Avalik loeng

Treeni teadlikult loengusari: Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel

Harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud on alustanud juba üheksandat hooaaega. Sel aastal käsitleme teemadena toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

16.11.2021 kell 18.00 - 19.30

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

 

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Harrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama. Teemat „Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel“ käsitleb personaaltreener Siim Kelner 16. novembri õhtul kl 18.00.

Loengust lähemalt:

Jõutreening on vaieldamatult ja ka liialdamata kõikide spordialade baas. Pole võimalik teha tippsporti nii, et kordagi ei peaks külastama jõusaali või tegema jõuharjutusi, räägib personaaltreener Siim Kelner.

Kelner ütleb, et et sama kehtib ka harrastussportlasete puhul, vähemasti mingil perioodil aastas oleks vajalik ka harrastajatel jõuharjutusi teha. Oluline on enda jaoks läbi mõelda, püstitada eesmärk ning anda sellele ka ajaline määratlus. Kui alles alustada treeningutega, siis on optimaalne, kui treenida algul 2-3 korda nädalas ning nädala treeningmaht oleks 2-3 tundi. Samas siit alates on oluline treeningmahtu järk-järgult tõsta. Treeningmahu tõus on aluseks üldisele koormuse tõusule, mis on eelduseks harrastaja organismis positiivse arengu tekitamisel. Pidevalt sarnast mahtu kasutades organism kohaneb sellega ning algselttreenivana mõjunud koormus kaotab oma mõju ning muutub kasutuks. Algul, kui oma tasemele optimaalne koormus on saavutatud, aga üldised mahud on veel suhteliselt väikesed, peetakse rusikareegliks treeningmahu tõusu kuni 10% aastas. Hiljem ei tohiks treeningmahu tõus ületada 5% aastas.

Lisaks treeningmahule tuleks silmas pidada ka treeningute intensiivsust. Intensiivsus iseloomustab treeningul sooritatud pingutuse astet. Maksimaalse, lühikese pingutuse juures on intensiivsus 100%, samas kui ühtlasel kestvusjooksul on intensiivsus suhteliselt madal, kõigest 55-65%. Kõige levinumateks intensiivsuse parameetriteks on südame löögisagedus, kiirus ja tempo. Treeningu mahu ja intensiivsuse omavahelisel kombineerimisel tuleb silmas pidada, et reeglina on suure mahuga harjutades treeningute intensiivsus madal, seevastu treeningmahu alanedes intensiivsus tõuseb.

Lektorist lähemalt:

Lektor Siim Kelner tegutseb Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudis õppejõuna ning on töötanud treenerina alates 2012. aastast. Hetkel töötab ta Sparta Spordiklubis jõusaali treenerina ning Golden Club spordiklubis personaaltreenerina. Lisaks eelnevale on ta koostanud treenerikoolituse õppematerjale ning tegutseb regulaarselt koolitajana Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidus ning Eesti Jõutõsteliidus. Nii Tallinna ülikoolis kui ka spordialaliitudes keskendub peamiselt jõutreeningu metoodika õpetamisele kui ka terve kehakoostise saavutamisele. Erialane huvi puudutab ka treeningsõltuvust, kehakuvandit ning dopingu olemust.

Kõikide Treeni teadlikult veebiloengute pikkus on orienteeruvalt 1,5 tundi. Osavõtutasu on 10 eurot (maksmine arve alusel). Oma osalemissoovist anna palun teada registreerimise teel. Registreerinud osalejatele saadetakse arve ning loengu toimumise veebilink e-postile 24h enne loengu toimumist. Koroonaviiruse tõttu kutsub korraldaja Tallinna Ülikool kuulama loenguid veebis. Kokku on võimalik ennast harida 11 teisipäeva järjest.

REGISTREERI

Keda ootame loengusse?

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.

Järgmised loengud:

  • 23.11 "Medali kaks külge" une ja tervisespordi kontekstis. Unemeditsiini ekspert, kopsuarst Erve Sõõru
  • 30.11 COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
  • 07.12 „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
  • 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova

Täiendav info:

Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751

Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.