Pressiteade

Kas bakterid suudavad päästa moemaailma?

11. juunil kell 16.30 esitavad Tallinna Ülikooli, sealhulgas Haapsalu Kolledži, ja Eesti Kunstiakadeemia tudengid projekti „ELUsad pigmendid”, mille raames uuriti bakteripigmendi kasutamise võimalikkust tekstiilide värvimisel. Ainulaadseks teeb tudengite saavutuse see, et sinakaslilla pigmendi eraldamine õnnestus ühe Eestis isoleeritud bakteri Rheinheimera baltica abil.

bakter
bakter - Rheinheimera baltica

Tegemist on viimaste aastate ühe innovatiivseima suunaga alternatiivsete värvimismeetodite maailmas, mis proovib leida looduslikke ja jätkusuutlikke lahendusi tekstiilitööstusest tingitud saastatuse teemale.

Bakteripigmentidega värvimine võib anda võimaluse oluliselt vähendada tekstiilitööstuse peamisi probleeme ja mõjusid keskkonnale - vee kasutamist ja kemikaalide sattumist ökosüsteemi.

"Mind on paelunud erinevate distsipliinide omavaheline koostöö ja selle potentsiaal."

Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini magistrandil Kristel Aimee Lauri

Kuigi koroona tõttu olid ülikooli laborid suletud ja osa tööst lükkub edasi, õnnestus Eesti noortel teadlastel ja disaineritel juba enne eriolukorda panna üks Eestis isoleeritud bakter - Rheinheimera baltica - kasvama ja eraldama sinakaslillat pigmenti laboritingimustes. Tekstiilil kasvatati seda selliselt, mis annab lootust, et tulevikus on võimalik arendada bakteri ja disaineri “koostöös” uuenduslikke mustreid ja visuaale, mis võib kaasa tuua ka paradigma muutusi esteetikas.

Vaatamata sellele, et konkreetne õppeprojekt  kevadsemestriga lõpeb, on Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini magistrandil Kristel Aimee Lauril soov antud teemaga edasi minna ja leida koostööpartnereid nii teadlaste kui ka ettevõtjate hulgast. „Olen alati olnud uudishimulik ja idealist. Antud suund on üks võimalus uurida, kas selline lähenemine võib aidata midagi maailmas paremaks muuta. Mind on paelunud erinevate distsipliinide omavaheline koostöö ja selle potentsiaal. Kui seda täiendab veel looduse tarkus ja ilu, siis on tunne, et kõik on võimalik ja imesid juhtub. Just seda tunnet antud projekt pakkus ja võiks pakkuda ka edaspidi” ütleb Laur.

Tekstiil ja bakter

Värvitud tekstiilid.

Projekti juhendasid molekulaarse biokeemia ja ökoloogia õppekava kuraator Kairi Koort Tallinna Ülikoolist ja Marie Vinter Eesti Kunstiakadeemiast
Meeskonda kuulusid Piia Hurt (TLU), Piret Kartus TLU),  Kristel Aimee Laur (Eesti Kunstiakadeemia), Andres Niroda (TLU) , Käthlin Paas (Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Polina Tereshchenko (TLU)

*TLU ELU ehk erialasid lõimiv uuendus on projekt- ja probleemõppel põhinev erialasid lõimiv ehk interdistsiplinaarne õppeaine, mille raames üliõpilased koostöös õppejõudude ja ülikooli väliste partneritega teostavad erialadeülese probleemipüstitusega projekte.

Vaata Terevisioonist kuidas EKA tekstiilidisaini magistrant Kristel Aimee Laur räägib bakteripigmendi kasutamise võimalikkust tekstiilide värvimisel.


Lisainfo:
ELU esitluspäevaga saab liituda siin: http://tiny.cc/ELUesitlused.

Kairi Koort, kairi.koort@tlu.ee
Marie Vinter, marie.vinter@artun.ee
Kristel Laur, kristel.laur@artun.ee, 52 22422