Pressiteade

TLÜ asub oma kliimamõju vähendama

Tallinna Ülikool arvutas esimese Eesti ülikoolina välja oma süsiniku jalajälje ning võttis sihiks selle vähendamise.

panoraam

Tallinna Ülikooli süsinikujalajälg kahe aasta taguste andmete kohaselt on 7500 tonni CO2. Üle poole ehk 55% sellest seondub hooneenergiaga ehk siis kütmise ning elektri ja vee kasutamisega. Liikuvusenergia ehk autoga tööl ja tudengitel koolis käimine, samuti välisreisid, moodustavad ülikooli tekitatud kliimakahjust kolmandiku. Kümnendik ülikooli süsiniku jalajäljest koosneb kontori- ja laboritarvete kulust, aga ka ürituste ja konverentside korraldamisest ning jäätmete tekitamisest.

TLÜ-l on paanis järgnevatel aastatel viia läbi energiaauditid, ülikooli perele on antud ka 10 rohelist soovitust https://www.tlu.ee/roheline-ulikool, mille järgimine ei eelda suuri investeeringuid ega kulukat süsteemide ümberehitamist. Pigem on oluline teadvustada, et igaüks ise saab elektrivalguse ja toasooja kasutamise, ülikooli ja koju tagasi liikumise viisi, aga ka välismaale reisimise või reisimata jätmisega meie ühist tulevikku mõjutada.

“Ülikoolid peavad siin eeskuju näitama,“ tõdeb kliimaekspert Antti Roose, kes koos energiaekspert Ülo Kasega juhendas Tallinna Ülikoolis magistrikursust, mille käigus ka ülikooli kliimamõju analüüs läbi viidi.