Teade

Kollokvium “Ülikoolide, riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöö arengust - ideekorjest Eesti VIII Omavalitsuspäeva ja Harjumaa III Omavalitsuspäeva kontekstis”

Juba järgmisel esmaspäeval, 5. detsembril leiab Tallinna Ülikoolis aset omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva 5. aastapäevale pühendatud kollokvium teemal Kollokvium “Ülikoolide, riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöö arengust - ideekorjest Eesti VIII Omavalitsuspäeva ja Harjumaa III Omavalitsuspäeva kontekstis”.

pilt

​​​Tänavune kollokvium on jätkuks 2021. a. detsembris toimunud kohtumisele. Kollokviumil vaadatakse tagasi sel aastal toimunud omavalitsuspäevadele (Eesti VII Omavalitsuspäev ja Harjumaa II Omavalitsuspäev) ning arutatakse koos järgmiseks aastaks kavandatavate omavalitsuspäevade fookust ja teemaderingi. Viljandi Omavalitsuspäeva deklaratsiooni üleandmine toimus 7. novembril Riigikogu Valges saalis Riigikogu juhatusele, vabariigi valitsusele ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindusele.

Järelvaatamine

Pildigalerii

Aasta tegu tunnustamine

Riigihaldusminister Riina Solman

Ettekanne (Sulev Lääne)

Ettekanne (Leif Kalev)

Ida-Virumaa (Eve East)

Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik rõhutab: "Niisugune maailmatunnetus, mille järgi ülikoolid on ainult akadeemilised õppeasutused, kus hoitakse ülal teadust, on muutunud. Kirjutasime sügisel alla Magna Charta ülikoolidevahelise deklaratsiooni täiendatud versioonile. Ülikoolide põhiväärtuste seas on nüüd lisaks traditsioonilistele põhiväärtustele, nagu akadeemiline vabadus ja autonoomsus, ka seotus ühiskonna endaga, vastutuse võtmine selle ees. Alustades sellistest muredest, et riigivõim tahab ülikoolidele ette öelda, mida peaks õpetama ja kes peaks õpetama - need on küsimused, mis ülikoolide parima tulemuse saavutuse jaoks peaks olema nende endi otsustada. 

Rektor toob esile, et 2020. aastal vastu võetud Magna Charta täiendatud versioonis räägitakse ka sellest, et ülikoolid võtavad vastutuse selle keskkonna ees, kus nad asuvad, ja panustavad ühiskonda. See murrang on ka tegelikult aset leidmas, täna kindlasti otsib ka Tallinna Ülikool teid, kuidas olla ühiskonnale kasulik, otsime viise, kuidas võiksime oma uurimistöö tulemusena mõjutada teisi protsesse otsesemalt ja ametlikult. Ma loodan, et meil on midagi öelda ka selle kohta, kuidas seda teie poolset inimese elu juhtimist, riigi ja omavalitsuse maatriksis, paremini teostada, sealjuures nii, et elatud aastad oleksid meil pikemad, sotsiaalsed probleemid selle võrra väiksemad, et elu ei oleks mitte koorem vaid oleks meile endile nauditavam ja teeks rohkem rõõmu. Nende praktiliste sammude kaudu tahaksime näidata, et teadlased ikkagi loevad, teadlaste abil on võimalik muuta ühiskonda, ning muuta seda mitte ainult efektiivsemaks, vaid ka õnnelikumaks."

Toila vallavanema ja Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimehe Eve Easti sõnul on Tallinna Ülikool aktiivne pool vedamaks erinevaid seminare ja arutelusid. Tallinna Ülikoolis toimunud järjekordne kollokvium annab kinnitust järjepidevusest ja tugevast koostööst erinevate partnerite vahel. Samas aitab selline partnerlus kaasa teadlikuse tõstmisele kohalike omavalitsuste rollist. "Oma ettekandes andsin ülevaate maakonna arengutest ja püstitasin teesi - Ida-Virumaa on oma arengutes suundumas rohepöörde eestvedajaks. Tõdeme, et Euroopa Liidu roheline kokkulepe ei ole mitte maailma päästmise plaan, ega konkurss, kes kõige „rohelisema“ idee välja pakub, vaid EL uus majandusarengu strateegia. Me peame olema muutusteks valmis, arutama julgelt erinevate arengute üle ja kokkulepitu järjekindlalt ellu viima. Selleks, et siduda teadus-, haridus- ja ettevõtluskogukond ning liikuda kliimasõbraliku, rahvusvaheliselt atraktiivse riigi poole, on oluline teha koostööd ülikoolide, teadlaste, ettevõtjate ja kohalike omavalitsustega üle Eestiliselt."

Õpetajate järelkasvu toetamine (Tiia Õun)

Koostööklastrid (Aija Sakova)

 

Räägitakse ka riigi, kohaliku omavalitsuse ja ülikoolide koostöö arengust, sh ühiste projektide valdkonnas; kohaliku valitsemise inimvarast, TLÜ ja Rae valla kohaliku valitsemise mikrokraadi pilootprojektist ja sellega seonduvast ning koostööst riigi ja KOV esindajatega.

