Teade

Tallinna Ülikooli nimel ringlevad õngitsuskirjad

Augustikuu alguses on laekunud ülikooli mitu teadet selle kohta, et ülikooli või rektor Tõnu Viigi nimel on jõudnud ettevõtete ja eraisikute postkastidesse õngitsuskirjad. Ülikool on õngitsuskirjade levikust teadlik, soovitab need kirjad postkastis märkida õngitsuskirjana ning seejärel kustutada.

Küberturvalisus

Näiteks ringleb kiri selle kohta, kuidas Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik justkui esitaks ettevõtetele hinnapäringuid. Kinnitame, et tegemist on õngitsuskirjaga ning Tallinna Ülikool ei ole sellega seotud.

Kuidas märkida kirja õngitsuskirjana?

Gmaili rakenduse puhul on iga kirja üleval paremas nurgas kolm täppi, millele klõpsates avaneb rippmenüü. Selle menüü seas on ka tekst „Teata õngevõtmisest“, millele klõpsates saab märkida, et tegemist on õngitsuskirjaga.

Kuidas õngitsuskirja ära tunda?

Seda, kas tegemist on õngitsuskirjaga, reedavad kirjas mitmed detailid. Näiteks tasub tähelepanu pöörata sellele, kas kirja saatnud aadress sarnaneb selle nimega, mille alt kiri välja saadetakse. Kui nimi ja e-posti aadress ei klapi, siis see võib olla vihje, et tegemist on õngitsuskirjaga.

Tähelepanu tasub pöörata ka näiteks kirja keelele ja grammatikale. Õngitsuskirjad on tihti koostatud mõne interneti tõlkesüsteemi abil. Seetõttu esinevad kirjas kohmakad laused ja ebakorrektsed sõnad või käändevead.

Et tegemist on libakirjaga, võib viidata ka see, kui kirjas on kasutatud kummalisi kirjastiile (font) või emotikone. Näiteks ei ole tõenäoline, et ülikooli rektor esitab ettevõttele hinnapäringu ning kasutab seejuures naerunäo emotikoni ja Comic Sans kirjastiili.

Üldiselt on õngitsuskirjale lisatud mõni link, hüperlink või manus, mida palutakse avada. Kui kirjas on mitmeid vihjeid selle kohta, et tegemist võib olla õngitsuskirjaga, siis palume neile linkidele või manustele klõpsamata jätta, kiri õngitsuskirjana märkida ning seejärel kustutada.