ICLASP konverentsi 4. päev

Rahvusvaheline Keele- ja Sotsiaalpsühholoogia Assotsiatsioon (IALSP) lõpetas oma iga kahe aasta tagant toimuva konverentsi 15. juunil. Viimasel päeval toimusid arutelud ja ettekanded, mis keskendusid keelelistele kohanemistele, kultuurilistele dünaamikatele ning keele ja identiteedi ning tehnoloogia lõimumiskohtadele.

ICLASP konverentsi 4. päev

Päev algas peaesineja professor Sally Wiggins Youngi plenaarettekandega Linköpingi Ülikoolist, Rootsist. Ta rääkis keelelistest kohanemistest, mis lähtuvad inimeste vajadustest, mitte ei sunni inimesi keelenormidele alluma.

Seejärel toimus elav toimetajate küsimuste ja vastuste voor, kus valgustati viimaseid suundumusi keeleteaduslikus uurimistöös ja nende avaldamises. Neli toimetajat vastasid mitmetele küsimustele: Professor Howard Giles on asutanud ja nõustab keele- ja sotsiaalpsühholoogia ajakirja (Journal of Language & Social Psychology) ning Aasia Vaikse ookeani kommunikatsiooni ajakirja (Journal of Asian Pacific Communication), mis on loodud vastavalt aastatel 1980 ja 1990. Professor Karolina Hansen juhib keele- ja kommunikatsioonipsühholoogia ajakirja (Psychology of Language and Communication). Professor Nicholas A. Palomares toimetab keele- ja sotsiaalpsühholoogia ajakirja (Journal of Language & Social Psychology). Professor Anastassia Zabrodskaja on sotsiolingvistiliste uuringute ajakirja toimetaja (Sociolinguistic Studies) ja kultuuri ning kommunikatsiooniala kaastoimetaja ajakirjas Frontiers in Communication. 

Päeva jooksul toimus mitmeid arutelusid mitmekesistel teemadel nagu keel ja identiteet, suhtlus sotsiaalmeedias, keeleliste raamistuste analüüs ning keele mõju poliitilisele diskursusele ja tehnoloogiale. Ettekanded hõlmasid uuringuid rühmadevaheliste eelarvamuste kohta tööintervjuudes, mitte-emakeelsete kõnelejate mulje juhtimise strateegiatest ja pettuse tuvastamisest keeleliste vihjete kaudu.

ICLASP18

ICLASP18 konverentsi osalejad võtsid akadeemilistest aruteludest pausi, et osaleda IALSP ärilisel koosolekul, mis peeti lõunaajal. Kõiki liikmeid julgustati osalema selles olulises sündmuses, mille päevakord käsitles olulisi aspekte organisatsiooni tegevusest. Koosolekul jagati organisatsiooni aruandeid ja uuendusi IALSP juhatuse poolt, andes ülevaate käimasolevatest algatustest ja tulevikuplaanidest. Lisaks ootasid osalejad innukalt IALSP juhatuse valimisi aastateks 2024-2026, tunnistades juhtkonna kujundamise tähtsust organisatsiooni järgnevate aastate juhtimisel. Koosoleku pidulikuks osaks oli auhindade jagamine, millega tunnustati silmapaistvaid panuseid keele- ja sotsiaalpsühholoogia valdkonda. Samuti tekitas elevust järgmise ICLASP19 konverentsi toimumiskoha väljakuulutamine, mis märkis järgmise konverentsi ettevalmistuste algust. Kokkuvõttes oli IALSP äriline koosolek oluline hetk liikmetele otsuste tegemisel osalemiseks ja organisatsiooni saavutuste tähistamiseks.

Konverentsil käsitleti kaasaegseid teemasid, sealhulgas keelelist kohanemist mitmekultuurilistes olukordades ja kultuurilisi dünaamikaid suhete hoidmises. Rõhutati poliitiliste muutuste mõju keelele ja kõnele, tuues esile keeleuuringute tähtsust ühiskondlike dünaamikate mõistmisel.

Konverentsi lõpetamisel avaldas IALSP president professor Jessica Gasiorek tänu osalejatele nende väärtuslike panuste eest, samal ajal rõhutas konverentsi esinaine professor Anastassia Zabrodskaja erialadevahelise dialoogi tähtsust keele- ja sotsiaalpsühholoogia valdkonna edendamisel. Osalejad tänasid Tallinna Ülikooli ICLASP18 korraldamise eest. TLÜ pakkus külalislahket ja soodsat keskkonda, kus teadlased üle maailma said kokku tulla ja ideid vahetada. Ülikooli tipptasemel rajatised, sealhulgas Mare hoone ja hästi varustatud ruumid, aitasid kaasa konverentsi sujuvale kulgemisele. Ülikooli külalislahkus ja tugitiim tagasid, et osalejad saaksid täiel määral kaasa lüüa akadeemilises arutelus, mida konverents pakkus. Konverentsi lõppedes võtsid osalejad hetke, et tunnustada Tallinna Ülikooli rolli tähendusrikaste arutelude ja koostööde soodustamisel keele- ja sotsiaalpsühholoogia alal.

Konverentsi lõpus keskenduti äsja valitud IALSP juhatuse liikmetele, kes kogunesid, et arutada organisatsiooni tulevikuplaane ja algatusi. Professor Anastassia Zabrodskaja oli üks neist, kes valiti uuesti ja kes jätkab oma tööd Euroopa piirkonna esindajana IALSP juhatuses. Konverents lõppes, ent osalejad ootasid põnevusega järgmist päeva Tartus, kus lubati pakkuda uusi võimalusi akadeemiliseks koostööks ja erialaseks suhtluseks.

Lisateabe ja ettekannete lühikokkuvõtete jaoks vaadake palun konverentsi materjale, mis on leitavad konverentsi ametlikult veebilehelt: https://www.tlu.ee/en/bfm/iclasp18.

Teksti autor on dr Anastassia Zabrodskaja, kes on kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonijuhtimise magistrikava kuraator ning European Masters in Intercultural Communication (EMICC) õppe- ja uurimisvõrgustiku tegevdirektor.