Digiblogi

Digitaalne ühiskond ja innovatsioon olid talvekooli kursuse fookuses

talvekooli üliõpilased õppimas

Selle aasta talvekoolis tutvustasime digitehnoloogiate instituudi poolt ühe kursusena avatud ühiskonna tehnoloogiaid. Välja said toodud parimad e-valitsemise ja uued e-majanduse näited. Osalejatele oli see hea esmaülevaade avatud ühiskonna tehnoloogiate magistriõppekava erinevate ainekursuste fookustest. Just nende punktide abil soovime Eestis kasvatada uue põlvkonna spetsialiste, kes tunnevad  tehnoloogiliste vahenditega avatud ühiskonna väärtuste disainimist.

Kursusel said tutvustatud Eesti avatud digiühiskonna võimalused, näiteks e-Riigi Akadeemia, e-Eesti esitlusruum ja Statistikaamet. Samuti vaatasime sisse Comodule ja Guaana start-up-firmadesse ning tänu CitizenOS-ile ka kodanikualgatuste maailma.

Talvekursuse koostamisel lähtusime vajadusest tuua välja tehnoloogiate väärtustega seonduv pool. Seetõttu oli kursusel ühe nädala pikkune arendusmoodul, milles osalejad lahkasid sotsiaal-tehniliste süsteemide väärtusi. Seda tehti kasutades inimese ja arvuti interaktsiooni metoodikaid ning väärtuste paremaks esiletoomiseks loodi süsteemidele arendusettepanekute kirjeldusi. Kolmes rühmas loodi edasiarenduste visioonid Austraalia linna Adelaide’i busside ja reisijate sobitamissüsteemile, Alipay makseökosüsteemile Hiinas ja Quirky Innovatsioonide jagamise ökosüsteemile.

Tallinna Ülikooli ning digitehnoloogiate instituudi professorid, dotsendid ja teadurid (Peeter Normak, Sirje Virkus, Kai Pata, Hans Põldoja, Kairit Tammets, Külli Kori ja Sigrid Mandre) tutvustasid e-ühiskonna toimimist, info- ja teadmusühiskonda, intelligentsete sotsiaal-tehnilise süsteemide toimimise põhimõtteid, avatud teaduse ja hariduse põhimõtteid ning kodanikuteaduse uusi võimalusi ühiskonnaliikmete kaasamisel. Lisaks kutsusime esinema Eesti parimad eksperdid avatud andmete teenuste koosloomises (Keegan McBride), valitsemisteenuste sobitamise algoritmide arendamisel (Kaire Põder ja Karmo Kroos), avatud personaalsete andmete kasutamisel ühiskonnas (Tanel Mällo), sotsiaalse ettevõtluse mõju hindamisest (Jaan Aps).