Haridusblogi

Kuidas liitreaalsus paremini õppida aitab?

Tallinna Ülikooli ja ettevõtte Mobi Lab koostöös on valminud põnev ja kaasahaarav liitreaalsusmäng lasteaedadele ja algklassidele, mis on seotud Eestimaa looduse ja sümbolitega. Liitreaalsusmängu projektijuhi TLÜ haridusteaduste instituudi nooremteaduri Janika Leoste sõnul on mängu eesmärk tutvustada ning suunata lapsi uurima Eestiga seotud sümboleid ja loodust kombineerides õpitavate objektide paremaks vaatlemiseks reaalset ja virtuaalset keskkonda – liitreaalsust.

laps õpib

Projektis osaleva eksperdi, Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi alushariduse dotsenti Maire Tuule sõnul kasutatakse liitreaalsuse pakutavaid võimalusi õppetegevustes lasteaedades ja algklassides praegu suhteliselt vähe. Samas on mängu lastega katsetanud õpetajat arvates objektide n-ö ellu äratamine ja lähedalt uurimine lastele vägagi kaasahaaravad.

"Liitreaalsuse pakutavaid võimalusi õppetegevustes lasteaedades ja algklassides praegu suhteliselt vähe. Samas on mängu lastega katsetanud õpetajat arvates objektide n-ö ellu äratamine ja lähedalt uurimine lastele vägagi kaasahaaravad."

Maire Tuul, TLÜ alushariduse dotsent

Liitreaalsuse abil saame paigutada meie õppeklassidesse ning kodudesse põnevat ja tõetruud 3D-objekti. Selleks tuleb skaneerida mobiilikaameraga mängukaardil olevat QR-koodi, mille tulemusena objekt avatakse ruumi paigutamiseks. 

Nii saab õppetöös uuritavaid objekte lähedalt vaadelda ning selliselt õppimist laste jaoks kaasahaaravamaks ja põnevamaks muuta. Olgu selleks uuritavaks objektiks suvine sääsk, põllul kasvav rukkilill või lendav pääsuke.

Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi eripedagoogika lektori Tiiu Tammemäe hinnangul aitab liitreaalsuse kasutamine tõhusalt õppetöösse kaasata ka erivajadustega lapsi. "Nii saab objektide suurendamisel nägemishäirega laps loendada sääse jalgu ja imetleda rukkilille õisikut. Liikumisraskusega lapsele saab näidata Pika Hermanni torni," kirjeldab Tiiu.

Kokkuvõtteks võib öelda, et teadlaste ja ettevõtjate koostöös valminud liitreaalsusmäng aitab muuta huvitavamaks õppetegevust, toetab laste õppimist ja tõstab ka õpetajate digipädevust.

Vaata lähemalt videost ja tutvu liitreaalsusmänguga Tallinna Ülikooli veebilehel.

Projekt on arendatud ja valminud Tallinna Ülikooli tehnoloogiaga toetatud õppimise ja õpetamise uurimise laboris EDUSPACE.