Tallinna Ülikool pälvis mitmekesise tööandja „Austame erinevusi“ märgise

Eesti Inimõiguste Keskus tunnustas 15. septembril kvaliteedimärgiga „Austame erinevusi“ 49 tööandjat, kes on võtnud fookusesse mitmekesisuse ja kaasatuse edendamise oma organisatsioonis. Tunnustuse sai teiste seas ka Tallinna Ülikool.

Eveli Ojamäe-Veider kvaliteedimärgise üleandmisel. Foto: Raul Mee
Foto: Raul Mee

„Austame erinevusi“ on kvaliteedimärk, mis näitab, et tööandja väärtustab mitmekesisust ning teeb tööd selle nimel, et töökeskkond oleks kaasav. Märgist annab välja Eesti Inimõiguste Keskus ja selle on ellu kutsunud sotsiaalministeerium. 

„Ülikooli töötajaskond on suur ja mitmekesine. Lisades siia ka üliõpilased, on mitmekesisus veel suurem ja huvitavam. Igaüks meist on oluline ja väärtuslik just sellisena, nagu ta on.“

Eveli Ojamäe-Veider

Tallinna Ülikooli personalijuhi Eveli Ojamäe-Veideri sõnul viis ülikool hiljaaegu läbi eneseanalüüsi ning koostas kaheaastase tegevuskava mitmekesisusega tegelemiseks. „Eneseanalüüsi koostades oli rõõm tõdeda, et mitmekesisusega arvestame ülikoolis juba mitmes enda tegevuses. Näiteks oleme järjepanu arendanud kakskeelse töökeskkonna loomist ning pakume enda rahvusvahelistele kolleegidele keeleõpet,“ rääkis ülikooli personalijuht.

Eveli Ojamäe-Veider ütles, et Tallinna Ülikool on juba aastaid arvestanud sellega, et lapsevanemaks saanud ja seetõttu töölt eemal olnud akadeemiliste töötajate tööülesannete täitmist ja ametinõuetele vastavust tuleb hinnata teisiti neist, kes on enda tööd katkematult teinud. „Lisaks tagame töötajatele, kes kasutavad lastega seotud puhkusepäevi, selle aja eest töötasu tavapärases suuruses,“ sõnas Ojamäe-Veider. 

Personalijuht lisas, et töötajate võrdsele kohtlemisele aitab kaasa ka see, kui ülikoolis on kokku lepitud reeglid ametikohtade täitmiseks, tasustamiseks ja puhkuste andmiseks. 2021. aastal valmis ka ülikooli soolise võrdõiguslikkuse kava. Samuti saavad ülikooli töötajad pöörduda murede korral nõustaja poole.

Kvaliteedimärgise saamine on ülikoolile küll suur tunnustus, kuid personalijuhi sõnutsi on kaasava töökultuuri kujundamiseks ja mitmekesisusega arvestamiseks veel palju teha. „Oleme ülikoolis võtnud eesmärgi tõsta töötajate teadlikkust mitmekesisuse ja kaasatuse teemadel. Samuti näen vajadust tegeleda kaasava juhtimiskultuuri kujundamisega, mis on ka praegu valmiva Tallinna Ülikooli arengukava üks tegevussuundi,“ rääkis personalijuht.

Lisaks tasub Eveli Ojamäe-Veideri sõnul rohkem pöörata tähelepanu sellele, et otsustuskogude ja töörühmade liikmeid kinnitades ka mitmekesisust teadlikumalt silmas peetaks. „Ka tuleb meil tegeleda nii akadeemiliste töötajate koormusarvestuse probleemidele lahenduste leidmisega kui ka luua süsteem ebavõrdse kohtlemise kaebuste menetlemiseks,“ ütles personalijuht ja lisas, et veel tuleb ülikoolis selgitada välja, kui palju on meil erivajadustega töötajad ja millist tuge nad vajavad.

„Ülikooli töötajaskond on suur ja mitmekesine. Lisades siia ka üliõpilased, on mitmekesisus veel suurem ja huvitavam. Igaüks meist on oluline ja väärtuslik just sellisena, nagu ta on. Erinevusi arvestava ja kaasava ülikooli ja ühiskonna kujundamiseks on tähtis, et iga ülikooli liige teadvustaks seda teemat ning panustaks selle edendamisse,“ lõpetas personalijuht Eveli Ojamäe-Veider.