ELU projekt „Poisid ja tüdrukud” otsis vastust küsimusele, kas ja kuidas sugu mõjutab inimese eluteed?

ELU projektis ,,Poisid ja tüdrukud koolis ja elus” uurisid 16 Tallinna Ülikooli erinevate erialade tudengit Eesti noorukite ning täiskasvanute arvamusi muutuvate soorollide kohta ja muudatustest põhjustatud ootuste tajumist. Ehkki meediavoogu jõuab sootemaatikat üha enam ning kiiresti muutuvad hoiakud ja ühiskond nõuavad teema pidevat käsitlust ja analüüsi, siis tulevastest filoloogidest, pedagoogidest, antropoloogidest, riigiteadlastest, sotsiaaltöötajatest, sotsioloogidest ning organisatsioonide juhtidest õppijatel oli kõigil isesugused impulsid, miks liituda just soolisuse teemat puudutava projektiga.

projekti bänner

 

Mõned näited meeskonnaliikmete mõtetest projekti alguses:

  • Meie ühiskonnas on kujunenud välja kindlad soorollid
  • Soorollid on ühiskonna struktuuris sügavalt juurdunud
  • Eeldasin, et erinevus on tingitud ainult vanusest

Peale teemakohase uurimuse läbiviimist oli meeskonna liikmete arusaam järgmine:

 

  • Tänapäeva noored  on avatumad uudsusele ja ka sooneutraalsusele
  • Oli üllatav, et üldse oli vastajaid, kelle arvates ei määra sugu mitte midagi
  • Vanus on ainult üks paljudest komponentidest, mis sooga seonduvat arvamust või suhtumis mõjutab
  • Probleemide tunnetus tuleneb pigem kasvatusest ja maailmavaadetest

Kokkuvõttes näitavad tulemused kindlat suundumust võrdsema ühiskonna tajumisele. Tõenöoliselt on kirjeldatud suundumus seotud noorema põlvkonna teadlikkuse ja sooviga seista vastu teatud traditsioonilistele normidele. Traditsiooniliste soorollide mõju on järk-järgult vähenemas eelkõige noorte seas. Samas on vanem põlvkond toimunud muutustest vähem huvitatud. Erinevad põlvkonnad tunnevad, et soorollid muutuvad vähem selgeks, eriti tööelus. Samas tajuvad soolise ebavõrdsuse probleemi olemasolu nii mehed kui naised, aga naised puutuvad soolise ebavõrdsusega aktiivsemalt kokku ja peavad seda seetõttu ka aktuaalsemaks. Selge on asjaolu, et soolise ebavõrduse teema on aktuaalne ja ei sõltu põlvkondlikust kuuluvusest. 

Osalejate endi lood:

"Enne projekti teadvustasin endale seda, et meie ühiskonnas on kindlad soorollid välja kujunenud," Stella.

"Minu uskumus sellest, et sooline võrdõiguslikkus on oluline ja aktuaalne ühiskondlik probleem, mis puudutab kõiki ühiskonna liikmeid, ei ole muutunud. Kogutud informatsioon tõi esile, kui sügavalt juurdunud on soorollid meie ühiskonna struktuuris ning kuidas need mõjutavad mitte ainult indiviide, vaid ka organisatsioone ja poliitikat," Edith.  

"Sain aru, et see teema puudutab mind ja ma saan sellel teemal palju arutada oma 17 aastase tütrega, kellel on kindel arusaam, et ühiskonna surve soorollides on suur," Monika.

"Üllatav oli veel ka see, et tegelikult oli noorema ja vanema generatsiooni vastused küllaltki sarnased — liitusin projektiga üsna tugevalt seesuguse eelarvamusega, et vanem generatsioon on paljuski konservatiivsem kui noorem," Marion.

"Nägin soo probleemi meeste pealt, kuulsin nende arvamusi ja hirme ning mõistsin enda jaoks midagi uut. Olin seda meelt, et kõik naised ütlevad, et nende sugu mõjutab nende elu, aga selgus, et see pole nii. See avas mu silmad tõsiasjale, et mu esialgne arvamus oli kallutatud," Jaanika.

