85-aastane Raimo Pullat avaldab raamatu

3. aprillil tähistab tuntud ajaloolane, Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Raimo Pullat 85. eluaasta saabumist.

bänner

Samas on ta jätkuvalt aktiivne – uus mahukas monograafia ilmub tuleval nädalal. Tegemist koos Pullati endise doktorandi dr Tõnis Liibekiga kirjutatud teosega „Oma alma materit otsimas“.

Rikkalikule arhiiviainesele tuginev teos kajastab rohkem kui poole tuhande enne Teist maailmasõda Euroopa tehnikakõrgkoolides õppinud Eesti noore elusaatust. Nende hulgas on Dresdeni tehnikakõrgkoolis õppinud August Komendant, kes töötas välja Kadrioru staadioni tribüünihoone varikatuse keerulise insenertehnilise lahenduse ja Brno tehnikakõrgkoolis õppinud Nikolai Kultas, kes oli legendaarse Kultase kohviku asutaja. Danzigi tehnikakõrgkoolis õppis Johannes Lorup, samanimelise klaasi- ja portselanitööstuse rajaja Tallinnas, Zürichi tehnikakõrgkoolis omandas doktorikraadi Eesti põlevkivitööstuse suurkuju Paul Kogerman, Brno tehnikakõrgkoolis Tallinnas arvukalt hooneid, nt Sõpruse kinohoone projekteerinud arhitekt Peeter Tarvas.

Varem on prof Pullat avaldanud mitukümmend raamatut (neist 12 Poolas, Saksamaal, Soomes, Lätis) ja arvukalt teadusartikleid, paljud neist rahvusvahelistes väljaannetes. Mõni aasta tagasi ilmus temalt eesti ja poola keeles mahukas uurimus „Tallinlase asjademaailm valgustussajandil“ ning koos poja, dr Risto Pullatiga eesti, poola, soome ja läti keeles „Viinameri. Salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel“.

Raimu Pullatit on autasustatud mitmete Eesti, Poola, Soome ja Läti autasudega. Möödunud aastal pälvis ta Gdanski Tehnikaülikooli ja Gdanski Teise maailmasõja muuseumi kõrge, kolonel Jan Kowalewski nimelise autasu “Maailm Poola jaoks”. Märtsis autasustas Varssavi Ülikool prof Pullatit elutööpreemiaga teadusliku tegevuse eest ning aprillis Tallinna Ülikool teenetemärgiga pikaajalise kõrgetasemelise panuse eest linnaajaloo uurimisse.