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas rõhutab, et senine omavalitsuspäevade raames toimunud koostöö kogemus julgustab seadma edaspidiseks veelgi ambitsioonikamaid sihte ning lisama ühisele probleemkohtade analüüsile ja lahendussoovituste deklareerimisele fookuse ka reaalsete ühistegevuste planeerimisele lahenduste elluviimiseks. 

Indrek Grauberg, ühiskonnateaduste instituudi direktor on veendunud, et ülikooli teadmussiire ühiskonda muutub üha olulisemaks. Koostöö kohalike omavalitsuste ja nende liitudega on siin heaks näiteks. Nii on loodud koostöövõrgustiku algatusel juba seitsmel üleriigilisel omavalitsuspäeval aktiivselt analüüsinud ühiskonna ees seisvaid olulisi probleeme. Lisandunud on ka Harjumaa omavalitsuspäevad, mis panustavad maakonna arengu kesksetele küsimustele. Grauberg on seisukohal, et vaid teadlaste, poliitikute ning praktikute ühise tegevuse tulemusena on võimalik leida vastuseid üha keerukamaks muutuvatele kriisidele ja teistele väljakutsetele.     

Haridusteaduste instituudi direktor Tiia Õun rõhutas, et hariduse valdkonna üheks olulisemaks väljakutseks, kus ülikool koos partneritega peab panustama on nii õpetajate järelkasvu kui eestikeelsele õppele ülemineku tegevused. Üheltpoolt saab ülikool ellu viia juba kavandatud tegevusi, mida toetatakse erinevate riiklike programmide raames, samas just omavalitsuse tasandil tuleks leida ühised võimalused, kuidas tagada õpetajad ja tugispetsialistid igasse kooli ja lasteaeda ning toetada haridusasutusi eestikeelsele õppele üleminekul. Kindlasti on oluliseks koostöökohaks paindlike õpivõimaluste pakkumine ülikoolis läbi õppijate varasemate õpingute ning töökogemuse arvestamise ja mikrokraadiõppe laiendamise. 

Sulev Lääne, MTÜ Polis president ja Tallinna Ülikooli õppejõud märgib, et ülikoolide, avaliku ning kolmanda sektori esindajate vaheline senine avatud mõttevahetus on suurendanud veelgi suuremat kaasatuse vajadust. Selleks ongi näiteks ellu kutsutud ülikooli ja partnerite nn aastalõpu kollokvium. Seekord on peamine rõhk omavalitsuspäevade aktuaalsete teemade ideekorjel ning samuti ühiste probleemide lahtirääkimisel ja võimalike projektide arutelul. Lääne jätkas, et taolise vormi toimivust näitab ka ülikooli ning Rae valla koostöös valminud kohaliku valitsemise mikrokraadi pilootprojekt, mis on saanud väga hea tagasiside ning selle osas on tekkinud ka laiem huvi. 

KAVA ja lisainfo

"Meil on selja taga Viljandi üleriiklik omavalitsuspäev ning regionaalne omavalitsuspäev Viimsis. Omavalitsuspäevadel vastuvõetud deklaratsiooni kajastavad omavalitsuse ja ühiskonna jaoks olulisi väljakutseid ja probleeme. Läbi omavalitsuspäeva deklaratsioonide saame hoia üleval ka omavalitsuste jaoks olulisi teemasid.

Väga oluline on, et omavalitsuspäeva deklaratsioonides sisalduvad ettepanekud jõuavad nii Riigikogu, Valitsuse kui Eesti Linnade ja Valdade Liidu töölauale. Eesti Linnade ja Valdade Liidus arutame kindlasti omavalitsuspäeva deklaratsiooni ning parima osa esitame riigieelarve läbirääkimiste töölauale. Kindlasti ei tohi hoogu kaotada. Tänasel kollokviumil arutame ka Raes toimuvat järgmise aasta üleriikliku omavalitsuspäeva olulisi teemasid ning Harku toimuvas regionaalse omavalitsuspäeva teemasid“, ütles Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei.

Rae vallavanema Madis Sariku sõnul koolitab tark omavalitsus oma ametnikke, loob kvaliteetseid e-teenuseid ja kasutab andmeid: "Omavalitsuse juhtimises ei saa kõike ettevõtlusest üle võtta, kuid tööriist, millega andmeid koguda, võrrelda ja järeldusi teha, on vaja ka omavalitsuse töös. See võiks olla innovatsioon omavalitsuse töös.

Rae vald on omavalitsuspäeva korraldamiseks initsiatiivi võtnud, see on meie vaba valik ja vaba valik ka seepärast, et see areng, mis Rae vallas toimub, meil on vaja midagi ette võtta, et teenuste kvaliteeti hoida ja arendada. Mikrokraad tekkis sellest, et kvalifitseeritud ametinikest on puudus. Omavalitsus ei jõua ise pädevust nii palju tõsta, et kodanik oleks mõistlikult teenindatud. Rae vallal oli au Tallinna Ülikooliga koostööd teha.

