Professor Ryoko Hayashi inspireerivad Erasmuse loengud Tallinna Ülikoolis
Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudil on olnud hea meel võõrustada professor Ryoko Hayashit (Kobe ülikool, Jaapan).
Professor Hayashil on teadukraadid keele- ja arstiteaduse alal ning tal on pikaajaline kogemus keeleõpetuse ja neuropsühholoogiliste uuringute alal. Ta on jaapani, inglise, saksa ja itaalia keele kogenud ekspert, kelle teadustöö keskendub keele omandamisele, keelekontaktidele ja kultuuridevahelisele suhtlusele.
Professor Hayashi jagas oma teadmisi keelekontaktidest, migratsioonist ja kultuuridevahelisest suhtlusest. Tema loeng kursusel "KOI7068.FK Rahvusvahelistumine, multikultuurilisus ja ärijuhtimise väljakutsed" käsitles keelekontaktide dünaamikat, selle mõju rändele ning keelelise mitmekesisuse ja hariduse vastastikust mõju. Professor Hayashi selgitas, kuidas keelekontaktid toimuvad, millised on migratsiooni keelelised tagajärjed ja kuidas kohaldatakse Jaapanis Euroopa keeleõppe raamdokumendi (CEFR) mitmekeelset lähenemist. Oma loengu jooksul võttis ta kasutusele reaalseid näiteid ja juhtumiuuringuid Jaapanist ja mujalt, illustreerides, kuidas teoreetilised kontseptsioonid praktikas rakenduvad. Tema arusaamad tekitasid arutelusid keelepoliitika mõjust mitmekultuurilises keskkonnas tegutsevatele ettevõtetele, rõhutades keelelise ja kultuurilise tundlikkuse tähtsust rahvusvahelises juhtimises. Loeng-seminar andis magistrantidele ülevaate keele, rände, hariduse ja ettevõtluse kokkupuutepunktidest, andes neile väärtuslikke vaatenurki, et nad saaksid toime tulla üleilmastunud, mitmekultuuriliste töökohtade väljakutsetega.
Loeng kursuse "KOK6063.FK Kultuuridevaheline kommunikatsioon" raames tutvustas kultuuridevahelise kommunikatsiooni põhimõisteid, keskendudes sellele, kuidas kõnestiilid kultuuriti erinevad. Jaapani keele ja kultuuri näiteid kasutades arutles professor Hayashi selliste mõistete üle nagu enese avalikustamine, kõrge ja madala kontekstiga kultuurid ning huumor kultuuridevahelistes kontekstides. Loengu ajal osalesid üliõpilased mitmes tegevuses, mille eesmärk oli uurida kultuurilisi iseärasusi ja inimestevahelist suhtlemist. Nad uurisid, kuidas enesetutvustused kultuuriti erinevad, tuvastades verbaalseid ja mitteverbaalseid vihjeid, mis väljendavad austust, viisakust ja individuaalsust. Nad arutasid kultuurilise konteksti olulisust ootuste kujundamisel ja harjutasid erinevatele kultuurikeskkondadele kohandatud enesetutvustuse koostamist. Üliõpilased analüüsisid ka oma kultuuritaustaga seotud etnilisi nalju, arutledes stereotüüpide üle, mida need tugevdavad, ja sotsiaalse dünaamika üle, mida need paljastavad. See harjutus soodustas kriitilist mõtlemist huumori kui sidusmehhanismi ja võimaliku eelarvamuste tekitaja topeltrolli üle. Tudengid uurisid huumori ja filmiloolise jutustamise kaudu kultuurilisi erinevusi koomilise ajastuse, esitusviisi ja kõneviiside osas. Nad analüüsisid Yasujirō Ozu peene suhtlemise ja nüansirikka suhtluse kujutamist, kõrvutades neid elemente omaenda kultuuri huumoriga.
Loengud pakkusid ainulaadseid vaatenurki ja interaktiivseid arutelusid, mis rikastasid üliõpilaste arusaamist keelelistest ja kultuurilistest nähtustest üleilmastunud maailmas. Üliõpilased kiitsid professor Ryoko Hayashi kaasahaaravat õpetamisstiili ja võimalust siduda teoreetilised kontseptsioonid praktiliste, reaalsete rakendustega. "Tema arusaamad keelekontaktidest ja kultuurilisest suhtlusest olid uskumatult silmaringi avardavad. Ma tunnen, et saan nüüd sügavamalt aru, kuidas keel kujuneb ja kujundab meie vestlusi," jagas üks kommunikatsioonijuhtimise magistrikava osaleja.
Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut tänab südamest professor Ryoko Hayashi't tema hindamatu panuse eest ja loodab teda ka tulevikus taas tervitada.
Teksti autor on dr Anastassia Zabrodskaja, kes on kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonijuhtimise magistrikava kuraator ning European Masters in Intercultural Communication (EMICC) õppe- ja uurimisvõrgustiku tegevdirektor.