Teadus

Tallinna Ülikool kutsub teadusnädalal tutvuma uue uurimislaboriga ja mõtisklema palgalõhe teemal

Tallinna Ülikoolis stardib täna teadusnädal, mida peame üleeuroopalise Teadlaste Öö Festivali (TÖF) raames. Sel aastal on meie programm taas väga kirev. Suuremateks sündmusteks on nädala jooksul Foorumteatri etendus palgalõheteemalise aruteluga ja uue uurimislabori tutvustus, mis avab uksed juba tuleval kevadel.

robomath

Teadusnädal algab esmaspäeval, 23. septembril robomatemaatika töötoaga „Teadlasena põhikooli robomatemaatika tunnis koostöist õppimist uurimas”, kus saab tutvuda robotitega toestatud matemaatika õpetamisvõimalustega.

Robomatemaatika on üks tegevustest, mida pakub Tallinna Ülikooli uus uurimislabor EDUSPACE, mis on praegu sisustamisel ja avab uksed tuleval aastal.

Kuigi tehnoloogiaga toetatud uurimise ja õpetamise labor avab ametlikult uksed 2020. aastal, saavad kõik huvilised teisipäeval, 24. septembril kell 15 tulla laboriga tutvust tegema. Kohapeal annavad TLÜ haridusuuenduse tippkeskuse juht, õpianalüütika professor Tobias Ley ja õpperobootika nooremteadur Janika Leoste ülevaate uurimislabori kontseptsioonist ning tutvustavad sihtrühmasid ja seadmekogu, mida nii teadlased, õppejõud, üliõpilased kui ka õpetajad saavad oma uurimistööde läbiviimiseks kasutada. 

"EDUSPACE uurimislabor annab meile võimaluse katsetada uusi uurimisvahendeid ja võimaldab saada parem arusaamine õppija tegelikust käitumisest ning reaktsioonidest. Veelgi enam, see aitab meil teha oluliselt tihedamat ja vahetumat koostööd koolidega, et koos katsetada värskemaid uuendusi õpetamisest ja õppimisest," tutvustab professor Tobias Ley uut laborit.

Palgalõhe Foorumteatriga

Kolmapäeval, 25. septembril kutsub Tallinna Ülikool kõiki aga Astra maja I korruse fuajeesse ehk Teadlaste Foorumisse, kus on paari tunni jooksul fookuses sooline palgalõhe. Selleks, et näitlikustada selle kombitsaid igapäevaelus, kutsub ülikool appi Foorumteatri, et uurida ühiselt, kas ning kuidas on meie igapäevaelud palgalõhest mõjutatud.

"Lood elust enesest annavad aimu, kuidas esialgu nähtamatu ja kauge teema on ehk märkamatultki põimitud meie endi eludesse. Aga mida siis sellises olukorras teha? Foorumteater sellele vastust otsibki, " kirjeldab Foorumteatri üks eestvedajatest Gertha Teidla-Kunitsõn kolmapäevast sündmust.

Palgalõhe tekkimise ja mõjude tagamaid aitavad hiljem vestlusringis avada Tallinna Ülikooli sotsiaalteadlased Marge Unt, Triin Lauri ja Triin Roosalu, kes on praegu tihedalt seotud suure palgalõheteemalise rahvusvahelise projektiga, mida veab eest Tallinna Ülikool. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond Eesti Teadusagentuuri ja Sotsiaalministeeriumi tellimusel programmi RITA raames.

Teadusnädala programmi mahub veel väga mitmekesiseid tegevusi. Tutvuda saab ülikooli tipptasemel laboritega, saada osa põnevatest töötubadest, osaleda nägemis- ja kuulmistaju eksperimentides ja katsetada uusi pedagoogilisi võtteid.

Programmiga saab lähemalt tutvuda Tallinna Ülikooli Facebooki lehel või meie kodulehel aadressil tlu.ee/teadusnadal2019, kus saab end sündmustele registreerida.

2880x920 töf2.jpg

Lisainfo teadusnädala peakorraldajatelt:

Kertu Kula, TLÜ teaduskommunikatsiooni spetsialist, kertu.kula@tlu.ee

Kersti Pado, TLÜ teaduskorralduse spetsialist, kersti.pado@tlu.ee