Filmi- ja meediablogi

Mees triipkoodi taga

Alles lõppenud BFMi pusa ja t-särgi disainikonkursi ülekaalukalt võitnud Karl Hendrik Rattus avab veidi protsessi tagamaid. Saame tuttavaks!

Karl Hendrik Rattus

Kes sa oled, mis sa teed BFMis?

Ma olen Karl Hendrik Rattus ja olen teise aasta üliõpilane BFMis. Õpin sellist asja nagu IKUMUMU, pikalt välja öeldes Integreeritud kunsti, muusika ja multimeedia eriala, ja täpsemalt kunsti suunal.

Miks IKUMUMU, miks BFM ja miks kunsti suund?

"Kui te tahate katsetada, panna käed külge, õppida uusi programme ja omandada uusi teadmisi, siis kindlasti tasub siia tulla."

Karl Hendrik Rattus, IKUMUMU 2. kursus

Mind huvitab kunst! Ma olen lihtsalt täiesti kunstiinimene. Keskkoolis käisin ma VHK-s, Vanalinna Hariduskolleegiumis. Seal oli selline suund nagu kunstisuund, kunstiklass. Mind tegelikult hakkas kunst huvitama põhikooli lõpus, koomiksid viisid mind sellele teele. Vahepeal käisin ka Tallinna kunstikoolis. Kunst on lihtsalt mu kirg ja ma arvan, et ma oskan ka seda.

Ja miks kunsti ja miks siia? Sellepärast, et see tundus põnev, eriala kirjeldus oli huvitav ning lubas erinevate asjadega katsetada. Mulle meeldib erinevaid asju proovida, mitte ainult ühele asjale keskenduda, nagu näiteks EKA-s on graafiline disain. Siin saan ma käed külge panna animatsioonile, fotograafiale, kunstile, ma saan enda portfooliot ja teadmisi konstantselt erinevatel aladel täiendada.

See, et sa kunsti oskad, selle kinnituse saime vist pusa disainikonkurssiga, kus sa ülekaaluka võidu tegelikult said. Kuidas see idee sündis? Kogu triipkoodi kavand, mis tuli justkui välk selgest taevast.

võidutöö pusa

Võidutöö pusa

See tuli ka mulle kui välk selgest taevast. Ma tahtsin midagi lahedat luua. Vahetevahel kui antakse lähteülesanne, et nüüd tuleb teha nii, siis ma teen selle lihtsalt ära, aga sel korral ma tundsin, et jah, see on õige, see on hea. Mu eesmärk ei olnud võita, mu eesmärk oli teha lihtsalt midagi mõnusat, mis mulle endale meeldib, mis mulle endale tundub õige ja nii oligi.

Kas see idee sündis viimasel sekundil, nii nagu see disain laekus päeva-kaks enne tähtaega? Või oli see idee ikka varem olemas?

Idee oli mu peas, viimasel minutil kindlasti mitte, ikka paar päeva enne, nii kolm-neli päeva. Mul tihti ongi nii, et idee peab enne peas ringlema, ja siis kui ma selle lõpuks teostan, siis see tuleb hea välja.

Kas IKUMUMU-s õpitavad ained on andnud sulle rohkem teadmisi ja oskusi, mida sa kasutasid ka seda disaini luues? 

Sel semestril on mul disaini aine, mida õpetab Krista Aren. Seal tegin ma enda rõivadisaini, helkurrõivaid täpsemalt. DisainiÖÖl oli üks võidutöö, kus kunstnik õmbles villastele riietele helkurniidiga. See tundus nii lahe, et mõtlesin teha enda versiooni. Ma tegin laia helkurmotiiviga, mida saab rõivastele peale trükkida. See aine kindlasti arendas julgust proovida. Disainis, erinevalt kunstist, on võimalik võtta kellegi eelnev töö ning teha sellest täiesti enda versioon või nägemus asjast. Ja see tohutult vabastas, see vabadus teha ja proovida. Kui ma lõpuks enda tööd esitlesin, siis Krista Aren soovitas ka pusa disainikonkursist osa võtta.

Kuidas kursusekaaslased su võitu suhtusid? Paljud BFMis hakkavad nüüd su disaini kandma.

Võidutöö T-särk

Võidutöö T-särk

Õnnitlesid muidugi ja olid uhked mu üle. Ka väljaspool kooli elasid inimesed sellele kaasa, mida oli väga tore näha.

Kuidas sul üleüldiselt BFMis meeldib?

Koroona tõttu on natukene keerulisem olnud, eriti kevadel kui kõik viidi internetti üle. Siis tundus kõik natukene üksluine ja tegelikult isegi masendav seal kodus nelja seina vahel istuda. Aga nüüd kui sügisel on saadud koolis käia, võtan ma seda ikka täie hingega. Küll on piiranguid, aga inimesi näost näkku näha on ikka teine asi. 
Siin saab teha koostööd ka teiste erialadega ja võtta osa teistest projektidest, mis ei ole ilmtingimata seotud just minu erialaga, näiteks filmiprojektid filmikunsti tudengite poolt.

Mis su tulevikuperspektiivid peale bakalaureuse kraadi on?

Kindlasti soovin edasi minna õppima, veel ei tea, kas magistrisse, mis on teoreetilisem, või uuesti bakalaureusse, mis on pigem tihtipeale praktilisem. Mulle meeldib käed külge panna asjadele ja midagi oma kätega teha. Aga kindlasti teen ma ka selle magistri kunagi ära. Veel ei oska täpselt öelda, mis tuleviku tuuled toovad - üritan elada hetkes.

On sul veel mingisuguseid viimased mõtteid jagada inimestele, kes veel mõtlevad, kas tulla IKUMUMUt õppima või üldse BFMi?

Kui te tahate katsetada, panna käed külge, õppida uusi programme ja omandada uusi teadmisi, siis kindlasti tasub siia tulla. Kindlasti saab kunsti õppida ka iseseisvalt, aga tegijate juhendamisel, kes on aastaid kunsti viljelenud, on seda tohutult palju põnevam ning huvitavam teha.