Roheline ülikool

Miks me toitu raiskame?

Toidusektor on meie planeedi kõige keskkonnavaenulikum valdkond – see moodustab rohkem kui veerandi kogu maailma kasvuhoonegaasidest. Toidu raiskamine moodustab seejuures sellest suisa 6%.

Miks me toitu raiskame: kujundus

Miks me aga kipume toitu nii palju toitu raiskama? Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur ja ülikooli vilistlane, filmirežissöör ja toidupäästja Anna Hints selgitasid saatesarjas „Ekspert Eetris“, et esiteks soodustab sellist raiskamist odav prügi. Samas on raiskamine seotud ka heaolu riigile omase külluse ajastu, prügi sorteerimata jätmise ning ka riigiasutuste vähese koostööga.

Mida siis teha? Ekspertide sõnul tuleb olukorra lahendamiseks senisest enam teadvustada, et prügi tootmine on otseses seoses inimeste endi tervisega. Oluline on parandada ka toiduteadlikkust ning seda, kuidas jäätmeid liigiti koguda. Näiteks ei ole pakendite eraldi kogumisest suurt tolku, kui need pakendid on visatud ühte konteinerisse koos toidujäätmetega. Sellisel juhul on nende pakendite ümbertöötlemise võimalus nimelt nullilähendane.

Kanguri ja Hintsi sõnul süstib optimismi noorem põlvkond, kelle jaoks ei oma rikkuse ja külluse eksponeerimise väärtushinnangud nii suurt tähtsust nagu vaesusest tulnud põlvkondadele. Kodanikuaktiivsuse tasandil levivad lahendused juba ka täna – Eestis on levimas toidupäästjate võrgustikud, mille üks eestvedajaid on saatekülaline Anna Hints.

Vaata kogu saadet siin