Treeni teadlikult loengusari: Tervisesportlase toitumise eripärad ja taastumise toetamine
Harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud on alustanud juba üheksandat hooaaega. Sel aastal käsitleme teemadena toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.
Loodus- ja terviseteaduste instituut
TREENI TEADLIKULT sügis 2021
Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.
Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee
Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:
Lisa kalendrisse
iCal calendarHarrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama. Teemat „Tervisesportlase toitumise eripärad ja taastumise toetamine“ käsitleb treener ja toitumisekspert Merit Mätlik 26. oktoobri õhtul kl 18.00.
Loengust lähemalt:
Mõõdukas trenn ja liikumine käib tervisliku elustiili juurde, kuid tihti tekitab nõutust küsimus, mida enne või pärast treeningut süüa, et saavutada maksimaalne tulemus ja hoida oma energiatase kõrgel. Tervisespordiga tegelemise peamisteks eesmärkideks on hea enesetunne, parem tervis ja kontroll kehakaalu üle. Mainitud eesmärkide saavutamiseks oleks vaja treeningplaani kindlasti täiendada ka tervisliku toitumisega. Õige toitumise valik ei toeta ainult tippsportlase eesmärkide saavutamist, vaid aitab ka harrastussportlasel kehalisest aktiivsusest rohkem mõnu tunda ning oma tervist toetada. Selleks, et viia oma sportlik sooritus uuele tasemele, tuleks lisaks teadlikult treenimisele ka teha oma menüüvalikud teadlikumalt. Toit peab kindlasti olema mitmekesine ja tervislik, me peame tarbima palju erinevaid toite ja jooke. Toit peab olema süsivesikuterikas, ent samas kindlasti vähese rasvasisaldusega. Harrastussportlase toit peaks sisaldama erinevaid valkusid ja küllaldaselt vett. Päevane energiakogus võiks jaguneda 5-6 toidukorra vahel. Võiks rõhutada, et kiirtoit ei ole tervisespordiga tegelevatele soovitav, sest sisaldab liiga vähe süsivesikuid ja seal on liiga palju rasvasid. Kiirtoidus jääb puudu ka vitamiinidest, mineraalainetest ning sisaldab vähe kiudaineid. Teaduskirjandusele põhinedes vaadatakse loengus üle tervisesportlaste hulgas enim levinud müüdid toitumise kohta ning jagatakse toitumissoovitusi, et igaüks ise saaks teha paremaid valikuid enda igapäevases menüüs.
Lektorist lähemalt:
Lektor Merit Mätlik on toitumisekspert, kes on omandanud toitumisalased teadmised Hispaanias, Baleaari saarte ülikoolis. Bakalauruse kraad biokeemias, kaks toitumisalast magistrikraadi “Nutrigenoomika ja personaalne toitumine” ning “Toiduteadus ja inimeste toitumine”, viimases spetsialiseerumine kliinilisele toitumisele. Ta on teinud koostööd tipptasemel teaduslike uurimisrühmadega ning osalenud üle-hispaanialistes toitumis- ja terviseuuringute läbiviimisel. Aktiivne tervisesportlane, kes paneb aeg-ajalt enda füüsilisi võimeid ja toitumisalaseid teadmised ka proovile täispikka maratoni kui poolmaratonil, osalenud maanteeratta võistlustel ning läbi on kõnnitud Santiago Palverännaku teekond.
Loengus osalejana saad vastused küsimustele:
- Kas enne ja pärast treeningut söömise ajastus on oluline?
- Millised toitained aitavad kaasa treeningust taastumisele?
- Kas tühja kõhuga treenimine aitab langetada kaalu?
- Mida oleks soovitav juua?
- Kas peaks kasutama toidulisandeid?
- Kui palju makro- ja mikrotoitaineid vajab tervisesportlane?
- Kas veganitel on nõrgem muskel?
Kõikide Treeni teadlikult veebiloengute pikkus on orienteeruvalt 1,5 tundi. Osavõtutasu on 10 eurot (maksmine arve alusel). Oma osalemissoovist anna palun teada registreerimise teel. Registreerinud osalejatele saadetakse arve ning loengu toimumise veebilink e-postile 24h enne loengu toimumist. Koroonaviiruse tõttu kutsub korraldaja Tallinna Ülikool kuulama loenguid veebis. Kokku on võimalik ennast harida 11 teisipäeva järjest.
Keda ootame loengusse?
Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.
Järgmised loengud:
- 02.11 Meeste tervis enne ja pärast 35-eluaastat. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
- 09.11 Selg valutab ja kael kange? Füsioterapeut Taavi Metsma
- 16.11 Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel. TLÜ õppejõud ja personaaltreener Siim Kelner
- 23.11 Uni ja toitumine. Unearst dr Heisl Vaher
- 30.11 COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
- 07.12 „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
- 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova
Täiendav info:
Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751
Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.