Erasmus+ üleilmne õpiränne: õppeosakonna töötajad külastasid Houstoni Ülikooli

Programmi raames külastasid õppeosakonna töötajad, Nele Dobrõš ja Ingrid Hinojosa TLÜ partnerülikooli University of Houston-Downtown (UHD) Texase osariigis, USA-s.

Erasmuse blogi

Erasmus+ üleilmse õpirände programm ei paku võimalusi mitte ainul tudengitele ja akadeemilistele töötajatele, vaid võimaldab partnerülikoolidega kogemusi vahetada ka tugipersonalil. Programmi raames külastasid õppeosakonna töötajad, Nele Dobrõš ja Ingrid Hinojosa TLÜ partnerülikooli University of Houston-Downtown (UHD) Texase osariigis, USA-s.

Ülikoolide koostöö toimub Erasmus+ üleilmse õpirände programmi raames ning võimaldab eelkõige tudengivahetust. See oli ka külastuse peamine fookus - kuidas Texases ülikooli elu-olu on korraldatud ja mida huvitavat saaks õppida ja ehk koduski proovida.

erasmus3.jpg

UHD-s sai meie teejuhiks välisõppe osakonna juht Ali Maghoo. Ülikooli kontseptsioon on Ameerikale omaselt üles ehitatud põhimõttele, et üliõpilane on klient ja ülikool teenusepakkuja. Esmapilgul tundubki ülikooli linnak olevat justkui teeninduskeskus, kus ühe akna juures on järjekord, et parkimise eest maksta, teise akna juures saab esitada taotluse toetuse saamiseks, kolmandas teha tellimuse ülikooli sõrmuse valmistamiseks jne. Külastasime ka näiteks e-spordi (ehk elektroonilise spordi) tuba, kus avaneb võimalus võistlusteks treenida ning kus korraldatakse ka arvutimängude turniire. Arvestades arvutimängude mängimise kui tõsiseltvõetava spordiliigi kasvavat populaarsust, on UHD võtnud vastu otsuse panna kokku oma e-spordi meeskond, millega vastavatel võistlusel osalemas käima hakata.

erasmus4.jpg

Huvitav oli ka UHD toidutoetusprogramm – programmiga võivad liituda kõik üliõpilased ning liitunutel on võimalus igakuiselt tasuta soetada kuni 40 naela (umbes 18kg) ulatuses tooraineid, et endale süüa valmistada. Selleks on ülikoolilinnakus olemas spetsiaalne pood (food pantry), kust toitu hankida saab. UHD-s on kohapeal oma pea 20-liikmeline politseiüksus, kelle ülesandeks on tagada nii töötajate kui ka üliõpilaste täielik turvalisus. Muuhulgas jälgitakse, et tänavalt ei tuleks keegi üliõpilasi tülitama ega mõni liiklusrikkuja parklas pärast automõlkimist põgenema ei pääseks. Politsei juhtimiskeskusesse jõuab operatiivselt ja kiiresti ka ülikooli kampusesse paigaldatud hädaabi-telefonide signaal. Arvestades, et Texase osariigis on relvaseadused liberaalsemad kui kuskil mujal ning ka ülikoolilinnakus on lubatud varjatult relva kanda, pidi UHD olema hinnatud kui üks turvalisemaid ülikoolilinnakuid Ameerika Ühendriikides. Lisaks külastasime karjäärikeskust, mis teeb väga tihedat koostööd ettevõtetega, kuhu üliõpilasel oleks peale kooli lõpetamist võimalus tööle pääseda.

Karjäärikeskus nõustab üliõpilast alates CV koostamisest kuni selleni välja, et rendib vajadusel töövestlusel osalemiseks välja viisakaid riideid (seda muidugi üliõpilasele tasuta). Sattusime tunnistama ka üht karjäärikeskuse motivatsioonisündmust: nimelt olid kaks nimetatud keskuse töötajat muutnud ühe lifti karjäärikõne pidamise ruumiks – see tähendas seda, et üliõpilastele anti võimalus lühikese liftisõidu ajal ennast tutvustada ja end “maha müüa” rääkides, milles nad head on.

Saime kokku ka ülikooli võrdse kohtlemise spetsialistiga, kes on õigusalase taustaga ning tegeleb ülikoolis Ameerika Ühendriikides 60ndatel tutvustatud seaduse elluviimisega. Tema peamine ülesanne on pakkuda üliõpilastele, keda on ebavõrdselt koheldud või kes on langenud vägivalla ohvriks, erinevaid kohandusi, mis aitaks õppetööl edeneda. Tema vahendusel lisandus meie sõnavarasse ka termin “microaggression” – mikroagressioon, mis tähendab igapäevastes olukordades halvustava sõnumiga sõnaliste või mittesõnalisite vihjete tegemist.

Kõigele muule lisaks oli ülikoolis eraldi programm ja keskus edukatele üliõpilastele, kes tänu kõrgele keskmisele hindele kvalifitseerusid õppetoetusele ning sealsamas ka tuutoriks noorematele üliõpilastele. Tuutoriks olemine on seega auasi ja tuleb välja teenida.

Väga tore oli kohata ülikoolis hulgaliselt tudengialgatusi, klubisid ja ettevõtmisi – tundus, et siin leiab igaüks koha, kuhu kuuluda või millest osa saada. Külastus sattus täpselt ajale, mil ülikoolis korraldatakse ärivaldkonna üliõpilaste karjääripäeva ja välisõppe messi. Karjääripäevale olid palutud kohale piirkonna ettevõtted ja kohalike valitsusasutuste esindajad (nt Houstoni linnavalitsus, vangla jne). Välisõppe jaoks on ülikoolil erapartnerid, kes teenust pakuvad. Välisõppepäeval saidki ettevõtted oma pakette üliõpilastele reklaamida. Melu oli suur ja suhtlemist palju, loositi auhindu ja aktiivsemad said “pitsapileteid”. Kes nüüd 7. veebruaril Tallinna Ülikoolis Astra Teadlaste foorumis praktikamessile sattus, siis suuresti oligi inspiratsiooni saadud teksaslaste üritusest. Märtsi lõpus aga ootame kaht kolleegi Houstonist juba meile külla.

erasmus5.jpg

er