Pressiteade

Poliitikakujundajatel on vaja uusi strateegiaid, et tulla toime üleilmsetest kriisidest mõjutatud uue reaalsusega

Benjamin Klasche Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudist kaitseb 23. augustil 2021 kell 11 doktoritööd „Tegeledes globaalsete kriisidega: protsessuaal-relatsiooniline lähenemine nurjatute probleemide uurimisele ja valitsemisele“.

Doktoritöö kaitsmine

Doktoritöös juhitakse tähelepanu sellele, et praegused sotsiaalteaduslikud paradigmad ei suuda adekvaatselt üleilmseid kriise täielikult hinnata ega saa seega neist aru. See tuleneb ka sellest, et neid kriise peab käsitlema kui nurjatuid probleeme, mis oma olemuselt ja sisult pidevalt muutuvad. Nende kriisidega (nt rändekriis, koroonakriis, kliimakriis) ei tulda toime, kuna neid ei mõisteta piisavalt.

„Doktoritöö peamine argument on, et toetudes protsessuaalsele-relatsioonilisele käsitusele, mis kujutab maailma kui pidevalt avanevate seoste võrku ja muudab seega sotsiaalse maailma veelgi keerulisemaks, on meil tõenäolisem hakkama saada nurjatute probleemidega, mis väljenduvad üleilmsete kriisidena. Selle käsituse peamine erinevus võrreldes teiste sotsiaalteaduslike paradigmadega on fakt, et see seab esikohale seosed, mitte üksused, ja võtab arvesse dünaamilist, alati muutuvat sotsiaalset reaalsust,“ ütles Klasche ning lisas: „Sellegipoolest ei julge ma väita, et see käsitus on vastus kõikidele küsimustele, ja rõhutan, et see on eriliselt kasulik selles olukorras, kuid peaaegu kasutuskõlbmatu teistes olukordades, mis vajavad vähem abstraktset lähenemist.“

Doktoritöö erineb teistest uurimustest interdistsiplinaarse fookuse poolest, mis ühendab relatsioonilise sotsioloogia avaliku halduse ja rahvusvaheliste suhetega ning loob dialoogi nende distsipliinide mitmesuguste teadmistega. Sellele tuginedes loob see seose protsessuaalse suhtelisuse ja nurjatute probleemide uurimise vahel. See viib teoreetilised ja filosoofilised debatid, mida relatsioonilised sotsioloogid on pidanud, metodoloogilisele ja isegi empiirilisele tasandile ning on alus tulevastele uuringutele. Praktilisemal tasandil innustab see poliitikakujundajaid, et nad lõpetaksid keeruliste probleemide lammutamise väiksemateks osadeks ega üritaks neid lahendada üldpilti silmas pidamata ega eeldaks, et ainus võimalik tulemus on strateegiate läbikukkumine. Siiski peaks vaatama läbikukkumise kiiret aktsepteerimist positiivselt, kuna nii on võimalik strateegiad tagasi lükata või neid muuta, mis omakorda aitab probleeme lahendada.

Akadeemiliselt ergutab doktoritöö sotsiaalteaduste n-ö relatsioonilist muutust. See muutus tuleneb teadvustamisest, et meie ühiskonnad ja nende üleilmne ühenduvus on loonud eriliselt keerulise olukorra, mille üle meil on raske praeguste sotsiaalteaduslike käsituste kontekstis teoretiseerida.

Selle eelis ühiskonnale seisneb selles, et see võtab arvesse tõsiasja, et üleilmsed kriisid ähvardavad meie ühiskondi järjest sagedamini. Akadeemikutel ja eriti poliitikakujundajatel on vaja uusi strateegiaid, et selle uue reaalsusega toime tulla, ning just siin saab doktoritöö aidata.

 

Avalik kaitsmine toimub Tallinna Ülikooli saalis M648. Kaitsmist saab vaadata ka Zoomis.

Juhendaja on Tallinna Ülikooli professor Peeter Selg. Oponendid on Uus-Lõuna-Walesi Ülikooli abiprofessor Scott Eacott ja Tampere Ülikooli abiprofessor Olli Pyyhtinen.

Doktoritöö on kättesaadav Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu veebikeskkonnas ETERA.

Benjamin Klasche