Avalik loeng

KNT teadusseminar „Funktsionaalne (eba)sümmeetria ja selle seos kehalise sooritusvõimega"

2. märtsil kell 9.00 toimub TLÜ käitumis- ja neuroteaduste tippkeskuse (KNT) teadusseminaride sarja kevadhooaja kolmas seminar. Seminari teemaks on „Funktsionaalne (eba)sümmeetria ja selle seos kehalise sooritusvõimega" ning esinejaks on Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi spordibioloogia teadur Indrek Rannama. TLÜ KNT teadusseminarid toimuvad regulaarselt üle nädala kolmapäeviti kell 9.00-10.00.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

02.03.2022 kell 09.00 - 10.00

KNT teadusseminaride sari

Registreerige end KNT teadusseminaride sarja kuulama.

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikooli (vastutav töötleja, lti@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

KNT teadusseminari loengusari

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Tule kuula 2. märtsil kell 9.00 TLÜ käitumis- ja neuroteaduste tippkeskuse teadusseminari „Funktsionaalne (eba)sümmeetria ja selle seos kehalise sooritusvõimega". Esinejaks on LTI spordibioloogia teadur Indrek Rannama.

Tegemist on virtuaalse seminariga ning kuulama on oodatud kõik huvilised!

Teemast

Kuigi inimese tugi-liikumisaparaat on oma anatoomiliselt ülesehituselt parema ja vasaku poole võrdluses sümmeetriline, esineb valdaval osal inimestest keha poolte vahel nii struktuurseid kui ka funktsionaalseid erinevusi ehk ebasümmeetriat. Antud fenomeni on kõige laiemalt vaadeldud kui olulist evolutsiooni mõjutavat tegurit, mille järgi on ebasümmeetria märkimisväärne keskkonnastressi väljendus. Ka võistlussport asetab inimkeha pidevalt kõrge kehalise (aga ka vaimse) stressi tingimustesse. Sõltuvalt spordialast (tennis, golf, odavise jne) spetsiifikast võib ka antud koormus olla keha pooli ebaühtlaselt koormav ning sellistel juhtudel on nii funktsionaalne kui struktuurne ebasümmeetria üsna ootuspärane. Samas on ka spordialasid, mille puhul on eelduslikult tegemist sümmeetrilise tegevusega (jooksmine, sõudmine, jalgrattasõit jne), kuid mille puhul on funktsionaalsetes tunnustes samuti tihti täheldatav märgatav ebasümmeetrilisus. Sellistel juhtudel tekib tihti küsimus, kas taoline ebasümmeetria on sportliku sooritusvõime ja sportlase tervise seisukohast kahjulik ning kui, siis millisest määrast alates ja kuidas sellega toime tulla?

Vaata KNT tippkeskuse seminaride kavawww.tlu.ee/knt-teadusseminarid

Esinejast lähemalt

Indrek Rannama (tervisekäitumise ja heaolu PhDon nii teadur kui ka õppejõud. Tal on head teadmised ning kompetents treeneritöö valdkonnas ja ta on suurepärane kinesioloog ning biomehaanik. Indrek Rannama juhatab meie Kinesioloogia uuringute keskust ning õpetab üliõpilastele sportlaste treenimise ja testimisega kaasnevaid nüansse.

Kus saab seminari kuulata?

Seminari saab kuulata otseülekandena 2. märtsil 9.00-10.00 meie TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudi Facebooki lehelt https://www.facebook.com/TLULTI

NB: Seminari osalemise Zoomi link ning täiendav info saadetakse registreerijatele 2 päeva enne seminari algust (esmaspäeval). Kes registreerib end hiljem, saab kasutada võimalust ning jälgida seminari ülekannet TLÜ loodus- ja terviseteaduste Facebooki lehelt.

Kas seminari saab järelvaadata?

Jah (kuni järgmise seminarini). Kui te ei saa otseülekandel osaleda, siis salvestust saab Facebookis vaadata kuni järgmise KNT seminari alguseni.

Vaata kava: www.tlu.ee/knt-teadusseminarid

Lisainfo: emallene@tlu.ee ja kristjan.kask@tlu.ee