Filmi- ja meediablogi

HOLM2023: Esimene päev

Kodukeele säilitamise ja arendamise sotsiaalsete ja afektiivsete tegurite uurimise konverents (HOLM2023) algas neljapäeval, 14. detsembril, 2023. aastal.

HOLM2023

HOLM2023 on kaheksas konverents Rahvusvahelise Rakenduslingvistika Assotsiatsiooni (AILA) Uurimisvõrgustikus (ReN), mille teemaks on “Kodukeele säilitamise ja arendamise sotsiaalsete ja afektiivsete tegurite uurimine”. Uurimisvõrgustik on loodud laiapõhjaliselt, hõlmamaks nii formaalseid (koolisüsteemid) kui ka mitteformaalseid (kogukonnapõhised) algatusi. Selle peamiseks eesmärgiks on uurida ja edendada kodukeele säilitamist ja arengut interdistsiplinaarse uurimistöö kaudu.

Konverentsi avasid TLÜ BFM-i direktor dr Birgit Vilgats ning Karlstadi Ülikooli professor Andrea Schalley ja dr Susana Eisenchlas Griffithi Ülikoolist, kes juhivadki AILA ReN uurimisvõrgustikku, mis tegeleb kodukeele säilitamise ja arenguga. Konverentsi juhatajana astus üles professor Anastassia Zabrodskaja.

Konverentsi esimene päev algas peaesineja professor Xiao Lan Curdt-Christianseni (Bathi Ülikool, Suurbritannia) kõnega. Oma ettekandes pealkirjaga “Uhkus, eelarvamused ja pragmaatika: perekonna keelepoliitika Ühendkuningriigis” rääkis professor Curdt-Christiansen sellest, kuidas inimeste liikuvus ja muutused erinevates sotsiaalsetes kontekstides mõjutavad perekonna keelepoliitikat. See uurimus hõlmas 470 rahvusvahelist perekonda üle terve Suurbritannia. Uurimuses kasutati küsimustikku andmaks ülevaadet erinevatest keelepraktikatest Inglismaal. Tulemused näitasid, kuidas suhtumised mõjutavad erinevaid keelepoliitika tüüpe nendes peredes. Lisaks küsimustikule kasutati intervjuude andmeid, et mõista erinevate keelepraktikate taga olevaid põhjuseid. Esineja näitas, kuidas ideoloogilised mõisted nagu "uhkus", "eelarvamused" ja "pragmatism" on seotud laste pärandkeele arendamisele suunatud positiivsete või negatiivsete suhtumistega.

Konverentsi esimesel päeval oli neli sessiooni. Sessioonid aitasid rohkem aru saada perekonna keelepoliitikast ja sellest, kuidas erinevad tegurid mõjutavad keelevalikuid ning keele säilitamist erinevates sisserändajate ja diasporaa kogukondades.

Esimese konverentsipäeva aruteludest selgus, et perede keelepoliitika ja kodukeele säilitamise ala uurijad saavad aidata mitmekeelseid peresid eri olukordades. Tulevik tõotab helgemaid noote – kus teadusuuringud annavad olulist teavet ja toetavad keerulise ühiskondliku dünaamika ja probleemide lahendamist. Esimene konverentsipäev andis hea ja lootusrikka stardi.

Lisateabe saamiseks võtke ühendust konverentsi HOLM2023 esimees professor Anastassia Zabrodskajaga. Temaga saate ühendust võtta aadressil anastassia.zabrodskaja@tlu.ee.