Negavati kolmas koht ülikooli

6. juunil selgitati Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursi Negavatt superfinaalis välja kolm parimat.

Mees ja naine vaatavad kaugustesse

Negavati viienda hooaja kolmas auhind ning Prototroni eriauhind kuulus ideele "Ressursikasutuse e-hindamine", mille tuumiku moodustavad TLÜ digitehnoloogiate instituudi tarkvaratehnika õpetaja Romil Rõbtšenkov ning keskkonnakorralduse magister Heleri Soolmann.

Kolmanda koha ja 3000€ väärilise projekti idee põhineb digilahendusel koolidele, mille eesmärk on lõimida keskkonnaharidust igasse ainetundi ning pakkuda koolidele võimalust juhtida roheinnovatsiooni. „Kaasates õpilasi ning julgustades mõtlemist ja osalemist jõuab keskkonnateadlik muutus koolist koju, kodust kogukonda ning kogukonnast maailma,“ selgitas Romil Rõbtšenkov algatuse laiemat eesmärki. Välja töötatud lahendus võimaldab koolidel enda rohelisust hinnata ning hindamise tulemuste alusel seatakse eesmärgid järgmiseks aastaks.

Rõbtšenkov soovitab kõigil põnevate ideedega noortel Negavati programmi kandideerida. „Osalemine andis võimaluse jõuda oma sõnumiga oluliste inimesteni, kes ühiskonnas reaalselt muutusi läbi viivad, näiteks Keskkonnaministeeriumi töötajateni. Programm võimaldab töötada sihikindlalt soovitud eesmärgi suunas ning tänu sellele võib idee leida teostuse mitu korda kiirema aja jooksul kui iseseisvalt,“ sõnas ta. Projekti näol oli tegemist Romili doktoritöö temaatika edasiarendusega, mis ühendab edukalt digilahendused looduse ja jätkusuutlikkusega võimaldades tõsta keskkonnapädevusi.

Projekti valmimisse panustas ka ökoloogia keskus, mentorite seas olid loodus- ja terviseteaduste instituudi jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur ning teadur Liisa Puusepp, samuti mõned aastad tagasi Negavati konkursil teise koha saavutanud idee „Loobu topsingust!“ autor Jonas Nahkor.

Tallinnas klubis Laev toimunud superfinaalis võtsid omavahel mõõtu kuus ideed, kes pääsesid finaali 55 konkursile esitatud projekti seast. Esimene koht sai 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Žüriisse kuulusid keskkonnaminister Siim Kiisler, KIKi juhataja Veiko Kaufmann, Prototroni rahastu juht Jana Pavlenkova, Cleantech ForEst tegevjuht ja Climate Launchpad Eesti korraldaja Erki Ani ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse nõunik Kerli Kant Hvass.

Negavati eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse.