Rahvusvaheliste suhete magistriõppekava

Matthew Crandall, Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi rahvusvaheliste suhete dotsent, räägib rahvusvaheliste suhete magistriõppekavast.

Noored inimesed

Palun rääkige rahvusvaheliste suhete õppekavast lähemalt. Rahvusvahelised suhted saavad alguse kontaktist. Ka meie rahvusvaheliste suhete magistriõppekava ei keskendu ainult rahvusvahelise poliitika uurimisele, huvikeskmes on globaliseerumise protsessid ja selle võtmetegijad. Eelkõige käsitletakse õppekava raames teemasid nagu globaalse turvalisuse alustalad ja konfliktikolded.
 

Mille poolest õppekava teistest eristub? Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete õppekava käsitleb tänapäeva turvalisuse probleeme väikeriigi seisukohast. Samas aga läheneme rahvusvahelistele suhetele interdistsiplinaarselt, mis võimaldab tudengil näha väljapoole riigipõhiseid süsteeme ja mõista väljaspool Lääne ühiskonda levinud vaateid. Kõik see kokku aitab paremini mõista meid ümbritsevat maailma.

Milliseid ainekursuseid saavad üliõpilased võtta? Õppekava sisaldab kursuseid, mille eesmärk on arendada kirjutamise ja uurimistöö oskusi, näiteks uurimiskujundus ja tekstiloome. Samas on kursusi, nagu näiteks küberjulgeoleku geopoliitika ja väikesed riigid muutuvas maailmas, mis keskenduvad aktuaalsematele teemale. Kõigi meie kursuste eesmärk on arendada üliõpilaste analüütilisi oskusi.

Millise taustaga üliõpilasele võiks õppekava huvi pakkuda? Ootame kandideerima üliõpilasi, keda huvitavad rahvusvaheline poliitika ja globaalsed protsessid. Kasuks tulevad rahvusvahelise poliitika või politoloogia alased teadmised, ent õppekava sobib ka neile, kellel on näiteks õigusteaduse, antropoloogia, majanduse või ajaloo alane taust. Kuna rahvusvahelisi suhteid õppivad tudengid on pärit maailma eri paigust, võiks õppekava huvi pakkuda ka neile, kes soovivad osa saada rahvusvahelise õpikeskkonna kogemusest.

Millised praktilised oskused tudeng õpingute jooksul omandab? Üliõpilased saavad arendada nii oma kirjalikku väljendusoskust kui analüütilisi oskusi, rakendades omandatud teadmisi magistritöö kirjutamisel. Kohustuslik praktika ja muud praktilised ülesanded võimaldavad saada kogemusi rahvusvahelistes organisatsioonides.

Kus võiks lõpetaja töötada? Nagu paljude teiste sotsiaalteaduste puhul, pole karjäärivõimalused selgelt piiritletud. Paljud huvituvad riigitööst (välisministeerium, kaitseministeerium). Teistele pakub rohkem huvi töötada mittetulundusühingutes, kus tegevusvaldkond on väga lai. On tudengeid, kes jätkavad oma õpinguid doktorantuuris ning leiavad hiljem rakendust akadeemilises maailmas või mõnes mõttekojas.

Mis on teie arvates õppekava juures kõige põnevam? Kõige põnevam on see, et üliõpilastel avaneb võimalus tundma õppida meid ümbritsevat maailma. Seda toetab rahvusvaheline õpikeskkond, rahvusvaheliste organisatsioonidega seotud praktiline kogemus, õppereisid rahvusvahelistesse institutsioonidesse ning rahvusvaheliselt tunnustatud õppejõud maailma eri paigust.

Tutvu õppekavaga meie veebilehel: https://www.tlu.ee/yti/rahvusvahelised-suhted