Talvekoolis arutatakse inimese rolli üle tehnoloogiakeskses maailmas

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut võõrustab täna algavat kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli (KTKDK) talvekooli “Humanitaaria ja posthumanitaaria: uued inimolemise viisid”. Seekord räägivad doktorikoolis oma ala asjatundjad inimelu tähendusest ja piiridest tänapäeval.

Posthumanism, winter school

Humanitaarteadused kui inimteadused on viimastel aastatel sattunud silmitsi uue arusaamisega inimese rollist maailmas. Talvekooli ühe korraldaja, TLÜ kultuuriajaloo professori Marek Tamme sõnul sunnib uus ökoloogiline olukord ümber hindama inimeste ja teiste eluvormide vahekordi, loobuma senisest antropotsentristlikust maailmapildist. "Teisest küljest aga tingib uus tehnoloogiline olukord vaatama uue pilguga inimeste ja robotite vahekordi, seda olukorras, kus tehismõistus ja masinad võtavad järjest enam üle rolle, mida oleme pidanud inimesele iseomaseks," kinnitab Tamm.  

Erialaringkondades räägitakse üha enam, et humanismi kõrgaeg on läbi ja me peame olema valmis post- ja transhumanismiks olukorras, kus inimene ei ole enam looduse kroon, ja kus inimese tehnoloogiline täiustamine muutub üha tavalisemaks. Nendes vaidlustes on humanitaarteadustel täita väga oluline roll ja KTKDK talvekool soovibki panustada loengute, seminaride, töötubade ja avalike aruteludega nende küsimuste käsitlemisse.

Talvekool toob kokku suure hulga nimekaid välisõppejõude üle ilma, kes koos Eesti kolleegidega sisustavad viiel päeval kaheksa plenaarloengut ja -diskussiooni, viis töötuba ja terve rea väiksemaid üritusi.

Teiste seas astuvad talvekoolis üles Texase ülikooli professor Stacy Alaimo, Poznani ülikooli professor Ewa Domanska, Warwicki ülikooli professor Steve Fuller ja Stockholmi kuningliku tehnoloogiainstituudi professor Sverker Sörlin.

Talvekooli raames avatakse samuti Peeter Lauritsa fotonäitus “Emaplaadi sünaptiline mükoriisa” ja toimub kunstnikuvestlus tema ja Andres Lõoga, mida viib läbi Eero Epner. Samuti toimub Carlo Cubero korraldamisel filmiõhtu, mille fookuses on Fabrizio Terranova dokumentaalfilm Donna Harawayst. Prof. Kristjan Pordi eestvedamisel leiab aset avalik arutelu tehismõistuse võimaluste ja ohtude üle, kus astuvad üles Steve Fuller, TTÜ tarkvarateaduse professor Tanel Tammet ja vandeadvokaat Karmen Turk. Lisaks peetakse neli tudengiettekannete seminari ja üks tudengite science slam.

Talvekooli plenaarloengud on avatud kõikidele huvilistele, vt lähemalt siit.

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool leiab aset 28. jaanuarist kuni 1. veebruarini. Täpsema info talvekooli programmi ja osaliste kohta leiab doktorikooli kodulehelt.


Talvekooli toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tallinna Ülikooli ASTRA projekt TLÜ TEE, Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA, Eesti Kunstiakadeemia ASTRA projekt LOOVKÄRG ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).