Vita pakub erilisi võimalusi

Tallinna Ülikooli uus maja, mis konkursi tulemusena sai nime Vita, ühendab endas heli ja pildi, kunsti ja muusika, tantsu ja spordi.

bänner

Sport

Suurt spordisaali kasutab ülikool eelkõige õppetegevusteks, õpetades siin korvpalli, võrkpalli, aga ka sportliku meisterlikkuse aineid, mida pakutakse kõikide instituutide tudengitele. Saalis hakkavad mängima Tallinna Ülikooli esindusvõistkonnad: Eesti meistritiitlit sihtiv korvpallinaiskond, esiliiga liidrina püsiv võrkpallimeeskond, noormängijatele tuginev võrkpallinaiskond ning tõenäoselt ka meistriliigas palliv Tallinna Kalev/TLÜ, Kindlasti leidub saalis vabu aegu – hommikupoolikuti ja nädalavahetusel – huvilistele väljastpoolt ülikooli. Vita majas asub ka suur ning täiesti uue sisustuse saanud jõusaal, kus erinevad jõuseadmed ning funktsionaaltreeningu abivahendid.

Kunst ja muusika

Vita uus hoone võimaldab erinevate loominguliste projektide tulemuste eksponeerimist nii esinduslikes galeriides kui ka ekraanidel läbi mitme korruse. Esimesel korrusel asuva Vita esindusgalerii muudab eriliseks vaade uue ilme ja ülesande saanud ülikooli kampuse siseõuele. Eksponeerima hakatakse nii tudengite kui ka õppejõudude töid, samuti erinevaid arhiivimaterjale. Näitusepakkumisi oodatakse ka väljast, mis eeldab siiski eraldi kokkuleppeid.

Integreeritud kunsti ja muusika õppijaile pakub uus maja kolmel korrusel valgusküllaseid ja inspireerivaid tööruume. Teisaldatav mööbel ja digitaalsed ekraanid võimaldavad tegeleda erinevate projektidega, nüüdisaegne stuudio lubab läbi viia ka klassikalist joonistamise- maalimise kursust. Õppetöövälisel ajal on stuudioid võimalik broneerida teistel Tallinna Ülikooli kursustel ning ka täiendkoolituste korraldajatel.

Tants

Tantsu õppimiseks on Vita majas Eesti parimad tingimused: kaks vetruvate põrandatega suurt tantsusaali, tehniliste vahenditega varustatud black box ja puhkeruumiga. Kõik see annab tantsutehnika lihvimise kõrval võimaluse erilise mikrokliima tekkimiseks, sest kõrvuti õpivad ja tegutsevad erinevate loomeerialade tudengid. Muidugi oodatakse majja ka publikut, üks põhjusi tulla on KorFest Weekend.

Hoone

Hoone arhitektuurse projekti tegi Salto arhitektuuribüroo OÜ, arhitektid on Maarja Kask, Ralf Lõoke, Kaisa Simon ja Pelle-Sten Viiburg. Projekteeris Sweco Projekt AS, peatöövõtja oli AS Ehitustrust.

Nelja maapealse korruse ja 4000 m² pinnaga Vita avamise järel on Tallinna Ülikooli kämpus oma parimal kujul valmis: Kuigi linnak ulatub Narva maateelt Uus-Sadama tänavani, saab ükskõik millisest hoonest – Terra, Astra, Silva, Mare, Nova või Vita – sisenedes järjest läbi käia terve kampuse. Mõnes mõttes on see ka ajarännak, kuna vanima hoone ehk Terra ja Vita vanuse vahe on täpselt 80 aastat.

Õu

Samaaegselt uue maja valmimisega sai uue ilme ka ülikooli kampuse sisehoov. Parkla asemel on nüüd esteetiline ja loominguline keskkond, mida aasta lõpus hakkab kaunistama ka kullast mägi. Nimelt kuulutas žürii Vita hoone kunstiteose konkursi võitjaks kavandi „Ainult filmis ja pildiraamatus“, mille autorid on Oliver Soomets ja Magnus Andre. Nende kunstiteos on kui võtteplats, mille moodustavad õhus hõljuv ´kullast mägi´, vanakooli teatri/võtte- prožektor ja spetsiaalselt installatsiooni jaoks loodud ürgse helinana kostuv muusikateos.

Töö autorid rõhutasid, et Tallinna Ülikooli hooned moodustavad maagilise kompleksi, kus igapäevaselt sünnib uus reaalsus, mis pannakse proovile sealsete loominguliste inimeste peades. „See on koht, kus kõik on võimalik,“ tõdesid nad.