Rohelised ülikoolid kohtusid Roomas

2.-4. mail toimus Roomas roheliste ülikoolide arendamise nõupidamine. Tallinna Ülikool osaleb UNICA initsiatiivgrupi töös, mille eesmärk on arendada ja uurida ülikoolide võimalusi panustada jätkusuutlikuma ühiskonna kujundamisse.
UNICA-Green nime all tegutsev võrgustik on otsib võimalusi ülikoolide haldamise ja igapäevase tegutsemisega kaasnevate keskkonnamõjude vähendamiseks. Märksõna on „elus labor“ ehk ülikoolides saavad üliõpilased katsetada uusi lahendusi, tegutseda rohelises asutuses ja võtta need kogemused endaga kaasa pärast ülikooli lõpetamist.
Käesoleval aastal toimunud roheliste ülikoolide nõupidamine toimus egiidi „Süsiniku-neutraalsete ülikoolide poole“ all ja erinevate ülikoolide esindajad tutvustasid oma koduülikoolide väljakutseid seoses kasvuhoonegaaside heitmetega. Näiteks Küprose ülikool ehitab lähiaastatel välja suure päikeseenergial põhineva elektrienergialahenduse, mis võimaldab sõltumatust fossiilsetest kütustest. Oslo ülikool, kus päikeseenergia kasutamise võimalused on piiratumad, on juba hoonete küttesüsteemid ümber kujundanud ega sõltu enam fossilsetel kütustel põhinevatest energialahendustest. Mitmed ülikoolid on algatanud põhjalikke uuringuid oma ökoloogilise jalajälje hindamiseks, seda mõjutavate peamiste komponentide kaardistamiseks ning võimalike lahenduste otsimiseks.
Rohelised sammud Tallinna Ülikoolis
Ka Tallinna ülikool on asunud kaardistama oma keskkonnamõju. LTI keskkonnakorralduse magistrant Heleri Soolmann andis ülevaate oma peatselt kaitsmisele minevast magistritööst, millega luuakse alus ülikooli keskkonnajuhtimiskava väljatöötamiseks. Vastava eesmärgi on ülikool uue arengukavaga endale seadnud. Nõupidamise üks osa oli pühendatud täielikult tudengite algatatud projektide tutvustamisele, mille seast võiks välja tuua näiteks ühiselamute energiasäästu võistluse või taaskasutatud materjalidest ühiskondliku välisruumi mööbli valmistamise.
Selliste nõupidamiste üks mõte on külastada partnerülikoole ning tutvuda kohapeal väljakutsete ja parimate lahendustega. Teiste ülikoolidega võrreldes on Tallinna Ülikool tänu oma kompaktsusele ja väiksusele (nii ülikooli liikmete arvu kui ka eelarve numbrite osas) teistele ülikoolidele eeskujuks. Samas on kampuse rohelisemaks ja kaasaegsemaks muutmiseks võimalusi veel väga palju. Keskkonnajuhtimise strateegia oleks üks teekonnakaart, mille abil meil on võimalik eesmärki silme ees hoida.
Ülikoolid on eeskujuks
Põhjused, miks ülikoolid roheliste lahenduste otsimisele keskenduvad, on ülimalt pragmaatilised. Esiteks otsivad kõik ülikoolid võimalusi kulude kokku hoidmiseks. Üliõpilased muutuvad mobiilsemaks ja sisu poolest eristuvad ülikoolid üksteisest üha vähem, mistõttu lähtub järjest rohkem üliõpilasi ülikooli valikul ka selle väärtustest. Arvestades ühiskonna ees seisvaid väljakutseid on ülikoolid kohustatud olema ülejäänud ühiskonnale eeskujuks ning esimesena katsetama ja rakendama jätkusuutlikke lahendusi.
Roheliste ülikoolide nõupidamise käigus toimus ka võrgustiku initsiatiivgrupi nõupidamine. Muude küsimuste hulgas otsustati, et järgmine roheliste ülikoolide võrgustiku kohtumine toimub 26.-28. aprillil 2017 Tallinna Ülikoolis. Esialgse kava kohaselt on järgmise kohtumise teemaks õpikeskkonnad.
Kirjutas Ökoloogia keskuse juhataja Mihkel Kangur