Treeni teadlikult loengusari: Meeste tervis enne ja pärast 35. eluaastat
Harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud on alustanud juba üheksandat hooaaega. Sel aastal käsitleme teemadena toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.
Loodus- ja terviseteaduste instituut
TREENI TEADLIKULT sügis 2021
Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.
Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee
Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:
Lisa kalendrisse
iCal calendarHarrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama. Teemat „Meeste tervisest enne ja pärast 35. eluaastat“ käsitleb doktor Anneli Raave-Sepp 2. novembri õhtul kl 18.00.
Loengust lähemalt:
November on meestekuu. Kasvanud on trend oma tervist kontrollida. Seda teevad rohkem 40+ mehed, kes hakkavad muret tundma enamasti oma südametöö, testoserooni ja eesnäärme vähi riski pärast. Aga kas millegi pärast peaks ka varem muret tundma? Kas on veel peidetud muresid? Laboriarst annab ülevaate.
Dr Anneli Raave-Sepp tõdeb, et oma tervise hoidmiseks on mehed järjest enam hakanud tähelepanu pöörama piisavale füüsilisele koormusele, liikumisele, tervislikumale toitumisele, kehakaalu normis hoidmisele ja normaalsele elurütmile. Olulised mõjurid on optimaalne aeg nii tööks, vaba aja tegevuseks kui ka ööuneks ning toimivad lähedussuhted. Arsti sõnul
kuuluvad täiendavalt tänapäevaste tervisesoovituste loetellu ka äärmuslike dieetide ja treeningkavade, ülepiirilise pideva vaimse ja füüsilise ülekoormuse aga ka sotsiaalse üksinduse vältimine. Tervist toetab töö- ja puhkeaja tasakaalus hoidmine ning piisav uneaeg. Sportimist alustades tuleks kindlasti oma võimekust hinnata ja valida sobiv tempo ning mitte koheselt asuda liialt suure kehalise koormusega treeningutele. Meeste suurimad terviseriskid on enamasti seotud igapäevase tervisekäitumisega. Terviseteadlikkus ning riskide ja ohtude tundmine aitavad aluse panna tugevale tervisele. Eesti meeste suremuse peamiseks põhjuseks on südame- ja veresoonkonna haigused ning kopsu- ja eesnäärmevähk. Suitsetamine, vale toitumine, alkoholiga liialdamine, vähene liikumine ja ebapiisav puhkamine mõjutavad oluliselt nende haiguste tekkimist. Tervisekaotuse peamisteks põhjusteks Eesti meeste hulgas on südameveresoonkonnahaigused, kasvajad ning vigastused ja mürgistused. Ennetav tervisekontroll aitab haiguseid võimalikult varajases faasis tuvastada ning ennetavate tegevuste ja tervislikuma eluviisiga saab riskid viia miinimumini.
Lektorist lähemalt:
Lektor doktor Anneli Raave-Sepp on laboriarst ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli pediaatrina ning hiljem laborimeditsiini residentuuri. Igapäevaselt koordineerib dr Raave-Sepp Eesti suurima meditsiinilabori Lõuna-Eesti regiooni tööd, sh nõustades igapäevaselt laborimeditsiini ja erinevate analüüside osas pere- ja eriarste ning patsiente. Dr Raave-Sepp on tunnustatud meditsiinidiagnostika alase koolitajana arstide ja meditsiiniõdede seas ning mitmete spordialaliitude ja sportlaste nõustajana meie sportlaste tervisekontrollide osas (Rait Ratasepp, Saskia Alusalu, laskesuusatajad, ujujad, triatleedid jt).
Loengus osalejana saad vastused küsimustele:
- Millised on meeste terviseriskid sõltuvalt mehe vanusest?
- Millised tervisemured võivad kimbutada nooremaid mehi?
- Millised tervisemured on rohkem probleemiks küpsemas ja vanemas eas meestel
- Kuidas on võimalik riskide olemasolu hinnata?
Kõikide Treeni teadlikult veebiloengute pikkus on orienteeruvalt 1,5 tundi. Osavõtutasu on 10 eurot (maksmine arve alusel). Oma osalemissoovist anna palun teada registreerimise teel. Registreerinud osalejatele saadetakse arve ning loengu toimumise veebilink e-postile 24h enne loengu toimumist. Koroonaviiruse tõttu kutsub korraldaja Tallinna Ülikool kuulama loenguid veebis. Kokku on võimalik ennast harida 11 teisipäeva järjest.
Keda ootame loengusse?
Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.
Järgmised loengud:
- 09.11 Selg valutab ja kael kange? Füsioterapeut Taavi Metsma
- 16.11 Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel. TLÜ õppejõud ja personaaltreener Siim Kelner
- 23.11 Uni ja toitumine. Unearst dr Heisl Vaher
- 30.11 COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
- 07.12 „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
- 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova
Täiendav info:
Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751
Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.