktilisi õppetunde elust enesest.

Lektorist lähemalt:

Dr Pii Metsavas on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja läbinud taastusravi ning füsiaatria residentuuri koos spordimeditsiini kõrvalerialaga. Ta töötab alates 2015. aastast Spordimeditsiini Sihtasutuses spordiarstina ja on Eesti Spordimeditsiini Föderatsiooni ning Eesti Lastearstide Seltsi liige. Dr Metsavas on olnud ka Eesti Jalgpalli Liidu noorte- ja naiste A-koondise, Eesti laskesuusa- ja kahevõistluskoondiste arst ning Eesti koondise arst 2017 ja samuti 2018 Euroopa noorte olümpiafestivalil. Ta on ühtlasi ka esimene Eestis töötav spordiarst, kes on läbinud Rahvusvahelise Olümpiakomitee kaheaastase spordimeditsiini täiendõppe programmi "Diploma in Sports Medicine".

REGISTREERI

Keda ootame loengusse?

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.

Järgmised loengud:

  • 07.12 „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
  • 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova

Täiendav info:

Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751

Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.