Edulugu

Sari „Salme viikingid“ pälvis Eesti teaduse populariseerimise auhinna

Tänavusel Eesti teaduse populariseerimise auhinna konkursil kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil“ tunnustati sarja „Salme viikingid“.

foto sarjast "Salme viikingid"
Foto Jupiter, kuvatõmmis

„Salme viikingid“ dokumentaalsarja andsid panuse mitmed Tallinna Ülikooli teadlased: Jüri Peets, Marika Mägi, Mauri Kiudsoo, Raili Allmäe, Lembi Lõugas ja Liina Maldre.

„Salme viikingid“ on neljaosaline dokumentaalsari, kus Salme leidudest räägivad teadlased ja ajaloolased. Nelja osalise seriaali teaduspõhisusele lisavad vürtsi erinevad lavastuslikud stseenid maal ja merel. Sari tõi Eesti teleekraanidele teaduskommunikatsiooni uudse lähenemise, kus on seotud teadustöö tulemuste tutvustamine ja meelelahutuslikud vaheklipid, kus taaselustati võimalik versioon, kuidas Rootsi viikingid Saaremaale Salmesse jõudsid. 

Sarja režissöör Liis Lindmaa ültes, et kui alguses olid teadlased meelelahutsuliku poole osas skeptilised, siis saate tegijatega konsutleerides nad leebusid, sest selle eesmärk oli teemat visuaaliga toetada. Samuti tõi Lindmaa välja, et tunnustus oli ootamatu, ent väga rõõmustav.

Aastal 2008 leiti Saaremaalt Salmelt laevamatus, mis on oluline Eesti ja kogu maailma viikingiajaloo jaoks. Varasemalt on laevamatustel kõige enam leitud kuni neli inimest, kuid Salme leid on ajaloo suurim. Peale selle toob avastus viikingite alguse aastasse 750, mis on mõnikümmend aastat varem kui seni märgitud on.

Vaata dokumentaalsarja