"Enda elus olen kokku puutunud soorollidega väga palju, sest ilumaailmas klientidega töötades olen kogenud eri olukordasid. Kogesin nüüd muutust ühiskonnas ja selle mõju inimestele ning arusaamu, et maailm on muutuv," Merle.

"Mind huvitas, kuidas lähenevad soolise võrdõiguslikkusega seotud teemadele õpilased ka teistelt erialadelt, kes ei ole ehk antud teemaga nii palju kursis. Projekti enda tulemused mu jaoks üllatavad ei olnud, samuti ei ole muutunud mu enda hoiakud antud teemal," Maris.

"Algselt eeldasin, et erinevus on tingitud ainult vanusest, kuid projektis osalemine ja selle raames läbi viidud uuring tõestas mulle, et vanus on ainult üks paljudest komponentidest, mis sooga seonduvat arvamust või suhtumis mõjutab," Triinu

"Antud projekti valisin isiklikust huvist lähtuvalt. Olen varasemalt uurinud sooga seotud teemasid, kuid põhiliselt pigem soolist palgalõhe, seega olen kasutanud rohkem kvantitatiivseid andmeid. Antud projekti raames sain teemat uurida kvalitatiivset meetodit kasutades, mis andis võimaluse intervjueeritavaga sügavamalt teemasse minna. Projekti käigus sain praktiseerida intervjuu läbi viimist ja hiljem selle analüüsimist ning tulemuste esitamist. Uurimusest saadud tulemused otseselt mind ei üllatanud, kuid huvitav oli neid siiski lugeda ja kõrvutada vanemate ja nooremate intervjueeritavate seisukohti," Hanna Marie.

"Varasem kokkupuute sootemaatikaga andis mulle mõningad eeldused probleemi olemusest ning ootused järelduste osas. Minu isiklik arvamus sel teemal mõjutas osaliselt analüüsi protsessi. Tulemused olid minu jaoks ootuspärased, kuid esines ka markantsemaid näiteid," Lauren.

"Liitusin selle projektiga, kuna oman ise suurt huvi soorollide teema vastu ja olen sellega oma sõprusringkonnas ka kokku puutunud. Projekti vältel olin ühe rohkem üllatunud, et tegelikult ei olene soorollidest tulenevate probleemide tunnetus nii väga vanusest, vaid pigem kasvatusest ja maailmavaadetest," Siim.

"Minu arvates on see tänapäeva ühiskonnas üks olulisemaid teemasid, sellepärast tahtsingi selle projektiga liituda. Olen oma elus korduvalt kokku puutunud sooprobleemidega, koolis õppides ja tööl käies, lõõgastudes ja inimestega oma rõõmuks suheldes," Daniil.

"Liitusin projektiga, kuna omavahelised suhted, ja see kuidas meie nii „meestena“ kui „naistena“ läbi saame, on väga tähtsad. Olen meessoost ja enamusest kaasüliõpilastest veidi vanem ja just soovisin panustada omapoolsete mõtete ja vaatenurkadega sellesse projekti. Uurimuse alguses oli minu arusaam, et sugu määrab meie elus olulist rolli nii töökoha, karjääri kui laste kasvatamise osas, kuid enamuse intervjueeritavate arvates see nii ei ole. See uurimus näitas, et ühiskond on palju tolerantsem ja soolist diskrimineerimist on vähem," Jüri.

"Mind köitis projekti puhul siiras isiklik huvi teema ja tulemuste vastu, kuna olen eneseteadlikult täheldanud tihti, millist mõju soorollid minu enda käitumisele ja ka inimestele minu ümber avaldavad. Projektis osalemine avas minu jaoks veelgi enam silmad, kui erinevalt inimesed antud teemat ja probleemi mõistavad, ning kui polaarselt erinevad võivad arvamused olla. Olen kindlasti äärmiselt rahul nii projekti eesmärkide saavutamise kui ka üleüldise ELU projekti kogemusega," Marianne.

Projektis osalesid: Jaanika Katajev, Daniil Štatnov, Marion Kukk, Monika Vaima, Merle Kraav, Triinu Eliise Põld, Maris Metsküla, Edith Grazer, Marianne Kobin, Siim Hubert, Lauren Pikkor, Helen Kaljuste, Stella Saul, Hanna Marie Raag, Jüri Kiidron, Oliver Ivanov.

Tutvu projektiga