Humanitaarblogi

Inglise keele ja kultuuri tudengi esimene aasta Tallinna Ülikoolis: eriala on väga mitmekülgne ja pakub väljakutseid

Annaliisa Lipp on inglise keele ja kultuuri esimese aasta tudeng, kes tuli just Tallinna Ülikooli keelt õppima selle kõrge taseme tõttu. Aga miks just inglise keel ja kultuur? Kuidas talle meeldib siin? Mis on ta lemmikõppeaine? Milline on ühe inglise keele ja kultuuri tudengi ülikoolielu? Et seda ja kõike muud huvitavat teada saada, loe edasi!

Annaliisa Lipp

Mina valisin inglise keele ja kultuuri, kuna olen alati armastanud inglise keeles raamatute lugemist ning üldiselt inglise keeles suhtlemist. Olles kuulnud, et Tallinna Ülikoolis õpetatakse inglise keelt kõrgel tasemel, teadsin, et pean siia tulema.

Eelmine aasta pidin ma sisseastumiseks esitama SAISis avalduse ning enda Cambridge'i C2 tunnistuse ning sellest juba piisas, et saaksin positiivse vastuse. Siiski muudeti sel aastal sisseastumistingimusi. Nüüd peab SAISis kandideerides esitama peale oma eesti keele eksami tulemuse ka motivatsioonikirja. Motivatsioonikirjas tuleb näiteks välja tuua, miks soovid õppida inglise keelt ja kultuuri. Ja muidugi võimalusel ka Cambridge C2 tunnistuse. Kui sul on C2 tase varasemalt saavutatud, ei pea sa arvutipõhist testi tegema, millega kontrollitakse keeleoskust ja pääsed kohe vestlusvooru. Kui vestlusvoor läheb edukalt ja saad valituks, siis võin kohe omalt poolt öelda, et eriala on väga mitmekülgne ja pakub väljakutseid!

Minu esimese õppeaasta jooksul on see andnud hea ülevaate ingliskeelsete maade kultuurist, inglise keele kirjutamise stiilist ning andnud ka detailse ülevaate, kuidas ja millest on sõnad ja laused moodustatud. Leian, et olen siiani saanud hea aluse oma tulevasteks aastateks. Näiteks minu esimesel õppeaastal on olnud üleülikoolilisi ja humanitaaria üldaineid, nagu näiteks "Suured küsimused" ja "Maailmakirjandus" ning erialaaineid, mis toimuvad inglise keeles. Erialaainetest on minu lemmikud olnud "Inglise keele morfoloogia ja süntaks", kus õppisime, kuidas ning millest moodustatakse sõnu ja seejärel, mis osadest koosnevad laused. Samuti meeldis mulle väga õppeaine "Akadeemiline kirjutamine", kus me õppisime inglise keele kirjavahemärke ning kuidas kirjutada häid esseesid.

Tahaksin ka välja tuua erialaainetest "Tekstianalüüs ja kirjutamine", kus me õppisime erinevate tekstitüüpide ning nendega seonduvate sõnavarade kohta. Need erialaained meeldivad mulle kõige rohkem, kuna tunnen, et olen saanud tänu nendele palju uusi teadmisi ja ise väga arenenud.

Muuda ise oma ülikoolielu põnevaks

Tavaliselt on koolipäevad olnud enamasti üsna lühikesed - kas siis üks või kaks tundi päevas. Samas oli nii sügis- kui ka kevadsemestril üks päev nädalas, kus koolipäev kestis pikemalt, kuid sellest ei olnud tegelikult midagi hullu, kuna mõlemal semestril oli vähemalt üks päev, kus meil ei olnud ühtegi tundi. Nii et on võimalik vabalt tegeleda oma hobidega või käia kooli kõrvalt tööl.

Õppetöö on meil siiani toimunud auditooriumites, kuid enamik tundides on meil palju grupitöid ning on vaja teha palju koostööd oma pinginaabriga, nii et tunnid ei koosne lihtsalt kuulamisest, vaid tuleb tunnis ka kaasa mõelda ja töötada. 

Ülikoolielu on päris põnev ja täpselt nii lahe, kui sa ise tahad, et see oleks. Kui ma tulin ülikooli, otsustasin ma liituda TÜHI üliõpilasnõukoguga, kus määrati mind ka TÜHI üliõpilasnõukogu esimeheks, mille rolli kannan siiani. See on andnud mulle kogemusi, võimalusi ja kontakte, mis tulevad mulle kindlasti kasuks ka edaspidiseks. Üliõpilasnõukokku on võimalik panustada täpselt nii palju, kui endal on võimalik. Võimalusi, kuidas panustada, on palju - näiteks hariduse parendamisesse, ürituste korraldamisesse või on võimalik tegeleda ka sotsiaalsete probleemidega. 

Üldiselt toimub ülikoolis tegelt päris mitmeid pidusid. Lisaks aasta alguses toimuvatele esimese aasta tudengite ristimisele, tutvumisõhtutele ja MELU-le, toimuvad meil aasta jooksul halloween'i pidu, talvepidu ja suvepidu. Samuti toimuvad ka ülikooli kõikidele üliõpilastele mõeldud suurüritusi nagu näiteks vabariigi aastapäeva Filmiöö, mis on tänaseks toimunud juba 15 aastat ja mida korraldab TÜHI üliõpilasnõukogu. Kui suurtest pidudest ei hooli, on võimalik osaleda ka mälumängu- ja lauamänguõhtutel.

Inglise keele erialal on minu kursus teinud omakeskis tutvumisõhtu ning samuti toimus eelmise aasta detsembris Euroopa nüüdiskeelte ühine jõulupidu, kus sai tutvuda ka teiste keelte tudengitega.

Ehkki olen alles lõpetanud oma esimese õppeaasta, on veel raske öelda, kuhu ma edasi tahaksin minna, kuid hetkel on kõige rohkem huvi tekitanud just tõlkimine.

Tee inglise keele ja kultuuri erialaga tutvust siin ja kandideeri enne 1. juulit