Teine teema Harjumaa omavalitsuspäevalt oli digipööre – kui töötajaid ei ole, peame digiteenuseid arendama ja nii heaks tegema, et need suudaksid asendada inimest. Ja sealt tulenevalt on mõlemad praktilise lahenduse leidnud. E-värav on Rae vallas valmis ning kolleegid üle Eesti on selle kohta küsinud. See näitab, et see ei ole ainult meie, vaid kõikide küsimus.

8. omavalitsuspäeva teemat lukku ei ole löödud – regionaalsest planeerimisest, rahade planeerimisest. Tark omavalitsus on see teema. Kuidas see tulla võiks? Kõike ei saa omavalitsuse juhtimises ettevõtlusest üle võtta, kuid kindel on see, et meil on kuskil andmeid. Andmeid küll saadakse erinevalt ja ka võrreldakse erinevalt. Rae valla 100 kindlasti Viimsis ei ole sama ja vastupidi. Meil ei ole seda hooba, tööriista, et läbi andmekäsitluse valda juhtida, aga see on väga suur osa. Ma usun, et innovatsioonipunkt on siin kindlasti rohkem kui kaks kätt. Ma ootan siin kaasarääkimist, et planeerimine oleks mõtestatud, et võrdlused ja analüüsid oleks mõtestatud. Näide: Rae vald avab arengukava tihemini kui 4 aasta tagant. Me oleme hetkel juba nelja aasta sees kaks korda seda avanud. Andmete baas muutub kiirelt, sest meil on 1000 uut elanikku aastas, see aasta suurem kui 1000. See teadmine muutub. Kui meil novembris on õpilaste arv üks ja järgmisel aasta kui arvestatakse nende numbrite järgi, kuigi need numbrid on tegelikult teada, siis Rae vallal jääb ca 250 – 300 000 saamata. Me oleme seda teadvustanud. Need on eilsed andmed. Kui 2019 oli Rae vallas 2000 ettevõtet, siis nüüd 5000. Eelarved – eelarveprognoosid tehakse eilsete andmete pealt. Andmete kasutamine – mis ajast need andmed on, kust registrist võetud, kuidas parandada omavahelist suhtlust. Omavalitsuspäeva korraldada ei ole kindlasti kerge, me õpime ja oleme tänulikud usalduse eest. Rae vallas avati Tallinna Ülikooli kolledž."

Riigikogu I aseesimees ja Viljandi linnavolikogu liige Helir-Valdor Seeder on seisukohal, et Omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva kaudu saab tuua välja kohalike omavalitsuste erilist rolli ühiskonna arengus. Samuti on omavalitsuspäeva traditsiooni raames kujunenud hea tava ühiselt analüüsida riigi ja kohaliku omavalitsuse olulisi teemasid, mille heaks näiteks on VII Omavalitsuspäev Viljandis. "Soovime tänada ka Tallinna Ülikooli ja MTÜ Polise esindajaid, kellega koos oleme juba pikka aega teinud koostööd nii omavalitsuspäeva kui ka laiemalt kohaliku omavalitsuse valdkonna arengus“ lisas Seeder.

Kalle Laanet: „Kohalik omavalitsus on iseolemise ja julgeoleku üks tugisammas. Kohaliku omavalitsuse ülesanne on tagada kohalike inimeste eluga hakkamasaamine ja rahuolu. Inimesed, kes on rahul kohaliku eluga on ka rahul Eesti riigiga.  Meie välisvaenlasel on sel juhul peaaegu, et võimatu lõhkuda meie inimeste tahet seista Eesti iseseisvuse eest. Selle tagamiseks on vajalik sidusus inimeste ja kohaliku omavalitsuse ning riigi vahel."

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees ja Jõgeva Vallavolikogu liige Aivar Kokk võttis kogu aasta kokku järgnevalt:

"Koostöös  Riigikogu, Eesti Linnade ja Valdade Liiduga, Tallinna Ülikooli, Polis MTÜ-ga ja Vabariigi Valitsusega korraldasime käesoleval aastal juba seitsmendat korda üleriigilist omavalitsuspäeva, seekord Viljandis, kus traditsiooniliselt heiskasime sini-must-valge rahvuslipu ja esimest korda omavalitsuspäeva lipu ning istutasime omavalitsuspäeva auks õunapuu. 

Oleks suurepärane, kui koos omavalitsusetega ka kõik riigiasutused, ülikoolid ja teised institutsioonid leiaksid võimaluse omavalitsuspäeva ära märkimiseks. Loomulikult saaksid uut tähtpäeva tähistada meie külad, alevikud, alevid ja maakonnad, ka kõik teised, kelle jaoks omavalitsus ja tema areng on olulised. Ühiselt saame tähtpäeva muuta tõeliseks traditsiooniks, avades lipuväljakuid ja heisates sini-must-valget rahvuslippu. Kauniks traditsiooniks on ka muutumas omavalitsuspäeva auks  puude istutamine parkidesse, koolide ja lasteaedade juurde jne.

Jõudu ja jaksu kõigile omavalitsustöötajatele ja volikogude liikmetele, sest just TEIE otsustest sõltub Eestimaa inimeste heaolu!"

Loe Aivar Koka kokkuvõtvat sõnavõttu siin